Komunikat sadowniczy z dn. 28.05.2013 r. – Truskawki – koniec maja

Szara pleśń to patogen numer jeden na odmianie „Senga Sengana”. W obecnym mokrym sezonie, przy niedostatecznej ochronie choroba ta może wystąpić również na odmianach mniej podatnych. Choroba powoduje największe straty, gdy temperatura w okresie kwitnienia wynosi 15-25 °C i występują intensywne opady deszczu.

Ochrona plantacji truskawek przed szarą pleśnią

Skuteczna ochrona przed szarą pleśnią wymaga wykonania w zależności od odmiany od 2 do nawet do 5 zabiegów – w przypadku przedłużającego się kwitnienia czy w warunkach bardzo deszczowej pogody w okresie kwitnienia, powodującej zmycie fungicydów kontaktowych.

Polecane preparaty:

  • Switch 62,5 WG (karencja 1 dzień),
  • Signum 33 WG (3 dni),
  • Frupica 440 SC (3 dni),
  • Mythos 300 SC (7 dni),
  • Folpan 80 WG (3 dni),
  • Thiram Granuflo 80 WG (7 dni),
  • Pomarsol Forte 80 WG (7 dni),
  • Sadoplon 75 WP (7 dni – tego preparatu nie używać do ostatniego zabiegu, gdyż może powodować gorzknienie owoców),
  • Teldor 500 SC (1 dzień)
  • Vaxiplant SL (okres karencji – nie dotyczy)

Wykonywanie zabiegów ochrony przed szarą pleśnią

Zabiegi należy kontynuować co 5-7 dni w zależności od warunków atmosferycznych, w miarę otwierania się kolejnych, wrażliwych na infekcje kwiatów i kontynuować w czasie wzrostu owoców, z bezwzględnym zachowaniem karencji.

Ustalanie terminów zabiegów ochrony truskawek przed szarą pleśnią

Ustalając terminy zabiegów należy uwzględniać ewentualne zmycie fungicydów kontaktowych, a więc konieczna jest znajomość wielkości opadu deszczu od ostatniego opryskiwania. W gospodarstwie wskazane jest więc posiadanie deszczomierza i analizowanie opadów deszczu w okresie kwitnienia roślin.

Po opadach przekraczających 20-25 mm, czy ulewnych dających ponad 16 mm, zabieg fungicydem kontaktowym powinien być powtórzony, a więc wykonany znacznie wcześniej (czasem nawet już następnego dnia), niż podaje się w schematycznych zaleceniach.

Biała plamistość liści –  kolejna groźna choroba truskawek

Panująca pogoda bardzo sprzyja rozwojowi również kolejnej chorobie grzybowej – białej plamistości liści. Odmiany „Senga Sengana”, również „Kama”, „Real”, „Tarda Vicoda”, „Malling Pandora” i „Aromas” należą do bardzo wrażliwych na tę chorobę.

Preparaty zwalczające białą plamistość liści na truskawkach

Polecane preparaty (zwalczają jednocześnie mączniaka prawdziwego) to: Domark 100 EC (stosować po ociepleniu), Topsin M 500 SC, Zato 50 WG i Signum 33 WG. Działanie ograniczające wykazują także: Thiram Granuflo 80 WG, Pomarsol F/Forte 80 WG i Sadoplon 75 WP. Te preparaty wybieramy przy małej presji choroby, na odmianach mniej podanych.

Fosfiron MgNawóz Fosfiron Mg

Polecamy również nawozy zawierające aktywny fosforyn – Fosfiron Mg. Najważniejszym składnikiem tego nawozu fosforynowego jest sam jon fosforynowy,
który stymuluje mechanizmy obronne roślin w przypadku ataku grzybów czy bakterii chorobotwórczych. Jest optymalnym rozwiązaniem w podnoszeniu odporności roślin, stymulacji mechanizmów obronnych jak i w likwidacji niedoborów fosforu i magnezu w okresie niskich temperatur.

Fosfiron Mg – charakterystyka nawozu

Fosfiron Mg zawiera 40% fosforu tj. 560 g w 1 l, 10% magnezu tj. 140 g/l i 0,5%wapnia . Należy go stosować w dawce 2,5-3 l/ha do oprysków dolistnych oraz w dawce 10 l/ha do fertygacji . Nawóz ten doskonale chroni także system korzeniowy roślin przed chorobami powodowanymi przez grzyby z rodzaju Phytophtora ,np. zgnilizną korony truskawki, które są szczególnie aktywne w okresie intensywnych opadów deszczu.

 Polecane artykuły: