Komunikat jagodowy BCS z dnia 13.06.2014

Truskawki

Panujące w ostatnim czasie wysokie temperatury przyczyniły się nieco do zmniejszenia zagrożenia ze strony szarej pleśni (wyk.1). Jednak wiele plantacji ma aktualnie poważne problemy z szarą pleśnią. W dużej mierze, w tym roku porażone zostały kwiaty i młode zawiązki. Chorobie sprzyjają temperatury w zakresie 15-22oC, przy jednoczesnym opadzie deszczu.

Wyk.1 Zagrożenie wystąpienia szarej pleśni – model PESSL
ryzyko-wystapienia-szarej-plesni

Proszę pamiętać, że warunki panujące np. na plantacji truskawek, w których wykorzystywana jest agrowłóknina to idealne warunki do rozwoju szarej pleśni. Pod agrowłóknina występuje wyższa wilgotność, oraz dłużej obserwuje się zwilżenie roślin. Dodatkowo, rośliny najczęściej są słabiej przewietrzane.

Jeśli problem ze strony szarej pleśni jest znaczący, wówczas zalecam „oczyszczenie” plantacji z owoców nadgnitych i porażonych (fot.1). Po takiej czynności uzasadnione jest ponowne zastosowanie środków ochrony roślin o krótkim okresie karencji. Polecam najnowszy preparat LUNA Sensation 500 SC. Preparat ten jest połączeniem dwóch substancji aktywnych – fluopyramu oraz trifloksystrobiny. Dawka preparatu Luna Sensation 500 SC wynosi 0,8l/ha, a karencja tylko 3 dni. Żeby uniknąć powstawania odporności grzyba Botrytis cinerea powodującego szarą pleśń, w ochronie truskawek zaleca się stosowanie nie więcej niż dwóch zabiegów w sezonie preparatem Luna Sensation 500 SC i innych fungicydów zawierających substancje z grupy SDHI, np. boskalid. Luna Sensation 500 SC na bardzo wysokim poziomie zabezpiecza plantacje również przed białą plamistością liści, mączniakiem prawdziwym i antraknozą. Dobre efekty w zwalczani szarej pleśni uzyskamy stosując po zabiegu Luną Sensation 500 SC, preparat Teldor 500 SC, który ma tylko 1 dzień karencji.

Fot.1 Porażony owoc przez szarą pleśń, który bezwzględnie należy usunąć z plantacji / Tomasz Gasparski
szara-plesn-13czerwca

Borówki 

Na plantacjach jeśli występują mszyce można zastosować Calypso 480 SC w dawce 0,2l/ha. Calypso zwalczy jednocześnie pryszczarka borówkowca oraz inne szkodniki zjadające liście.

Porzeczki

W wielu regionach obserwuję problemy z larwami pryszczarka porzeczkowiaka liściowego (fot.2). Próg zagrożenia to ponad 10 % wierzchołków uszkodzonych z żywymi larwami. Warto je zniszczyć zarejestrowanym insektycydem Calypso 480 SC.

Fot.2 Pęd wierzchołkowy zasiedlony przez larwy pryszczarka liściowego / Tomasz Gasparski
larwy-pryszczarka

Na pułapkach feromonowych ponownie odławiają się motyle przeziernika porzeczkowca. Jeśli zwalczanie jest konieczne, możliwe jest stosowanie Calypso 480 SC i jednoczesne zwalczanie pryszczarka porzeczkowiaka liściowego.
Wysoka temperatura sprzyja niestety rozwojowi przędziorków. W przypadku problemu z przędziorkiem chmielowcem, na zasiedlonych plantacjach można zastosować preparat oparty o substancję fenpiroksymat. prze

Maliny

Należy lustrować plantację na obecność przędziorków. Do zwalczania przędziorka chmielowca można zastosować preparat zawierający substancję aktywną fenpiroksymat. Stosować wskazany akarycyd 1 raz w sezonie, zgodnie z zaleceniami na etykiecie. W ostatnich latach, szczególnie na odmianie Glen Ample zaobserwować można szpeciela – przebarwiacza malinowego (fot.3). Objawy występowania szkodnika widoczne są w postaci nieregularnych przebarwień na liściach. Obecność szpeciela można stwierdzić pod binokularem, lub stosując szkło powiększające 20x. Zaleca się zwalczanie przebarwiacza, gdyż może on być nosicielem wirusów.

Fot.3 Objawy żerowania przebarwiacza malinowego na odmianie Glen Ample / Paweł Krawiec
przebarwiacz-malinowy

Odmiany owocujące na pędach tegorocznych – rośliny osiągają już wysokość 50-80cm. Z uwagi na znaczne już zagęszczanie się rzędów należy rozważyć konieczność wykonania zabiegu ochronnego przeciwko zamieraniu pędów maliny. Zabiegi powinno się wykonywać co 10-14 dni.

Odmiany owocujące na pędach dwuletnich – część odmian letnich wchodzi już w końcowy etap kwitnienia. Odmiany późniejsze takie jak np. Glen Ample znajdują się aktualnie w pełni kwitnienia. Przypominam, iż kwitnienie jest podstawowym terminem, w którym powinno się prowadzić ochronę przeciwko szarej pleśni, która może występować na kwiatach, zawiązkach, owocach dojrzałych oraz na pędach.
Na plantacjach mogą pojawiać się już przezierniki. Wskazane jest rozwieszenie żółtych tablic lepowych do odłowu motyli. W okresie lotu motyli warto zastosować Calypso 480 SC, który w roślinie działa układowo, nisząc przy tym larwy żerujące w pędach. Żerujące na szyjce korzeniowej larwy przeziernika powodują charakterystyczne galasy (fot.4).

Fot.4 Galas powstały w wyniku żerowania przeziernika malinowca / archiwum BCS.

galas-przeziernik

UWAGA !!! Z uwagi na panujące wysokie temperatury oraz niską wilgotność powietrza, zabiegi należy wykonywać pod wieczór lub wcześnie rano.

W każdym przypadku zastosowania środka ochrony roślin proszę przestrzegać okresów KARENCJI i PREWENCJI, które zawsze podawane są na etykietach preparatów. 

Tomasz Gasparski