Komunikat sadowniczy BCS z dnia 16.04.2014 – zagrożenie dla jabłoni i drzew pestkowych

Jabłonie

W drugiej połowie „Wielkiego Tygodnia” na większości terenów Polski możemy liczyć na poprawę pogody. Należy nadal stosować program zapobiegawczy w oparciu o preparaty kontaktowe np.ANTRACOL 70 WG. Jeżeli zachodzi potrzeba działania interwencyjnego można stosować preparaty dodynowe lub mieszaninę kontaktu z anilinopirymidyną. Na odmianach podatnych na mączniaka, z widocznymi bielejącymi się rozetkami wskazane jest zastosowanie w okresie przedkwitnieniowym jeden z preparatów siarkowych.

Warto pomyśleć również o nawożeniu jabłoni. Wskazane jest zastosowanie nawozów dolistnych zrównoważonych, zawierającymi głównie fosfor, potas i azot.

Wiśnie

Okres przedkwitnieniowy to moment, w którym mogą pojawić się mszyce. Jeżeli jest wystarczająco ciepło i nie ma innych szkodników wskazane jest zastosowanie np. pirymikarbu. W przypadku, gdy oprócz mszyc można na drzewach spotkać również młode gąsienice (stadium L1-L3) warto wówczas zastosować CALYPSO 480 SC. Stosować Calypso w temp. pow. 10-12 st.C !!!

Czereśnie, wiśnie i śliwy

Trwa już kwitnienie, a pogoda raczej jest przekropna. Panujące warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Wiśnie i późne odmiany śliw wskazane jest zabezpieczyć przed tą chorobą już w fazie białego pąka. Bardzo ważne są także zabiegi ochronne w okresie kwitnienia dla wspominanych trzech gatunków. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają (temperatura pow. 12stC) do zabiegów można wykorzystać jeden z triazoli np. HORIZON 250 EW.
Fazy rozwojowe na poszczególnych gatunkach i odmianach . Brzezna, woj. Małopolskie (Fot. 1-12 T. Gasparski)
odmiany-kwitnienie

 

Tomasz Gasparski