Komunikat sadowniczy z dn. 7.05.2013 r. – zwlaczanie parcha jabłoni

Od początku maja występują infekcje na silnym poziomie, szczególnie te z 2.05 na 3.05, co sygnalizowaliśmy SMS-em. W wielu miejscach (patrz tabela) opady doprowadziły do zmycia wcześniej zastosowanych fungicydów. Bezwzględnie jesteśmy w okresie, który może decydować o powodzeniu w walce z parchem.

Dlatego do zabiegów wybieramy środki o działaniu interwencyjnym (dodyny – interwencja 72 godziny- posiadają najlepsze właściwości penetrujące trudnodostępne części rozwijających się pąków), anilinopirmidyny (Chorus, Mythos- interwencja 48-72 godziny) lub też zawierające difenokonazol (Difo,Score – interwencja 120 godzin)- ale tylko w wyjątkowych sytuacjach gdzie nie przeprowadzono terminowo poprzednich zabiegów i są sprzyjające temperatury oraz dostateczna powierzchnia tkanki zielonej.

Teraz ochrona polegająca na pojedynczym zabiegu interwencyjnym najczęściej jest nie wystarczająca i wymaga działania „na zakładkę” tzn. tak aby czas działania interwencyjnego środka zachodził na działanie zapobiegawcze. Dlatego proponowany w SMS-ach dobór środków daje optymalne rozwiązanie z pominięciem środków IBE (z uwagi na pogodę i stan rozwoju pąków).

Pobierz tabelę.

Polecane artykuły: