Kareta nowych nawozów borowych: Rheobor, Manniplex, Missibor i Reflets

nawozy sadowniczeBor jest  jednym z najważniejszych mikroelementów w uprawie drzew owocowych. Zawartość boru w glebach w Polsce jest bardzo niska, na ponad 90% gleb waha się w przedziale 0,4-0,8mg/100 g. Silny deficyt boru w glebie prowadzi do zaburzeń w rozwoju strefy włośnikowej systemu korzeniowego, zaburzeń w kwitnieniu i zawiązywaniu owoców. Na glebach ubogich w bor spada wysokość i jakość uzyskiwanych plonów.

Aby dokładnie określić potrzeby nawożenia borem warto wykonać analizy chemiczne liści. Mając wyniki analiz możemy dokładnie ustalić dawki boru i sposób aplikacji. Sadownicy w zależności od koniunktury nawozy borowe stosują dość powszechnie. Czy te zabiegi są naprawdę skuteczne i podnoszą koncentrację boru w pędach i liściach oraz nasionach sprawdzają sporadycznie. Kupując w tym roku jeden z nowych nawozów będzie można skorzystać z bezpłatnych analiz chemicznych liści.

Firma Agrosimex w tym roku wprowadza do handlu aż 3 nowe nawozy borowe przeznaczone do likwidacji niedoborów boru w uprawach sadowniczych, rolniczych i warzyw oraz jeden chroniący rośliny przed przymrozkami i wysokimi temperaturami.

Który nawóz wybrać?

Często zadawane jest mi pytanie – po co nam tyle nawozów, czym się różnią, który wybrać? Bardzo często kryterium wyboru nawozu jest jego cena, ale coraz częściej sadownicy i rolnicy są skłonni wydać większe pieniądze na nawozy o zdecydowanie wyższej skuteczności niż te najtańsze. Firmy nawozowe cały czas udoskonalają swoje produkty wprowadzając do nich różnego typu dodatki zwiększające ich skuteczność działania lub wprowadzając całkiem nowe związki chemiczne, bardziej przyjazne środowisku naturalnemu i jeszcze bardziej bezpieczne w stosowaniu.

Rheobor – bor i wapń

Takim dobrym tego przykładem jest nawóz Rheobor. Jest to borowy nawóz nowej generacji opracowany przez firmę Rosier z Belgii. Nawóz ten zawiera 7% B oraz 12% CaO. Bor w tym nawozie występuje w postaci boranu wapnia, który jest naturalnym składnikiem naszej planety. Jest to pierwszy w Polsce nawóz zawierający bor w tej formie.

Nawóz ten wytwarzany jest w postaci stężonej zawiesiny refluidalnej. Surowce używane do jego produkcji poddawane są procesowi mikronizacji w wyniku czego powstają mikrocząsteczki nawozu o wielkości ok. 2 µm. Dla porównania aparat szparkowy rośliny (stomata) ma wielkość 5-10 µm. Na 1 mm kwadratowy liścia występuje 50-150 (na dolnej stronie) aparatów szparkowych.

Nawóz Rheobor jest w pełni bezpieczny dla roślin,  środowiska naturalnego i ludzi. Nie powoduje fitotoksyczności  oraz wykazuje przedłużone działanie w roślinie. Rheobor jest pobierany przez liście maksymalnie w ciągu 2 godzin od zabiegu. Po wniknięciu do rośliny nawóz ulega dysocjacji do jonów B+++, OH-, Ca++ dzięki czemu wszystkie jego składniki są wykorzystywane w metabolizmie roślin. Szczególnie korzystna dla roślin jest zawartość łatwo dostępnego wapnia, który rośliny wykorzystują do budowy ścian komórkowych. Wapń reguluje także aktywność aparatów szparkowych, dzięki czemu rośliny pobierają więcej dwutlenku węgla niezbędnego do procesu fotosyntezy.

Nawóz polecamy stosować  w dawce 3 l/ha,  1-2 razy w sezonie w zależności od deficytu boru i rodzaju uprawianej rośliny. W uprawach drzew owocowych nawóz należy stosować przed oraz po kwitnieniu, a przy dużych niedoborach tego pierwiastka dodatkowo po zbiorze, a przed opadnięciem liści. W uprawach roślin i krzewów jagodowych w dawce 1 l/ha pierwszy zabieg należy wykonać po wytworzeniu pąków kwiatowych i pod koniec kwitnienia.

Bor nawozy sadownicze
Aparat szparkowy (stomata) : 10μm długość, 5μm szerokość, na 1 mm kwadratowym jest 50-150 aparatów szparkowych.
Bor nawozy sadownicze
Nerwy liścia : 10-50μm grubość.

 

Bezpłatne analizy chemiczne liści i owoców!

Promocja w sklepach Agrosimex – kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Manniplex B – przyspieszenie jak na autostradzie

Drugim nowym nawozem jest Manniplex B produkowany przez amerykańską firmę BRANDT. To płynny nawóz borowy o wyjątkowych właściwościach, którego specyficzny system odżywiania roślin oparty jest na zdolności boru do tworzenia związków kompleksowych z cukrami i alkoholami, co powoduje zwiększenie ruchliwości boru jako pierwiastka i jego szybkie przemieszczanie się w roślinie.

W ten sposób bor po wniknięciu przez szparki i pory, przenika bezpośrednio do łyka i drewna oraz do stref, w których następuje rozwój i reprodukcja roślin. Po dotarciu nawozu ManniplexB  do miejsca działania, wiązania między cukrami i borem ulegają zerwaniu, a bor wnika bezpośrednio tam, gdzie jego działanie jest najbardziej skuteczne i najszybsze, zmniejszając wydatkowanie energii przez roślinę.

Wyjątkowa formuła Manniplex B, utrzymująca wilgotność, o działaniu powierzchniowym i podtrzymującym ciśnienie osmotyczne, nadaje temu produktowi następujące cechy:
lepsze i dłuższe pokrycie roślin ze względu na obecność środków zwilżających i powierzchniowo czynnych,
lepszą penetrację przez szparki i pory,
maksymalną prędkość przemieszczania się boru, wody i składników odżywczych.

Wymienione wyżej zalety nawozu sprawiają, że jest to nawóz borowy nr 1 w USA i Chile  w uprawach sadowniczych.
Nawóz ten zawiera „tylko”3,3% boru pobieranego przez rośliny praktycznie w 100%. Manniplex B stosujemy  1-4 razy w sezonie w dawce 2-4 l/ha w zależności od uprawy i deficytu boru.

Pierwszy zabieg należy wykonać po wytworzeniu pąków kwiatowych, a następne 3 zabiegi co 10-14 dni. Działanie Manniplexu można porównać do samochodu jadącego autostradą. Dotychczas dostępne na rynku nawozy borowe natomiast do samochodu, który do tego samego celu jedzie zatłoczoną drogą, stoi w korkach i zatrzymuje się na światłach na skrzyżowaniach. Który samochód dojedzie do celu szybciej?

Missibor – likwidacja niedoborów

Missibor – to trzeci z nowo wprowadzanych przez Agrosimex w tym roku nawozów borowych, produkowany przez francuską firmę S-D-P, lidera w produkcji tych nawozów we Francji. Zawiera on 21% boru szybko i całkowicie rozpuszczalnego w wodzie. Nawóz ten jest przeznaczony do doglebowego i dolistnego nawożenia upraw sadowniczych, rolniczych i warzyw. Bor w nawozie występuje w postaci trzywodnego oktaboranu sodu.

Nawóz Missibor stosujemy w sadach w formie oprysku doglebowego po zbiorach owoców lub wczesną wiosną (w celu likwidacji niedoborów boru w glebie) w dawce 5-15 kg/ha lub dolistnie w uprawie drzew i krzewów owocowych w dawce 0,25-2 kg/ha, 1-2 razy przed kwitnieniem oraz po kwitnieniu.

Bezpłatne analizy chemiczne liści i owoców!

Promocja w sklepach Agrosimex – kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Reflets – ochrona przed stresem termicznym

Czwartym nawozem wprowadzanym przez Agrosimex w bieżącym roku również zawierającym w swoim składzie bor jest Reflets, produkowany przez wspomnianą przeze mnie już wcześniej firmę S-D-P z Francji. Reflets jest płynnym dolistnym nawozem borowo-azotowym, który chroni rośliny przed stresem termicznym – nadmiernym promieniowaniem UV, ekstremalnymi temperaturami (przymrozki, upały, duże skoki temperaturowe, wysuszenie przez silne wiatry), a także przed nadmierną transpiracją.

Nawóz łączy w nowej formule bor i azot oraz „Co-formulator” – unikalny zestaw substancji przyśpieszających pobieranie składników pokarmowych i zwiększających odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Reflets tworzy na powierzchni liści membranę ochronną odbijającą szkodliwe dla roślin promieniowanie słoneczne, a zawarte w nim składniki pokarmowe regulują otwarcie i zamykanie aparatów szparkowych dzięki czemu utrzymują nawożone rośliny w stanie optymalnego uwodnienia. Regularne stosowanie tego produktu pozwala zachować stabilność temperatury powierzchni liści oraz zredukować transpirację – parowanie wody. Rośliny nawożone Refflets lepiej wykorzystują rezerwy wody i substancji odżywczych zawartych w glebie.

Nawóz ten wytwarzany jest w formie roztworu nawozowego boru z azotem, a jego skład przedstawia się następująco: 4% azotu (N) amidowego, 2% boru (B) rozpuszczalnego w wodzie. Bor występuje w nim w postaci pentaboranu sodu. W uprawach wiśni i czereśni nawóz w dawce 1,5 l/ha stosujemy 3-krotnie – na początku kwitnienia, po kwitnieniu i podczas wzrostu owoców, a w jabłoniach i gruszach tę samą dawkę stosujemy 2-krotnie – po wytworzeniu pąków kwiatowych i po wytworzeniu pierwszych owoców. W  krzewach owocowych (truskawki, maliny, borówka, porzeczki,) wykonujemy 3 zabiegi w dawce 1,5 l/ha – po wytworzeniu pąków kwiatowych, podczas wzrostu owoców i miesiąc przed zbiorami.

Więcej o nawożeniu upraw polowych: Nawozy i nawożenie.