Komunikat sadowniczy z dn. 14.06.2013 r. – Zwalczanie owocówki i zwójkówek pierwszego pokolenia letniego

Przebieg pogody na przełomie maja i czerwca oraz w pierwszej dekadzie czerwca nie sprzyjał dobrej aktywności owocówek i zwójkówek –  regularnym, masowym lotom motyli i składaniu przez nie jaj. Obserwowane jest duże zróżnicowanie w tym zakresie w obrębie regionu, ale również mikroregionu (gminie, czy nawet sadzie).

komunikaty sadownicze agrosimex

Jest to sytuacja niepokojąca, gdyż trudno wskazać moment maksymalnych lotów motyli danego gatunku i wyznaczyć idealny termin zabiegu. Nie mniej jednak zagrożenie jest średnie/duże i w ciągu najbliższych kilku dni powinien być wykonany zabieg zwalczający te szkodniki.

opryski przeciw owocówce i zwójkówkom

W przypadku owocówki w większości lokalizacji występuje obecnie faza „czarnej główki”. Od kilku dni obserwujemy wzmożoną dynamikę lotu motyli zwójki siatkóweczki, która może osiągnąć po kilku dniach znacznego ocieplenia maksimum lotów i składania jaj. Dlatego, do połowy przyszłego tygodnia zalecany jest zabieg jednym z preparatów:

  • Affirm  095 SG  2,5 – 3 kg/ha
  • Rumo 30 WG/Steward 30 WG   0,17 – 0,2 kg/ha
  • Coragen  125 – 175 ml/ha
  • Runner  240 SC  0,4 l/ha

UWAGA !

Powyższe insektycydy wykazują dobre właściwości mieszania z fungicydami oraz aficydami np. Teppeki, co daje optymalne rozwiązanie w zwalczaniu owocówek, zwójkówek i mszyc.

Polecane artykuły: