Komunikat sadowniczy BCS z dnia 20.05.2015 – choroby i szkodniki

W poniższym komunikacie przedstawiono aktualne zagrożenia pojawienia się chorób i szkodników w uprawach sadowniczych.

Śliwy

brunatna zgnilizna drzew pestkowychBrunatna zgnilizna drzew pestkowych

Mniej więcej 2-3 tygodnie po kwitnieniu należy rozpocząć ochronę przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. W tym celu można wykonać zabieg preparatem Horizon 250 EC w dawce 0,75l/ha. Proszę pamiętać, że w trakcie i do minimum 2-3 godzin po wykonanym zabiegu temperatura powietrza powinna być wyższa niż 12 ºC.

 

Owocówka śliwkóweczka

owocówka śliwóweczkaTrwają loty owocówki śliwkóweczki. Proszę rozwieszać pułapki feromonowe pozwalające na monitoring tego szkodnika. W Polsce jest kilka firm, które zajmuja się dystrybucją pułapek feromonowych (np. Rol-Eko, Medchem). Motyle owocówki latają zwykle wieczorem, a jaja składają już na wyrośnięte zawiązki owoców. W okresie masowego lotu i składania jaj należy zastosować jeden z zarejestrowanych prepraratów – Calypso 480 SC bądź też preparaty zawierające metoksyfenozyd lub diflubenzuron. Oczywiście, stosując w tym czasie Calypso 480 SC zwalczymy również mszyce, które są również wektorami chorób wirusowych, w tym szarki śliw.

Przędziorki i pordzewiacze

przędziorki na śliwie
iście śliwy zasiedlone przez przędziorki – charakterystyczna mozaika

W sadach śliwowych należy regularnie przeprowadzać monitoring na obecność przędziorków i pordzewiaczy. W wyniku żerowania tych szkodników liście szarzeją, przy dużej ilości szkodników żółkną, brązowieją, a nawet zasychają. Przypominam, że drzewa zasiedlone przez przędziorki pozbawione mogą być asymilatów, co konsekwencji może doprowadzić do słabszego kwitnienia i gorszego owocowania w roku następnym. Próg szkodliwości dla przędziorków wynosi średnio 3 formy ruchome na 1 liściu. Jeżeli szkodniki te stanowią zagrożenie, wówczas wskazane jest zastosowanie preparatu Envidor 240 SC. Proszę pamiętać o rotacji preparatów/grup chemicznych. Envidor stosować można maksymalnie raz w sezonie.

Wiśnie

objawy drobnej plamistości liści drzew pestkowychWarto zadbać o wiśnie poprzez zabezpieczanie sadu przed drobną plamistością liści drzew pestkowych. Już na przełomie maja i czerwca, na najstarszych liściach mogą powstawać przebarwienia. W wyniku choroby liście przedwcześnie opadają, co ma negatywny wpływ na osłabienie drzew, zwiększoną mrozoodporność oraz samo plonowanie w roku następnym. Zazwyczaj wystarczają 2-3 zabiegi, by drzewo uchronić przed tą chorobą, i by liście pozostały na nich do końca wegetacji. Do zabiegów można wykorzystać jeden z zarejestrowanych triazoli. Można również sięgnąć po preparaty dodynowe. Zabiegi ochronne należy wykonywać co 2-3 tygodnie.

Czereśnie

Mszyca

mszyce wiśniowi-przytuliowe na czereśni
mszyce wiśniowo-przytuliowe na czereśni

Pojawiają się już pietrwsze kolonie mszyc. Z uwagi na fakt, iż żyją one w dużych koloniach, zaleca się ich zwalczanie jeszcze zanim liście czereśni będą pozwijane w wyniku ich żerowania. Zazwyczaj zabiegi ochronne przeciwko mszycom, zarówno w wiśniach jak i czereśniach, można tak zaplanować, by zwalczyć kilka gatunków szkodników.

 

 

Kwieciak pestkowiec

kwieciak pestkowiecZalecam również lustrację na obecność kwieciaka pestkowca. Szkodliwe są samice, które do wnętrza zawiązków czereśni, wiśni oraz śliw składają pojedyncze jaja. Larwy kwieciaka żerują wewnątrz pestki.

W celu zwalczania kwieciaka pestkowca można zastosować jeden z preparatów zawierających acetamipryd. Przypominam jednocześnie, że stosując Calypso 480 SC przeciwko mszycom, ograniczy się również obecność kwieciaków.

Jabłonie 

W ciągu ostatniej doby nad Polską południową przeszły gwałtowne deszcze i burze. Opady były krótkie, ale intensywne. W ciągu następnych dwóch dni nad Polską będzie również burzowo, z lokalnymi podtopieniami.

Opady deszczu w ciągu doby (19-05 godz. 12.00 do 20.05 godz.13.00)

opady deszczu tabela

W sadach, głównie w Polsce centralnej, można już zaobserwować pierwsze plamy parchowe. Widać je głównie na odmianach ‘Ligol’, ‘Szampion’ i ‘Idared’. Jeżeli pogoda na to pozwoli – będzie stabilna, a przy tym temperatury będą ponad 15C, wskazane jest wykonanie zabiegów wyniszczających. Można w tym celu sięgnąć po preparaty opatre o difenokonazol. W pozostałych przypadkach, gdy w sady są „wolne” od parcha, i nie doszło do zmycia preparatów, nadal należy prowadzić program zapobiegawczy oparty o preparaty kontaktowe

Brzezna – infekcje w terminie 18/05/2015 – 20/05/2015

brzezna infekcje parch

Ostrołęka (Sandomierz) – infekcje w terminie 18/05/2015 – 20/05/2015

ostrołęka infekcje parch

Kozietuły Nowe (Grójec) – infekcje w terminie 18/05/2015 – 20/05/2015

kozietuły nowe infekcje parch

Mączniak prawdziwy jabłoni

mączniak prawdziwy jabłoniMając na uwadze ochronę przed mączniakiem prawdziwym jabłoni, po kwitnieniu jabłoni program chroniący zarówno liście jak i pędy powinien oparty być o preparaty należące do strobiluryn (np. Zato 50 WG, Flint Plus 64 WG) oraz preparaty o działaniu układowym np. triazole. Zabiegi należy wykonywać co 10-14 dni, szczególnie na odmianach bardzo podatnych. Zalecam robienie rotacji strobiluryn oraz triazoli. Jeżeli istnieje taka możliwość, bielejące się rozety warto jest usuwać z drzew, by nie doprowadzały do wtórnych infekcji.

Toczyk gruszowiaczek

toczyk gruszowiaczek miny
charakterystyczne miny spowodowane przez toczyka gruszowiaczka

W małopolskich sadach, zwłaszcza w regionie Łącka, od 3-4 lat obserwuję coraz większy problem z toczykiem gruszowiaczkiem. Problem  o tyle istnieje, że co roku obszar zagrożenia się powiększa. Pierwsze w tym roku intensywne loty tego motyla zaobserwowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Na pułapkach w ciągu zaledwie 3 dni odławiało się nawet do 200 motyli. To oznacza, że walkę z tym szkodnikiem należy prowadzić wieloetapowo, tak by pierwszy zabieg wykonać w czasie intensywnych lotów i składania jaj, a następnie zabieg powtórzyć po 7-10 dniach. W tym celu należy sięgnąć po preparaty zawierające diflubenzuron, acetamipryd, metoksyfenozyd oraz preparat Calypso 480 SC. Byłoby wskazane, żeby większość zagrożonych sadów było zabezpieczane w tym samym czasie.

Mszyce

mszyca jabłoniowa
mszyca jabłoniowa

Mszyce w jabłoniach są ciągle w natarciu. Tworzą się nowe kolonie. Aktualnie, zarejestrowanych jest kilka preparatów przeznaczonych do ich zwalczania. Można wybrać preparaty typowe dla zwalczania mszyc, bądź też preparaty o szerszym spektrum zwalczanych szkodników.

Jak najbardziej zalecam rotację preparatów, by podczas jedego sezonu nie stosować wyłącznie jednej grupy chemicznej tj. chloronikotynyli/neonikotynoidów. Dlatego też, program zwalczania szkodników powinien być tak układany, żeby maksymalnie wykorzystać spektrum zwalczania szkodników np. gdy występują tylko i wyłącznie mszyce zalecam stosowanie preparatów typowych dla zwalczania mszyc  zawierające substancję aktywną flonikamid lub pirymikarb. Jeżeli pojawiaja się oprócz mszyc również owocówki i zwójkówki, wówczas polecam chloronikotynyle (Calypso 480 SC). Natomiast, jeśli na uwadze mamy zwalczanie wyłacznie motyli w czasie intensywnych lotów oraz składania jaj, wówczas proszę wybierać preparaty zawierające indoksakarb, metoksyfenozyd lub diflubenzuron.

Grusze

Miodówka gruszowa

larwy miodówek na młodym rozwijającym się liściuNa młodych, jeszcze zwiniętych liściach można już zaobserwować młode larwy miodówek. Zalecam przeprowadzanie lustracji pod ich kątem. Jeżeli obserwuje się ich masowe wylęgi, należy podjąć ewentualną decyzję co do ich zwalczania.

Istnieją trzy rozwiązania:
1.) Jeżeli larw miodówek nie jest zbyt wiele, proponuję zastosować diflubenzuron wraz ze zwilżaczem.

2.) Jeżeli larw jest dużo, zalecam zastosowanie jeden z preparatów zawierających abamektynę.

3.) W przypadku, gdy występują zarówno młode formy larwalne miodówek oraz pryszczarki, proponuję zastosować Movento 100 SC. Jest to szczególnie ważne na młodych kwaterach sadów gruszowych.

Zaraza ogniowa

Zwracam również uwagę na zarazę ogniową. Wzrasta zagrożenie praktycznie we wszystkich regionach sadowniczych. Choroba ta szczególnie niebezpieczna jest dla młodych drzewek, gdyż może doprowadzić w praktyce do zniszczenia drzewka/kwatery. Bardzo często, choroba występuje w naszych sadach w formie utajonej, czekając na dogodne do infekcji moment (wyższa temperatura tj. 20-24C i duża wilgotność powietrza). Proszę pamiętać o zabezpieczeniu młodych, posadzonych drzewek, które były późno wysadzane, a teraz kwitną. Dotyczy to również jabłoni. Proszę rozważyć również zrzucanie kwitnących kwiatów.

Zaraza ogniowa – zagrożenie dla Małopolski (Góra św. Jana – powiat limanowski).

Zaraza ogniowa

Zaraza ogniowa – zagrożenie dla Mazowsza (Kozietuły – powiat grójecki).

zaraza ogniowa

W każdym przypadku zastosowania środka ochrony roślin proszę przestrzegać okresów PREWENCJI dla pszczół, które zawsze podawane są na etykietach preparatów.

 

Zdjęcia 1-8: Tomasz Gasparski

Wykresy 1-5: stacje meteorologiczne Bayer CropScience