Komunikat sadowniczy BCS z dnia 11.06.2014 – zagrożenie dla jabłoni i czereśni

Jabłonie

Zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia

W sadach w których stwierdzono zgniliznę pierścieniową podstawy pnia (podkładki wrażliwe: P14, P59, P60, M-26, MM106) wskazane jest wykonać kolejny zabieg preparatem ALIETTE 80 WG. W tym celu należy przygotować ciecz roboczą o stężeniu 0,5% i opryskać pień oraz glebę. Na 1 drzewo przeznaczamy od 0,5 do1 litra cieczy roboczej. Opady deszczu w ostatnich dniach, w wielu regionach Polski doprowadziły do zmycia preparatów. Intensywne opady odnotowano w zależności od regionu w miniony piątek i w sobotę.

zgnilizina-pierscieniowa

Parch jabłoni

Aktualnie panują wysokie temperatury, które nie sprzyjają infekcjom. Proszę jednak pamiętać o nocnych i porannych rosach, które mogą doprowadzić do infekcji wtórnych. Nadal należy prowadzić program zapobiegawczy przeciwko parchowi jabłoni, zwłaszcza w kwaterach, w których obserwuje się plamy parchowe. Ochronę można prowadzić w oparciu o ditiokarbaminiany np.POMARSOL FORTE 80 WG oraz inne preparaty kontaktowe.

Mączniak jabłoni

Mając na uwadze ochronę chemiczną, aktualny program chroniący zarówno liście jak i pędy powinien oparty być o preparaty należące do strobiluryn (np. ZATO 50 WG, Flint Plus 64 WG) oraz preparaty o działaniu układowym np. triazole. Zabiegi należy wykonywać co 10-14 dni, szczególnie na odmianach bardzo podatnych.

rozeta_lisciowa plamy-na-lisciach

Proszę włączyć do programu WAPŃ celem zabezpieczenia odmian wielkoowocowych przed gorzką plamistością podskórną zwaną „korkiem”.

Owocówka jabłkóweczka

Aktualnie kończy się 1 pik pierwszego pokolenia. W wielu rejonach można zaobserwować pierwsze przypadki „czarnej główki”. W przypadku konieczności zwalczania stosować preparaty wyłącznie na czarną główkę.

Zwójka siatkóweczka

Trwają loty zwójki siatkóweczki. Jeżeli dynamika lotu będzie utrzymana na wysokim poziomie, to do końca tego tygodnia należy wykonać zabieg np. preparatem CALYPSO 480 SC. Zabieg wykonać najlepiej w zakresie temperatur 15-20oC.

zwojki-siatkoweczki

 

Czereśnie

Nasionnica trześniówka

Obserwuje się odłowy much nasionnic na żółte pułapki lepowe. Próg szkodliwości wynosi 2 muchówki na 1 pułapkę. Po 3-4 dniach od ich odłowów wskazane jest wykonanie zabiegu ochronnego. Polecam CALYPSO 480 SC, który jednocześnie zwalczy mszyce. Warto również zadbać o dojrzewające owoce celem zabezpieczenia ich przed pękaniem.

nasionnica_trzesniowka

W każdym przypadku zastosowania środka ochrony roślin proszę przestrzegać okresów KARENCJI i PREWENCJI, które zawsze podawane są na etykietach preparatów.

Tomasz Gasparski