Komunikat sadowniczy BCS z dnia 8.04.2014 – ochrona jabłoni

Jabłonie

Dynamika rozwoju wegetatywnego roślin sadowniczych jest bardzo szybka (fot. 1-11 , T. Gasparski, Brzezna). Wegetacja przyspieszona jest o ok 2-3 tygodnie względem typowego roku. W sadach jabłoniowych aktualnie należy prowadzić program zapobiegawczy przed parchem jabłoni. ANTRACOL 70 WG, który w swoim składzie zawiera cynk stosowany w fazach zielonego i różowego pąka wpływa korzystnie na panujące w tym czasie warunki stresowe (istotne różnice temperaturowe między dniem i nocą).

Od 2 tygodni nie zaobserwowałem występowania kwieciaka jabłkowca. Jeśli jednak zaistnieje potrzeba zwalczania kwieciaka, warto zastosować DECIS MEGA 50 EW. Próg szkodliwości wynosi 5-10 strząśniętych chrząszczy z 35 gałęzi.

Niepokoi mnie fakt, iż w wielu sadach pod drzewami widać kwitnące chwasty, na których obserwuje się owady pożyteczne jak np. pszczoły, trzmiele i inne. Wykonywanie zabiegów z użyciem pyretroidów w samo południe, podczas oblotu pszczół jest jak najbardziej lekkomyślne !!!

Na rozwijających się pędach jabłoni na odmianach podatnych na mączniaka zaobserwowałem bielejące się rozetki. To wynik porażenia ubiegłorocznego przez mączniaka prawdziwego jabłoni. Podstawowym zabiegiem walki z porażonymi rozetkami jest ich usuwanie i niszczenie.

8kwietnia-odmiany

Tomasz Gasparski