Komunikat sadowniczy BCS z dnia 9.04.2015 – warunki dla rozwoju roślin

Przebieg pogody w pierwszym tygodniu kwietnia spowolnił rozwój wegetacyjny w całej Polsce. Poniżej zamieszczam zdjęcia, pokazujące rozwój poszczególnych odmian w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Pąki zostały pomalowane w dniu 27.03.2015r.

'Gala' - rozwój między 27.03 a 9.04
'Gala’ – rozwój między 27.03 a 9.04
'Rubin'- rozwój między 27.03 a 9.04
'Rubin’- rozwój między 27.03 a 9.04

W południowej części Polski (zwłaszcza w powiatach limanowskim i nowosądeckim) nastąpiło bardzo duże przyhamowanie wegetacji, gdyż w „Wielkim Tygodniu” w ciągu nocy temperatury spadały poniżej 0°C, w ciągu dnia temperatury oscylowały w granicach 0°C – +5°C, a do tego padał jeszcze śnieg. Podobnie było również w województwie świętokrzyskim. Niskie temperatury, niewielkie opady oraz wiatr uniemożliwiały wykonanie zabiegów preparatami miedziowymi.

Temperatura powietrza w poszczególnych regionach

Najcieplej było w województwie wielkopolskim. W ciągu dnia temperatury powietrza przekraczały nawet 8°C. Tutaj wegetacja jest najbardziej zaawansowana.

przebieg temperatury Gaj Mały
przebieg temperatury Gaj Mały
przebieg temperatury Kozietuły
przebieg temperatury Kozietuły

W województwie warmińsko-mazurskim nie było przymrozków, jednak temperatury w ciągu dnia nie przekraczały 6°C.

przebieg temperatury Paluzy
przebieg temperatury Paluzy
przebieg temperatury w Brzeznej
przebieg temperatury w Brzeznej
przebieg temperatury w Ostrołęce
przebieg temperatury w Ostrołęce

Od wtorku zrobiło się nieco cieplej. Wegetacja znowu ruszyła. Z uwagi na mijające 10 dni, zalecenia z końca marca są nadal aktualne.

Ochrona roślin – zalecenia

Wzrasta  jednak zagrożenie ze strony parcha jabłoni. Zarodniki workowe są już gotowe do wysiewów. Należy kontynuować program ochrony oparty o preparaty miedziowe. Jest to zabieg również przeciwko zarazie ogniowej oraz chorobom drewna i kory. Dla wielu sadowników będzie to dopiero pierwszy zabieg.

Proszę kontynuować lustrację na obecność kwieciaków oraz mszyc. W tym sezonie mszyce (wyraźnie już na początku sezonu ochrony sadów) będą nieco „dokuczały” i uprzykrzały życie wielu sadownikom. Jeśli zachodzi potrzeba zwalczania, w tym celu, na początku sezonu wegetacyjnego będzie można zastosować jeden z pyretroidów np. DECIS MEGA 50 EW. Preparat ten działa na szkodnika kontaktowo i żołądkowo, a na roślinę powierzchniowo.

Zwracam jeszcze uwagę na kwitnące w rzędach chwasty. Dominują jak zwykle jasnoty purpurowe, gwiazdnice pospolite oraz taszniki. Herbicydy należy wykonać po oblocie pszczół !!!

Prognoza pogody

Temperatury w weekend mogą dochodzić nawet do 15-20°C. To z pewnością wpłynie na rozwój roślin. Będzie bez opadów, jednak wiatr może nieco utrudniać wykonywanie zabiegów środkami ochrony roślin. Poniżej zamieszczam prognozy pogody na najbliższe dni w poszczególnych regionach.

Prognoza pogody dla okolic Nowego Sącza
Prognoza pogody dla okolic Nowego Sącza
Prognoza pogody dla okolic Wrocławia
Prognoza pogody dla okolic Wrocławia
Prognoza pogody dla Opola Lubelskiego
Prognoza pogody dla Opola Lubelskiego
Przebieg pogody dla okolic Grójca
Przebieg pogody dla okolic Grójca

 

Tomasz Gasparski – Bayer CropScience