Komunikat sadowniczy BCS z dnia 28.04.2015 – choroby i szkodniki

Wchodzimy w najważniejszy i zarazem najtrudniejszy etap ochrony jabłoni przed parchem. Właśnie po między fazami „zielonego pąka, różowego pąka a fazą kwitnienia bardzo często dochodzi do najsilniejszych infekcji. Zalecam regularne zabiegi zapobiegawcze, a jeśli zachodzi uzasadniona konieczność, ze skróconymi odstępami między zabiegami (nawet co 4-5 dni, w zależności od pogody i przyrostów liści). W okresie przedkwitnieniowym można zastosować ditiokarbaminiany np. ANTRACOL 70 WG, który w swoim składzie zawiera jony cynku, tak potrzebne roślinom właśnie w warunkach stresu roślin. Stres może być spowodowany choćby niskimi temperaturami, czy też dużymi różnicami między temperaturami panującymi w dzień i w nocy. Można również sięgać po preparaty zawierające ditianon lub kaptan, dodając do nich nawóz cynkowy.

Rubin - Brzezna 27.04.2015
Rubin – Brzezna 27.04.2015

W kilku regionach Polski wystąpiły warunki do silnych infekcji parchowych. Proszę kontrolować ilość opadów między zabiegami. Przyjmuje się, że preparaty zapobiegawcze wytrzymują zwykle opad ok. 25 mm, a w przypadku opadu intensywnego, burzowego 15-20 mm. Należy to brać jednak na własne wyczucie.

Pierwsze odmiany jabłoni wchodzą w okres kwitnienia. Należy rozważnie używać preparatów, zwłaszcza roztoczobójczych i owadobójczych.

Mączniak jabłoni – monitoring plantacji

Na odmianach podatnych na mączniaka należy wykonać lustrację na obecność objawów mączniaka jabłoni. W fazie różowego pąka można zastosować preparaty siarkowe lub typowe preparaty chemiczne na mączniaka jabłoni (np. zawierające bupirymat). Zwracam uwagę, że porażone pędy i bielejące się rozety najlepiej jest wycinać, ograniczając w ten sposób źródło infekcji.

mączniak jabłoni na tegorocznej rozecie liściowej
mączniak jabłoni na tegorocznej rozecie liściowej
mączniak jabłoni na pędzie ubiegłorocznym
mączniak jabłoni na pędzie ubiegłorocznym

 

 

 

 

 

Przędziorki – masowy wylęg

skupiska jaj przędziorka owocowca
skupiska jaj przędziorka owocowca

Zwracam uwagę na fakt, iż przędziorki rozpoczynają masowy wylęg. Osoby, które do tej pory nie stosowały zarówno olei parafinowych, jak również preparatów roztoczobójczych, a obserwują w swoich sadach czerwone skupiska jaj powinny jak najszybciej zastosować jeden z zarejestrowanych preparatów przędziorkobójczych, polecanych w fazie wylęgania larw. Uwaga – niektóre preparaty i grupy preparatów można stosować wyłącznie 1 raz w sezonie.

Owocnica jabłkowa – konieczny monitoring

biała tablica lepowa do odłowu owocnic
biała tablica lepowa do odłowu owocnic

Od fazy różowego pąka należy zacząć monitorować owocnice jabłkową. W tym celu, na nasłonecznionej części drzewa należy rozwiesić białe tablice lepowe. Próg szkodliwości dla owocnicy jabłkowej wynosi 20 odłowionych dorosłych błonkówek do czasu zakończenia kwitnienia drzew.

 

 

Zwójkówki liściowe – pierwsze gąsiennice

młoda gąsiennica zwójkówki liściowej
młoda gąsiennica zwójkówki liściowej

W ostatnich dniach pokazały się już pierwsze gąsienice zwójkówek liściowych. W miniony piątek zaobserwowałem gąsiennice w okolicach Warki. Są bardzo małe i póki co nielicznie występujące. Jeśli pojawi się ich większa ilość, to należy rozważyć ich zwalczanie jeszcze przed kwitnieniem. CALYPSO 480 SC stosowane przeciwko mszycom w zupełności poradzi sobie z małymi gąsienicami, takimi jak na załączonym zdjęciu.

Toczyk gruszowiaczek – początek ochrony

ubiegłoroczne objawy występowania toczyka gruszowiaczka
ubiegłoroczne objawy występowania toczyka gruszowiaczka

Sadownicy, którzy w ostatnich latach mają problemy z toczykiem, jeszcze przed kwitnieniem powinni rozważyć jego zwalczanie. Od fazy różowego pąka następują pierwsze loty. Trwają do końca kwitnienia.

 

 

 

 

Dokarmianie roślin

Jesteśmy już w okresie bezpośrednio przedkwitnieniowym. Należy zacząć dostarczać roślinom niezbędnych składników. Może to być np. mocznik podawany dolistnie (5 kg) lub nawozy dolistne wieloskładnikowe.

Monilioza w uprawie czereśni

gnijące owoce czereśni to brak zabezpieczenia kwiatów w czasie kwitnienia
gnijące owoce czereśni to brak zabezpieczenia kwiatów w czasie kwitnienia

Większość odmian czereśni już kwitnie. To ważny moment ochrony przed moniliozą. Niektóre odmiany czereśni podatne są na gnicie owoców. W czasie kwitnienia należy zastosować jeden z preparatów zarejestrowanych do ochrony czereśni.

 

 

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

brunatna zgnilizna drzew pestkowych - porażone pędy wiśni
brunatna zgnilizna drzew pestkowych – porażone pędy wiśni

Wiśnie wchodzą w etap początku kwitnienia. Dla wiśni bardzo niebezpieczna jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, wywoływana przez grzyba Monilia laxa. Podstawowy okres ochronny przed tą chorobą to czas kwitnienia. Do ochrony polecam sprawdzony HORIZON 250 EW w dawce 0,75 L/ha. Przypominam, iż fungicydy należące do IBE należy stosować w temperaturze powyżej 12°C.

 

 

Odłów owocnic na plantacji śliw

Podobnie jak w przypadku jabłoni, zalecam rozwieszanie pułapek lepowych do odłowu owocnic na plantacji śliw. Tylko w ten sposób dowiemy się, czy szkodnik w tym roku musi być zwalczany. Próg szkodliwości dla śliw wynosi 80 odłowionych błonkówek na 1 białą pułapkę lepową.

Ochrona pszczół

zadbaj o pszczołyProszę uważać na pszczoły. W czasie oblotu pszczół należy unikać zabiegów środkami ochrony roślin. Zabiegi, w miarę możliwości, powinno się wykonywać po oblocie pszczół. Tą zasadę bezwzględnie należy stosować podczas zabiegów owadobójczych i roztoczobójczych. Proszę zwracać uwagę na karencję.

 

Tomasz Gasparski – Bayer CropScience