Komunikat sadowniczy z dn. 20.05.2013 r. – Zalecenia nawozowe truskawka – kwitnienie

Kwitnienie to bardzo ważny okres w uprawie truskawek. W tym czasie należy zapewnić roślinom odpowiednie zaopatrzenie w bor, magnez, potas i wapń, który decyduje o jakości zbieranych owoców.

Bor w uprawie truskawki

Bor wpływa na poprawę kwitnienia, lotność pyłku oraz wiązanie owoców. Oprysk nawozami borowymi wpływa korzystnie na pobieranie wapnia, a co za tym idzie na jędrność i trwałość owoców. Po wytworzeniu pąków kwiatowych i na początku kwitnienia celowe jest zastosowanie oprysku nawozami borowymi: Bolero 0,5–1 l/ha, Rheobor 1–2 l/ha lub Manni-Plex B 2l/ha.

Nawozy na bazie alg morskich

Po wytworzeniu pąków kwiatowych i podczas kwitnienia polecamy zastosować Algex. Nawóz ten zawiera oprócz składników mineralnych 10% ekstraktu z alg Ascophyllum Nodosum , który jest bogaty w hormony wzrostu,aminokwasy, kwas alginowy oraz jod. Składnik ten ma właściwości wabiące pszczoły. Algex należy stosować w dawce 5 l.

Wapń na plantacjach truskawek

To najważniejszy składnik decydujący o jędrności i trwałości owoców. W celu dobrego zaopatrzenia owoców w wapń należy zadbać już podczas kwitnienia stosując 1 -3 zabiegi nawozem Metalosate calcium w dawce 2L/ha . Wapń w tym nawozie jest skompleksowany aminokwasami pochodzenia roślinnego dzięki czemu nawóz jest pobierany praktycznie w ciągu 3 godzin od zabiegu. Dodatkowo zawarte w nawozie aminokwasy, stymulują wzrost roślin (tryptofan, który jest prekursorem auksyn)oraz kwitnienie i wiązanie owoców .Prolina wpływa na płodność pyłku a lizyna ,metionina i kwas glutaminowy pobudzają ziarna pyłku do kiełkowania oraz stymulują wzrost łagiewki pyłkowej.

Wapń dolistnie

Do oprysków w trakcie wzrostu owoców polecamy zastosować także : Rosatop Ca, Agrocean Ca,Folanx Ca 29, VIFLO CAL S , który oprócz wapnia zawiera także nanosrebro. które ma działanie fungistatyczne oraz jest nośnikiem tlenu zapewniając dobre zaopatrzenie komórek roślinnych w tlen . VIFLO Cal wpływa korzystnie na jakość owoców i wysokość plonów oraz podnosi skuteczność programów ochrony truskawek przeciwko szarej pleśni co potwierdziły badania wykonane w tamtym roku.

Potas

Odpowiada za gospodarkę wodną roślin (szybkość zamykania aparatów szparkowych) oraz gromadzenie cukrów. Dlatego też truskawki muszą być prawidłowo zaopatrzone w ten składnik. W tym cel w pełni kwitnienia należy zastosować Unika Calcium w dawce 100-150 kg/ha. Do uzupełnienia niedoborów potasu polecamy wykonać 1-2 zabiegi nawozami : Metalosate Potassium(24%potasu skompleksowanego aminokwasami, Fertigreen kombi, Rosaleaf 3(10-20-30-2+vit.C), Rosasol 8-17-41,8-24-34 w dawce 3-4kg/L/ha.

Mikroskładniki

Truskawki są szczególnie wrażliwe na brak żelaza, dlatego należy zastosować przynajmniej 1- 2 zabiegi nawozem Mikrostar complex w dawce 0,5 kg/ha . Nawóz ten można stosować łącznie ze wszystkimi wymienionymi wyżej nawozami.

Fertygacja truskawek

Truskawki są bardzo wrażliwe na niedobór wody. Dlatego też znaczna część plantacji jest nawadniana. Aby nawadnianie było w pełni efektywne należy stosować fertygację truskawek całkowicie rozpuszczalnymi w wodzie nawozami Rosasol. Fertygację truskawek polecamy wykonać 1-2 razy w tygodniu, zużywając w tym celu ok. 10–15 kg nawozów (stężenie pożywki 0,01–0,015%).

Nawozy przydatne w fertygacji truskawek

Do fertygacji truskawek szczególnie polecamy przed i na początku kwitnienia Rosasol 19-19-19, 15-30-15 oraz Fosfiron Mg.Nawóz ten zawiera 56%fosforu i14% magnezu w postaci fosforynu magnezu, który stymuluje mechanizmy obronne roślin, zwiększa produkcje fitoaleksyn. Nawóz jest szczególnie skuteczny w ograniczaniu chorób systemu korzeniowego spowodowanymi grzybami z rodzaju Phytophtora. Fosfiron Mg do fertygacji stosujemy w dawce 10L/ha . W okresie kwitnienia i owocowania do fertygacji stosujemy Rosasol 8-17-41, Rosasol 8-24-34. Przemiennie z Rosasolami należy zastosować saletrę wapniową Calcinit lub Ducanit.

Polecane artykuły: