Komunikat sadowniczy z dn.14.05.2013 r. – Przerzedzanie jabłoni 2013

kwiaty jabłoniPomimo ubiegłorocznego plonowania na wysokim poziomie, w większości sadów jabłoniowych kwitnienie jest obfite lub umiarkowane. Również pogoda w okresie kwitnienia jest łagodna i stabilna – sprzyja procesom zapylenia i zapłodnienia. W związku z tym nasuwa się pytanie: Co z przerzedzaniem jabłoni? W tej sytuacji jest to jak najbardziej uzasadnione. W okresie kwitnienia możemy stosować nawozy, które uszkadzają kwiaty i w ten sposób nie dochodzi do zapylenia, oraz preparaty zawierające etefon.

ATS (Tiosiarczan Amonu)

Amonowa forma azotu w tym nawozie, stosowana na kwiaty w dużym stężeniu, skutecznie eliminuje te niezapylone. Dlatego jeśli decydujemy się na stosowanie ATS-u na konkretne odmiany, niezbędne są dokładne i regularne lustracje pod kątem tempa i etapów kwitnienia. Szczególnie zabieg ten polecany jest na odmiany dobrze plonujące i drobnoowocowe np. Gala, Szampion, Golden Delicius. W praktyce, wygląda to w ten sposób, że zabieg wykonywany jest w drugim etapie kwitnienia, kiedy na pędach jednorocznych tylko otworzą się kwiaty. W zależności od pogody, od tego momentu mamy na wykonanie zabiegu 1-2 dni.

Dawkowanie ATS i technika opryskiwania

ATS    12-15 kg/ha    opryskując małą ilością cieczy  300-500 l/ha
Najlepiej zabieg wykonać w podczas suchej i w miarę ciepłej pogody. Przy zastosowaniu dużej ilości cieczy lub wykonując zabieg na wilgotne liście, może wystąpić uszkodzenie liści.

Etefon

Preparaty zawierające etefon np. Flordimex 480 SL wykorzystywane są do przerzedzania oraz poprawy zawiązywania pąków kwiatowych.
Do przerzedzania sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniem jest zabieg pod koniec kwitnienia mieszaniną preparatu zawierającego etefon oraz Pomonit w dawkach odpowiednio 0,4-0,5 l/ha  oraz 0,2-0,25 l/ha przy zastosowaniu 1000 cieczy/ha.

Program etefonowy poprawiający zawiązanie pąków kwiatowych:

I zabieg: 250 ml/ha  etefonu kiedy 80% płatków już opadnie (zabieg wykonujemy do południa w temp. co najmniej 16 stopni C, w dużej  ilości wody od 700 do 1500 l/ha koniecznie w słońcu).
II zabieg: 200 ml/ha etefonu 10-14 dni po pierwszym (zabieg można wykonywać przy okazji zabiegu na parcha)
III zabieg: 150 ml/ha etefonu 10-14 dni po drugim (zabieg można wykonywać przy okazji zabiegu na parcha)

Polecane artykuły: