Komunikat sadowniczy BCS z dnia 26.06.2013 – choroby i szkodniki

Jabłonie

W wielu sadach trwa „wysyp” plam parchowych. Tam, gdzie nie wyczerpano jeszcze rocznego limitu stosowania poszczególnych grup chemicznych powinno się wykonać zabiegi wyniszczające. Przypominam, że limit na stosowanie poszczególnych grup chemicznych dotyczy preparatów układowych należących do inhibitorów biosyntezy ergosterolu (IBE) oraz preparatów należących do grupy strobiluryn i wynosi 2-3 zabiegi w sezonie na daną grupę. Plamy parchowe doprowadzają już do infekcji wtórnych. Należy wówczas kontynuować program zapobiegawczy z wykorzystaniem preparatów kontaktowych np. POMARSOL FORTE 80 WG. Preparat ten zabezpiecza również odmiany podatne przed drobną plamistością liści jabłoni, w szczególności odmianę Golden Delicious. Na odmianach podatnych na mączniaka (Idared, Jonagold i inne) warto  zastosować FLINT PLUS 64 WG. Zawarta w nim trifloksystrobina wykazuje bardzo wysoką skuteczność w zabezpieczaniu przed mączniakiem. W wielu sadach widać uaktywniającą się bawełnicę korówkę. Zaczyna zasiedlać już młodsze pędy w obrębie korony. Do uporania się z bawełnicą korówką, mszycami i pryszczarkami polecam MOVENTO 100 SC. Insektycyd ten charakteryzuje się bardzo długim okresem działania – nawet do 4 tygodni. Maksymalna dawka na 1 ha wynosi 2,25 kg/ha (0,75 kg / 1 metr wysokości korony / 250 litrów wody). Preparat ten nie wymaga stosowania dodatków – zwilżaczy. Nie zalecamy mieszania go z nawozami.

Wiśnie i czereśnie

Proszę przeglądać żółte pułapki lepowe i feromonowe do odłowu nasionnicy trześniówki. Do ochrony można wykorzystać CALYPSO 480 SC. Karencja wynosi 14 dni. Należy również pamiętać o ochronie tych gatunków przed drobną plamistością liści drzew pestkowych. Dotyczy to zwłaszcza odmian wrażliwych na wspomnianą chorobę. Do ochrony można wykorzystać preparaty dodynowe i triazolowe.

Grusze

Proszę kontrolować populację miodówek. Dorosłe osobniki są bardzo aktywne – obserwuje się ciągłe składanie jaj przez samice. W przypadku zaobserwowania młodych osobników larwalnych zalecam zastosowanie MOVENTO 100 SC w dawce 2-2,25 l/ha. Movento chroni gruszę także przed pryszczarkami.