Jesienne zabiegi na plantacji borówki – komunikat sadowniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego komunikatu sadowniczego, tym razem dotyczącego jesiennych zabiegów w uprawie borówki 🙂

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:35 Przygotowanie roślin na zimę

1:45 Nawożenie dolistne

3:25 Nawożenie poprzez fertygację

4:10 Nawożenie posypowe

4:49 Wykonaj analizę gleby

5:10 Szkodniki

5:46 Zakończenie

 

 

Transkrypcja:

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat dotyczący jesiennych zabiegów na plantacji borówki.

Jesteśmy dzisiaj na plantacji borówki wysokiej, tutaj znajdujemy się w odmianie Bluecrop, na tej plantacji jest jeszcze odmiana Chandler. Borówka zaczyna przybierać piękny, jesienny kolor, kolor purpurowy, czerwony, widać, że te liście się przebarwiają, więc już tutaj te procesy zachodzą w tych roślinach, więc ona się powoli przygotowują do spoczynku zimowego. Taką ciekawostką będzie to, że mamy tutaj jeszcze na tej plantacji sporo owoców. Są jeszcze owoce na Bluecropie, chociaż jest ich niewiele, ale na odmianie Chandler jest jeszcze sporo owoców, nawet zielonych, które jeszcze dorastają cały czas. No niemniej jednak już te owoce, no prawdopodobnie będą zebrane albo i nie. No to już jest nie ten okres zbioru owoców borówki. Dlatego też spotykamy się, aby przekazać państwu zalecenia dotyczące przygotowania tej plantacji do spoczynku zimowego. Tak, aby te rośliny odpowiednio przezimowały, żeby nie było na nich żadnych uszkodzeń czy to, ile tych jesiennych, czy też później wczesnowiosennych, takie jak na przykład mieliśmy w tym sezonie, gdzie wiele plantacji borówki ucierpiało. Proszę państwa, co warto przede wszystkim zrobić teraz na tych plantacjach? Oczywiście w pierwszej kolejności nawożenie dolistne, nawożenie borem. Dlaczego borem? Dlatego, że mamy już wykształcone pąki kwiatowe i tak jak tutaj widać, te pąki, które zakwitną nam oczywiście w przyszłym sezonie i dostarczenie tego boru, który wbuduje się w tej chwili w te kwiaty w te pąki kwiatowe, w te części roślin, będzie dostępny wiosną na okres kwitnienia. Nie jest to pierwiastek, który jest bardzo szybko mobilne, więc dostarczenie go jesienią na pewno spowoduje nam tutaj lepsze wykorzystanie tego boru w procesach kwitnienia i zawiązania owoców właśnie wiosną. Drugim takim bardzo ważnym pierwiastkiem jest cynk, który zapewnia nam lepsze przezimowanie, lepszą kondycję tych pąków kwiatowych właśnie na okres spadków temperatur. Dlatego ten cynk też powinniśmy tutaj właśnie podawać na jesieni. Jakie produkty możemy zastosować? Oczywiście Bolero Zn lub mieszaninę tych dwóch pierwiastków, czyli w Bolero z borem i Zinc 750, który zawiera właśnie cynk. To są na te dwa pierwiastki, które podajmy na plantacji borówki.

Ale proszę państwa, widzimy, że jeszcze na naszych plantacjach jest troszeczkę zielone zielonych pędów, jeszcze nie wszędzie ten wzrost jest wyhamowany i tak jak państwo widzicie, rośliny jeszcze tutaj nam puszczają młode przyrosty. Dlatego tutaj również powinniśmy podać potas. Potas w formie dolistnej. Ja zachęcam do wykorzystania nawozu Metalosate Potassium lub siarczanu potasu Solupotasse w dawce pięciu kilogramów na hektar. Oprócz tego, aby te rośliny lepiej przygotować do zimy, również poprzez fertygację możemy podawać tutaj potas. Warto zastosować jeszcze tutaj dawkę siarczanu potasu Solupotasse w granicach dziesięciu, piętnastu kilogramów. Możemy również jeszcze dostarczyć w tej chwili fosfor, który również jest niezbędnym pierwiastkiem, mało mobilnym pierwiastkiem, dlatego zachęcam, aby go przez fertygację również zastosować ASX Polifosforan Amonu, będzie to odpowiedni nawóz właśnie na plantacjach borówki, dlatego że ta forma polifosforanu jest dostępna dla roślin niezależnie od pH, dlatego wiedząc, że mamy tutaj niskie pH w uprawie borówki, ten nawóz będzie jak najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Proszę państwa, jeżeli chodzi o inne nawożenie, nawożenie posypowe, one oczywiście powinno być oparte o analizę gleby. Najpierw powinniśmy na naszych plantacjach wykonać tę analizę, żeby określić, jaką mamy zawartość składników pokarmowych, no i następnie na tej podstawie dopiero dostarczać nawozy. Jakie to nawozy? No w tej chwili, jeżeli wiemy, że na naszych glebach jest dosyć mało potasu i nie wykonamy jeszcze tej analizy gleby, możemy tutaj posypowo zastosować granulowany siarczan potasu, ale proszę państwa, na pewno też warto będzie pomyśleć nad dostarczeniem wapnia odżywczego, czyli tutaj ja rekomenduję na stosowanie nawozu ASX Siarczan wapnia. Niemniej jednak zachęcam do wykonywania analizy gleby. My mamy tutaj Instytut Agronomiczny Fertico, gdzie możecie państwo wykonać taką analizę, gdzie zostaną ułożone zalecenia, jakie nawozy, w jakiej fazie należy wysiać. I na tej podstawie należy tutaj przeprowadzać dalsze nawożenie.

Proszę państwa, to, co tutaj jeszcze może być groźne dla naszej plantacji, to szkodniki. Ale nie te szkodniki, które atakują nam liście, ale te szkodniki, które atakują system korzeniowy borówki. Wiemy, że jest tutaj dosyć dużo materii organicznej dostarczone, jest na tych plantacjach dosyć pulchno, więc te gryzonie mają naprawdę dobre warunki do tego, by tutaj bytować na plantacjach borówki. Dlatego również w tym momencie zachęcam państwa do rozkładania wszelkiego rodzaju trutek. My tutaj rekomendujemy trutki z gamy Focus, tak aby po prostu, jak najmniej tych szkodników w tej chwili znajdowały się na plantacjach, żeby one nam przez cały okres zimy nie uszkadzały po prostu systemu korzeniowego borówki.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko, dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania naszych komunikatów w przyszłym sezonie, ponieważ jest to ostatni komunikat dotyczące uprawy borówki w tym sezonie, Dziękuję bardzo za uwagę.

 

Produkty z filmu kupisz tutaj:

Bolero Zn

Bolero Bor

Zinc 750

Metalosate Potassium

Siarczan potasu Solupotasse

ASX Polifosforan Amonu

ASX Siarczan Wapnia

Focus myszy i szczury