Klub jagodowy – maliny i truskawki

W Rembertowie pod Tarczynem odbyło się 6.06.2016 spotkanie doradcze Klubu Jagodowego na plantacji malin. Dzień później doradca pojawił się na plantacjach truskawek, w Edwardowie i Woli Palczewskiej. Michał Malicki opowiedział plantatorom o aktualnych zagrożeniach oraz przedstawił zalecenia na kolejne dni uprawy.

Co z malinami?

Maliny letnie powoli kończą kwitnienie, a maliny jesienne wciąż intensywnie rosną. Ciepła i sucha aura sprzyja rozwojowi szkodników, z których najważniejszy jest przędziorek. Z uwagi na małą liczbę zarejestrowanych preparatów ważne jest, aby przędziorka zauważyć i zacząć zwalczać gdy jest go stosunkowo mało. Najlepiej w tym momencie sprawdzą się preparaty oparte na abamektynie, która jest wciąż nową substancją i nie ma na nią uodpornień.  Dobrym połączeniem będzie więc Safran 18EC (zawiera 18% abamektyny) z adiuwantem Prolonger, który poprawia wchłanialność substancji i ogranicza zmywanie przez deszcz. Z rzadka pojawiają się na plantacjach mszyce i pryszczarek namaliniak łodygowy. Do ich zwalczania warto wybrać jeden z zarejestrowanych pyretroidów zawierający deltametrynę.

Szkodniki w truskawce

Sytuacja ze szkodnikami jest bardzo podobna w przypadku truskawek. W tym okresie nie będziemy jednak walczyć z przędziorkami ze względu na trwające zbiory. Najlepszym momentem na neutralizację tego szkodnika będzie więc okres tuż po zbiorach. W tym czasie na roślinie występują wszystkie formy rozwojowe tego szkodnika. By w pełni zwalczyć przędziorka należy użyć mieszanin o szerokim spektrum działania, czyli Vertigo/Safran lub Ortus w połączeniu z preparatem jajobójczym jak Nissorun Strong. Do podwyższenia skuteczności zabiegów zwalczających tego szkodnika konieczny jest dodatek adiuwantu, np. Flipper, tak by ciecz robocza dotarła w najbardziej niedostępne miejsca.

Szara pleśń

Szczególnej uwagi w okresie dojrzewania i zbioru owoców wymaga zwalczanie szarej pleśni. Owoce porażone patogenem Botrytis cinerea nie nadają się do sprzedaży. Z gnijących owoców choroba rozprzestrzenia się na wszystkie nadziemne organy rośliny. Kwiaty i małe owoce brunatnieją i zamierają, przez co przy sprzyjających warunkach może dojść do utraty plonu nawet w 80%. Na wielu plantacjach truskawek pojawiają się czerwone przebarwienia szypułek, które są pierwszymi objawami występowania szarej pleśni. By zapobiec gniciu owoców w okresie zbiorów należy wybierać preparaty o krótkim okresie karencji – Luna Sensation 500 SC i Pyrus 400 SC – 3 dni karencji, Iprodione 500 SC – 2 dni i Prolectus 50 WG – 1 dzień. Ostatni z tych produktów warto wykorzystać szczególnie w czasie intensywnych zbiorów ze względu na najkrótszą karencję i bardzo wysoką skuteczność. Owoce dobrze zabezpieczone przed chorobami będą zdrowe nie tylko podczas zbioru, ale utrzymają trwałość również podczas transportu.

Nawożenie na jakość

  • By owoce utrzymać w jak najlepszej jakości należy wprowadzić program nawożenia dolistnego obfity w wapń.
  • By zredukować liczbę zabiegów należy wybierać nawozy, które bez problemu mieszają się z fungicydami. Tuż przed zbiorami wskazane jest zastosowanie Metalosate Calcium, które dzięki zawartości roślinnych aminokwasów dodatkowo pobudzi owoce do wzrostu.
  • Pełnia zbiorów to czas na Folanx 29Ca wnoszący najwyższą możliwą dawkę wapnia w postaci łatwo wchłanianego mrówczanu.
  • By utrzymać rośliny w dobrej kondycji do ostatnich zabiegów wapniem należy wybrać Viflo Cal S, który dzięki zawartości nanocząsteczek srebra pozytywnie wpływa na kondycje roślin.
  • Niewybaczalnym błędem jest stosowanie dolistne nawozów zawierających duże ilości azotu, jak saletra wapniowa. Podany na owoc azot niweluje dobroczynne działanie wapnia, powodując rozmiękczenie tkanek. Dlatego też stosując w tym momencie nawozy wieloskładnikowe wybierajmy te z najmniejszą ilością azotu, a podwyższonymi zawartościami potasu i fosforu np. Rosaleaf 5 lub ASX Potas plus z dużą dawką mikroelementów.

Plamistości malin

Często na plantacjach malin letnich pojawiają się nekrotyczne przebarwienia pierwszych liści na pędach kwiatostanowych. Są to efekty zaprzestania ochrony przed szarą pleśnią i zamieraniem pędów po zbiorach owoców. W tym momencie powstające pąki atakowane są przez przypąkowe zamieranie pędów. Z zainfekowanych pędów wiosną wybijają osłabione liście. By zmniejszyć ryzyko tej choroby należy kontynuować ochronę preparatami takimi jak Pyrus 400SC lub tymi, które zawierają iprodion. W tym momencie należy również wspomóc regenerację roślin podając Fosfiron Mg z fosforynem magnezu podnoszącym naturalną odporność roślin.

Fertygacja szybko zwiększa plon

Niewielka ilość opadów uniemożliwia pobieranie składników pokarmowych podanych w formie nawozów posypowych. Stosując intensywne nawadnianie dostarczamy niezbędną do życia wodę, ale wypłukujemy zawarte w glebie składniki pokarmowe. Należy więc uzupełniać je przez podawanie nawozów wraz z wodą. Dla malin jesiennych idealnie w tym momencie będą nawozy zrównoważone jak Rosasol 19-19-19 podawane przemiennie z saletrą wapniową, by zapewnić optymalny poziom przyswajalnego wapnia w glebie. Podczas zbiorów malin i truskawek należy dostarczać do rośliny dużo potasu, a niewielkie ilości azotu. By sprostać tym wymaganiom wybrać należy nawozy takie jak Rosasol 8-17-41 lub 14-14-28.

Zbiory to moment intensywnej pracy, ale nie zapominajmy w tym czasie o opiece nad naszymi  plantacjami.