Klub jagodowy – pierwsze spotkania za nami

W pierwszym tygodniu kwietnia odbyły się spotkania na demonstracyjnych plantacjach truskawek i malin. Mimo słonecznej pogody sprzyjającej pracom w polu, pojawiło się wielu plantatorów chętnych do zdobywania nowych doświadczeń.

Truskawki wiosną20160321_090306

W rejonie grójeckim prowadzimy dwa poletka truskawkowe. Pierwsze z nich mieści się w Edwardowie pod Chynowem. Cechą wyróżniającą tą plantacje jest bardzo lekka gleba, która sprzyjała uszkodzeniom mrozowym podczas bezśnieżnej zimy. Stan roślin na plantacji ocenił i omówił Michał Malicki. Uszkodzony system korzeniowy nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości składników pokarmowych dla roślin. W tym przypadku należy położyć większy nacisk na dokarmianie dolistne nawozami jak najłatwiej przyswajalnymi. Jako pierwszy na plantacji zostanie podany w tym przypadku krystaliczny ASX POTAS plus wnoszący potas, który jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną w roślinie, a ponadto dawkę mikroelementów. Do kwitnienia zostanie zastosowany kilkukrotnie Rosaleaf 2 z dużą dawką makroelementów. Celem regeneracji uszkodzonych roślin podane zostaną nawozy aminokwasowe Algex i Agrocean 655.  Podstawowe nawożenie doglebowe stanowił Rosafert 12-12-17. Nawożenie doglebowe będzie uzupełniane przez fertygację opartą o łatworozpuszczalne Rosasole.

klub jagodowyTruskawki w słabej kondycji po zimie będą dużo bardziej podatne na infekcję patogenów chorobotwórczych. W związku z tym należy przedsięwziąć ochronę przed szarą pleśnią opartą na preparatach kontaktowych takich jak Merpan 80WG, Thiram Granuflo 80WG  (lub inne z tiuramem) lub Iprodione 500 SC. By wspomóc działanie tych preparatów można dodać do nich nawóz z aktywnym jonem fosforynowym Fosfiron Mg.

Prolectus_50_WGW spotkaniu na plantacji uczestniczyła również Agnieszka Ptaszek z firmy F&N Agro. Omówiła ona zalety nowego fungicydu zwalczającego szarą pleśni w truskawce Prolectus 50 WG. Wyróżnikiem tego środka jest bardzo krótka, bo jednodniowa karencja.

Utrzymanie plantacji truskawki wolnej od chwastów

Strategię walki z chwastami na tej plantacji truskawki omówiła Barbara Błaszczyńska. Sugerowała by na plantacjach z wyraźnymi uszkodzeniami mrozowymi łączyć odchwaszczanie mechaniczne i chemiczne. Należy unikać herbicydów zwalczających chwasty dwuliścienne, ponieważ mogą one hamować wzrost truskawek. Do zwalczania roślin jednoliściennych (np. perzu właściwego) zalecała zastosowanie sprawdzonego graminicydu Select Super 120 EC.

20160405_145356Druga z plantacji truskawkowych mieści się w Woli Palczewskiej pod Warką. Z uwagi na dużo cięższą glebę rośliny w tym miejscy nie ucierpiały tak mocno z powodu mrozów, mimo że plantacja była wolna od chwastów po zastosowaniu jesienią herbicydu doglebowego Devrinol 450 SC. By utrzymać plantację w stanie wolnym od zachwaszczenia należy zastosować kolejny herbicyd doglebowy np. Goltix compact 90WG. W przypadku gdy pojawiło się już niewielkie zachwaszczenie należy zastosować środek o szerokim spektrum zwalczanych chwastów np. Beetup Trio 180 SC.

 

Problemy z przędziorkami

PROLONGER_packshot_1LW tym sezonie niewątpliwie dużym problemem będą przędziorki. W truskawce dominuje przędziorek chmielowiec, którego dojrzałe samice wychodzą z miejsc zimowania wraz z wiosennym ociepleniem. W celu uchronienia plantacji przed okresem kwitnienia od tego szkodnika należy przeprowadzić zabieg jednym z zarejestrowanych akarycydów. Dobrze w tej sytuacji sprawdzi się Safran 18EC zawierający abamektynę. W przypadku walki z przędziorkiem bardzo ważna jest odpowiednia agrotechnika, czyli dokładne pokrycie cieczą roboczą spodniej strony liścia, a także dodanie do cieczy adiuwantu. W przypadku abamektyny najlepszy będzie Prolonger oparty na naturalnych woskach. Zabieg ten pozwoli zwalczyć również roztocza truskawkowca.

Malinowa środa

W środę 6.04 na plantacji w Rembertowie pod Tarczynem doradcy Agrosimex spotkali się z plantatorami malin.20160406_141921

W przypadku maliny nie wystąpiły większe uszkodzenia mrozowe i rośliny są w bardzo dobrej kondycji.  Jak mówiła Karolina Felczak nie można jednak dać się zwieść pozorom. Młode rozwijające się liście są bardzo podatne na infekcje. Chorobą, która w ostatnich latach pojawia się masowo na plantacjach jest rdza maliny. Do infekcji dochodzi już wczesną wiosną. Jedynym preparatem zarejestrowanym do walki z tą chorobą jest Zato 50WG. Warto zwrócić uwagę, że nawozy siarkowe takie jak Microthiol podawane kilkakrotnie do kwitnienia w dawce ok 5kg/ha ograniczają występowanie tej choroby.

Kolejną ważną chorobą jest zamieranie pędów malin. Większość preparatów zarejestrowanych do zwalczania szarej pleśni ograniczy występowanie tej choroby. Najlepiej w walce z szarą pleśnią sprawdzi się Pyrus 400 SC (pirymietanil) i te oparte na kaptanie, tiuramie i iprodionie.

Do walki z przędziorkami warto zastosować, podobnie jak w truskawce, Safran 18 EC w połączeniu z adiuwantem Prolonger.

Również w przypadku malin odżywianie powinno być oparte na nawozach doglebowych. W tym przypadku na malinie letniej zastosowano Rosafert 10-8-24. Nawożenie było poprzedzone opryskiem pasów herbicydowych Rosahumusem zawierającym duża dawkę kwasów humusowych. Dalsze zabiegi nawożeniowe będą uzupełniane przez fertygację i nawożenie dolistne oparte na nawozach Rosaleaf.

Na wszystkich plantacjach będą wdrażane sprawdzone rozwiązania polecane przez doradców Agrosimexu. Zostaną założone doświadczenia pokazujące korzystny wpływ fertygacji, nawożenia dolistnego wapniem i stosowania nawozów fosforynowych – Fosfiron.

Kilka słów o nawadnianiu

We wszystkich spotkaniach uczestniczył również Grzegorz Głuszcz, Który w firmie Agrosimex zajmuje się projektowaniem instalacji nawodnieniowych i montażem urządzeń do 20160405_155206fertygacji.

Nie chcesz przegapić spotkania Klubu Jagodowego?

Wystarczy wysłać swoje dane kontaktowe na adres mailowy klubjagodowy@agrosimex.pl

Michał Malicki.