Komunikat sadowniczy z dn. 25.04.2013 – oprysk olejem parafinowym

zwalczanie przędziorka zwalczanie przędziorków akarycydyPowoli zbliża się termin na wykonanie zabiegu zwalczającego jaja przędziorka owocowca, jednym z preparatów olejowych. Na dzień dzisiejszy, optymalna faza rozwojowa przędziorków (początek wylęgu larw z jaj), przewidywana jest na weekend/początek przyszłego tygodnia.

W związku z koniecznością wykonania zabiegu zapobiegawczego przeciwko parchowi oraz prognozowanymi opadami deszczu w weekend, zalecamy wykonanie zabiegu „olejowego” na początku przyszłego tygodnia. Wyjątkiem są regiony na południu kraju – Sandomierz, Nowy Sącz, gdzie opady mogą nie wystąpić, a rozwój drzew jest bardziej zaawansowany – tam zabieg „olejowy” można wykonać pod koniec tego tygodnia lub w weekend.

Zasady stosowania preparatów olejowych – przypomnienie

Stosowanie preparatów olejowych do zwalczania form zimowych niektórych gatunków szkodników stało się już powszechne i popularne ze względu na wysoką skuteczność. Wielu sadowników stosuje je z powodzeniem od kilku sezonów i dzieli się spostrzeżeniami z innymi. W związku z tym zainteresowanie tym tematem jest coraz większe i pojawia się sporo pytań i wątpliwości związanych z tym zabiegiem. W poniższym materiale znajdziecie Państwo informacje dotyczące zasad stosowania olejów parafinowych i ich celowości.

Do stosowania w sadach dostępne są produkty takie jak Catane 800 EC i Katanol 96 EC. Inne stosowane produkty przemysłowe, nie są wystarczająco skuteczne oraz stanowią większe zagrożenie dla roślin, w postaci fitotoksyczności.

Zakres zwalczanych szkodników

 • Szkodniki, które zimują w formie jaj np.:
  • – przędziorek owocowiec
  • – mszyca jabłoniowa
  • – misecznik śliwowy
 • Jaja szkodników, które zostały złożone wiosną np.: miodówka gruszowa
 • Skorupik jabłoniowy

Termin oprysku preparatami olejowymi

Termin zabiegu olejem parafinowym jest ściśle związany ze stadium rozwojowym zwalczanego szkodnika. Olej działa mechanicznie w zwalczaniu jaj. Powoduje ograniczenie lub uniemożliwienie wymiany gazowej – oddychania larw próbujących się wykluć , wskutek czego giną.

Dlatego optymalnym momentem na wykonanie zabiegu, jest początek tego procesu. Zabieg wykonany tuż przed wylęgiem larw lub na początku, daje najlepsze rezultaty. W sezonach o standardowym przebiegu wegetacji, zabieg ten zazwyczaj przypada pomiędzy fazą „mysie ucho” a „zielony pąk” w jabłoniach.

Wykonywane są również zabiegi w późniejszym okresie. Okazuje się że wtedy skuteczność jest najwyższa, ale istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia fitotoksyczności na młodych, wrażliwych listkach.

W praktyce często spotyka się zbyt wczesne wykonanie zabiegu – faza bezlistna. Zabieg w tym terminie odznacza się niższą skutecznością, ze względu na częściowe straty preparatu do momentu rozpoczęcia wylęgu larw.

Technika opryskiwania oraz warunki pogodowe podczas i po zabiegu

 • Ze względu na wymagane idealne pokrycie wszystkich pędów (szczególnie rozwidleń, kątów w których złożone są jaja) zalecane jest stosowanie dużej ilości cieczy roboczej na hektar:
  • – w sadach karłowych i półkarłowych 1000 l/ha
  • – starsze kwatery i duże drzewa 1500 l/ha, wykonując zabieg w dwóch kierunkach rzędu
 • W miarę możliwości, zabieg najlepiej wykonać w suchy i ciepły dzień, oraz po zabiegu następne dni powinny być suche
 • Dawkowanie: Catane 800 EC, Karanol 96 EC stosujemy w stężeniu 2%
 • Na ok 2 dni przed stosowaniem oleju, wykonać zabieg zapobiegawczy przeciwko parchowi

środek olejowy CataneMieszanie oleju parafinowego z innymi produktami

W zalecanej fazie rozwojowej (mysie ucho-zielony pąk) nie zaleca się wykonywania mieszanin zbiornikowych oleju parafinowego z innymi produktami, ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia fitotoksyczności

Wyjątkiem jest zabieg w gruszach w fazie pękania pąków mieszaniną oleju parafinowego oraz siarki, w celu zwalczenia miodówki gruszowej oraz szpecieli

 • Katanol 96 EC lub Catane 800 EC – 10 l/ha

+

 • Microthiol 80 WG lub Thiovit Jet 80 WG – 5-6 kg/ha

W polecanej fazie do zwalczania przędziorka owocowca na jabłoniach najlepiej olej parafinowy stosować solo.

Jeśli chcesz otrzymywać komunikaty sadownicze w formie SMS bezpośrednio na Twoją komórkę, zamów usługę INFO-KARTA.

Polecane artykuły: