Komunikat sadowniczy BCS z dnia 13.05.2014 – zagrożenie dla drzew pestkowych i jabłoni

W najbliższych dniach, w wielu regionach Polski spodziewane są obfite opady deszczu. Intensywnie ma padać głównie w Polsce południowej, a opady mogą wynieść nawet do 100 mm.

Wiśnie

Drobna plamistość liści drzew pestkowych

Po okresie kwitnienia należy zabezpieczyć wiśnie przed tą chorobą. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają (temperatura pow. 12oC) do zabiegów można wykorzystać jeden z zarejestrowanych triazoli. Można również sięgnąć po preparaty dodynowe. Zabezpieczyć szczególnie sady, w których w ubiegłym roku zaobserwowano objawy jak na zdjęciu.

drobna-plamistosc-wisnie

Czereśnie

Kwieciak pestkowiec

Można już zaobserwować obecność kwieciaka pestkowca. Aktualnie nie ma zartejestrowanych preparatów. Stosując CALYPSO 480 SC przeciwko mszycom, ograniczy się również kwieciaka.

kwieciak-pestkowiec-1kwieciak-pestkowiec-2

 

Śliwy

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych


2-3 tygodnie po kwitnieniu należy rozpocząć ochronę przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. W tym celu można wykonać zabieg preparatem HORIZON 250 EC w dawce 0,75l/ha. Proszę pamiętać, że w trakcie i do minimum 2-3 godzin po wykonanym zabiegu temperatura powietrza powinna być wyższa niż 12 ºC.
W sadach śliwowych należy przeprowadzić monitoring na obecność przędziorków i pordzewiaczy. Jeżeli szkodniki te stanowią zagrożenie, wówczas wskazane jest zastosowanie ENVIDOR-u 240 SC.

 

Jabłonie

Parch jabłoni

W sadach można już zaobserwować pierwsze plamy parchowe.

plamy-parchowe

Jeżeli pogoda na to pozwoli – będzie stabilna, a przy tym temperatury będą ponad 15 st.C, wskazane jest wykonanie zabiegów wyniszczających. Nadal należy jednak prowadzić program zapobiegawczy, gdyż wysiało się ok. 70-80% zarodników workowych.

wykres-infekcje-kozietuly
Kozietuły – infekcje w terminie 05/05/2014 – 12/05/2014

 

wykres-parch-kozietuly

Parch jabłoni – prognoza infekcji na najbliższe dni – poziom średni/wysoki

 

Obserwuje się licznie występujące przędziorki. W kwaterach, w których zostanie przekroczony próg szkodliwości (3 formy ruchome /1 liść) zalecam wykonanie zabiegu preparatem ENVIDOR 240 SC. Zwracam uwagę na dokładne pokrycie liści cieczą użytkową, gdyż Envidor wykazuje działanie kontaktowe na przędziorki. Podczas stosowania Envidoru pozbędziecie się Państwo równie problemu z pordzewiaczami. Zabieg proszę wykonać po opadach deszczu.

 

W każdym przypadku zastosowania środka ochrony roślin proszę przestrzegać okresów PREWENCJI dla pszczół, które zawsze podawane są na etykietach preparatów.

Tomasz Gasparski