Komunikat jagodowy BCS z dnia 23.03.2015 – regeneracja roślin

Okres wczesnowiosenny to czas przygotowania się do nadchodzącego sezonu. Pobranie próbek gleby w celu wykonania jej analizy chemicznej, pomoże każdemu plantatorowi precyzyjnie określić zasobność gleby, odczyn (pH) oraz ustalić strategię nawożeniową na nadchodzący cykl produkcyjny roślin. W celu wzbogacenia gleby, poprawy jej aktywności biologicznej oraz rozwoju i wzmocnienia systemu korzeniowego bardzo wczesną wiosną warto zastosować jeden z dostępnych preparatów zawierających związki humusowe. Najkorzystniej jest je stosować na wilgotną glebę.

Truskawki

truskawki po ruszeniu wegetacji
truskawki po ruszeniu wegetacji – Brzezna 23.03.2015

W uprawie truskawek bardzo wczesną wiosną można zastosować podstawowe nawożenie NPK. Należy jednak pamiętać o dostarczeniu truskawkom odpowiedniej ilości azotu, która bardzo często jest niewystarczająca w nawozach wieloskładnikowych. W tym celu można zastosować saletrę amonową. Zaleca się stosowanie azotu w dwóch podzielonych dawkach, gdyż truskawki są bardzo wrażliwe na zasolenie.

agrowłóknina truskawka
lantacja przykryta agrowłókniną i zabezpieczona przed wiatrem

W celu przyśpieszenia zbioru owoców, w naszych warunkach klimatycznych wykorzystuje się agrowłóknikny. Agrowłókniny osłaniające zapewniają swobodny przepływ wody, powietrza i światła oraz przede wszystkim swobodny wzrost roślin. Dostępne są one w różnej gramaturze czyli grubości np. wiosenne 17 g/m2 i 19 g/m2.

Pomimo nocnych przymrozków wiosna już chyba na dobre zagościła w Polsce. Widać to choćby po rozwoju poszczególnych gatunków roślin jagodowych na południowych stokach Sądecczyzny.

 

Porzeczki czarne

W okresie pękania pąków warto wykonać zabieg mieszanką oleju parafinowego i preparatu siarkowego, dobierając dawki w zależności od formulacji produktu. Ważne aby zabieg wykonać przy małym wietrze i temperaturze powyżej 10C.

porzeczka czarna 'Tisel' - Brzezna 23.03.2015
porzeczka czarna ‚Tisel’ – Brzezna 23.03.2015
borówka wysoka 'Chandler' - Brzezna 23.03.2015
borówka wysoka ‚Chandler’ – Brzezna 23.03.2015
porzeczkoagrest 'Coma' - Brzezna 23.03.2015
porzeczkoagrest ‚Coma’ – Brzezna 23.03.2015

 

Tomasz Gasparski – Bayer CropScience