Jak zabezpieczyć owoce na okres przechowywania? Sprawdź technologie – komunikat sadowniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu z dnia 28.08.2020r. na temat technologii pozbiorczych, zastosowanych na jabłkach i gruszkach w obiektach przechowalniczych.

W filmie zobaczysz:

01:48– zamgławiarka do produktu Xedathane

01:54– aplikacja, działanie, korzyści ze stosowania Xedathane

08:45– technologia SmartFresh oraz Improvit

 

Sprawdź także szczegółowy opis produktu Improvit: https://agrosimex.pl/improvit/

 

TRANSKRYPCJA

Robert Binkiewicz: Witam i zapraszam na drugą część komunikatu poświęconego technologiom przechowalniczym, tym razem w chłodni i technologie pozbiorcze.

Zaprosiłem dzisiaj do filmu kolegę, Marek Grzęda, doradca techniczny AgroFresh. We dwóch będzie nam łatwiej i więcej informacji państwu przekażemy, tak że będziemy się też uzupełniali. A jest o czym mówić, ponieważ kontynuujemy temat chorób przechowalniczych i metod i technologii pozwalających uniknąć tych strat podczas przechowywania. Omówimy dzisiaj dwa produkty. Pierwszy to jest Xedathane, drugi to jest SmartFresh. Jest obok nas sprzęt, sprzęt wyjątkowy, bo jest to zamgławiarka elektryczna, służąca do aplikacji fungicydu o nazwie Xedathane. Xedathane aplikujemy już trzeci sezon, właśnie w komorach chłodniczych, pozbiorczo, do bardzo skutecznego zabezpieczenia owoców przed rozwojem chorób przechowalniczych. Tę aplikację wykonuje nasz zespół aplikatorów, po zamówieniu dojeżdżamy na miejsce i wykonujemy taką aplikację. O tym, jak to działa, jakie są korzyści wynikające właśnie z aplikacji Xedathane, dlaczego warto skorzystać właśnie z tej metody? Więc, Marek, poproszę cię o to, żebyś pokrótce opowiedział właśnie o tym, jak działa preparat, jak go aplikujemy i jakie korzyści wynikają właśnie z aplikacji Xedathane.

xedathane

Zalety korzystania z Xedathane

Marek Grzęda: Szanowni państwo, ostatnie sezony przechowalnicze obfitowały nie tylko w występowanie chorób pochodzenia fizjologicznego, mam tutaj na myśli głównie gorzką plamistość podskórną, ale również rozpady miąższu, ale obfitowały również w występowanie chorób pochodzenia grzybowego, czyli głównie gorzkiej zgnilizny, szarej pleśni czy też mokrej zgnilizny jabłek. Odpowiedzią na te wyzwania przechowalnicze od firmy AgroFresh jest technologia Xedathane-HN, technologia pozbiorczego zamgławiania owoców uprzednio już zebranych i zmagazynowanych w komorach chłodniczych. Xedathane oparte jest o unikalną formulację pirymetanilu, dedykowaną właśnie do pozbiorczego zamgławiania owoców. Technologia bardzo skuteczna, a zarazem elastyczna w stosowaniu. Spektrum działania, przeciwko któremu możemy wykorzystać Xedathane, to gorzka zgnilizna, czyli sprawca około osiemdziesięciu procent strat jabłek zgniłych po przechowywaniu, szara pleśń oraz mokra zgnilizna.

Do zalet tej technologii należy przede wszystkim to, że mgła wtłaczana do komory chłodniczej składa się z unikalnie małych cząsteczek, tak, czyli każdy z owoców jest idealnie pokryty fungicydem. Dodatkowo zamgławiając komorę przechowalniczą, sterylizujemy opakowania, czyli skrzyniopalety, ściany komory chłodniczej, atmosferę komory chłodniczej, tak. Czyli ograniczamy potencjalne źródło infekcji. Z drugiej strony bardzo ważnym aspektem jest to, że aplikacja jest wykonywana po zbiorach, czyli zabezpieczamy wszelkie zranienia, obicia, występujące na owocach, które wystąpiły podczas zbioru, podczas transportu owoców. Zabezpieczamy również mikropęknięcia. Mam tutaj głównie na myśli odmianę Szampion, zwłaszcza w takim sezonie poprzymrozkowym, jaki mamy w tym roku, czy też mikropęknięcia na odmianie Gala. Takie uszkodzenia również są zabezpieczone.

Technologia bardzo skuteczna, bardzo użyteczna, zwłaszcza w przypadku odmian podatnych na występowanie chorób pochodzenia grzybowego, mam tutaj głównie na myśli odmianę Pinova, ale również Szampion, Ligol, odmiany podatne nie tylko na gorzką zgniliznę, ale również na szarą pleśń, która myślę, że w tym roku może wystąpić w bardzo dużym nasileniu ze względu na to, jaką mieliśmy pogodę w okresie okołokwitnieniowym, ale również opady gradu, które sprzyjały infekcji szarej pleśni. Tak że technologia bardzo skuteczna w zabezpieczaniu jabłek tych odmian, ale nie tylko, bo przecież owoce przechowujemy aż do następnych zbiorów i wraz z wydłużaniem tego sezonu przechowalniczego ryzyko wystąpienia choćby gorzkiej zgnilizny wzrasta również na takich odmianach jak cała grupa Jonagolda czy odmiana Idared.

Kiedy wykonać zabieg Xedathane

Robert Binkiewicz: W jakim czasie, w jakim okresie od zbioru należy wykonać aplikację Xedathane, aby była ona skuteczna? Czy to jest taki reżim, że to już bezpośrednio po zbiorach musi być zaaplikowane Xedathane, czy jest to bardziej elastyczne i można tym lepiej zarządzać?

Marek Grzęda: Aplikację Xedathane występujemy do piętnastego dnia od rozpoczęcia załadunku komory chłodniczej. Czyli do piętnastego dnia od rozpoczęcia załadunku możemy uzyskać bardzo wysoką efektywność z zastosowania technologii Xedathane, czyli mamy tutaj różnicę w porównaniu do preparatu SmartFresh, gdzie zalecamy, aby aplikacja była wykonana najlepiej do siódmego dnia po rozpoczęciu załadunku komory chłodniczej. Jeśli chodzi o kolejność stosowania, to najpierw stosujemy technologię SmartFresh ProTabs, dalej stosujemy technologię zamgławiania Xedathane, wyjątek stanowi odmiana Szampion, tutaj kolejność jest odwrotna.

Robert Binkiewicz: No często zadają pytania sadownicy, czy jeśli wykonują zabiegi przedzbiorcze fungicydami, to konieczne jest dodatkowe zastosowane Xedathane, tak, czy może jednak zakończyć już ochronę w sadzie, a zdecydować się tylko na Xedathane. Jak to wygląda w praktyce w przypadku poszczególnych odmian może?

Marek Grzęda: W przypadku odmian wrażliwych, czyli Pinova, Szampion, Ligol, rekomendujemy zarówno opryskiwanie w sadzie jak i technologię zamgławiania Xedathane, zwłaszcza z uwagi na to, jaki mamy sezon, dwa tysiące dwadzieścia, tak. Czyli jabłka z uszkodzeniami poprzymrozkowymi, jabłka z uszkodzeniami po gradobiciach, tak że w tym sezonie zdecydowanie rekomendowałbym zastosowanie zarówno opryskiwania w sadzie, ale również zamgławiania w komorach przechowalniczych. Tutaj chciałbym dodać, że technologia zamgławiania w komorach, nie mamy tutaj ryzyka zmycia preparatu, tak, tak jak mamy to tu w przypadku opryskiwania w sadzie. Tak że to jest kolejna zaleta zastosowania produktu Xedathane.

Robert Binkiewicz: Ja ze swojej strony mogę potwierdzić też tę skuteczność Xedathane, ponieważ tak jak powiedziałem na początku, to już jest trzeci sezon aplikacji Xedathane przez Agrosimex, więc te dwa sezony poprzednie i te aplikacje, które wykonaliśmy na odmianach Szampion, Red Jonaprince, Boiken były niesamowicie skuteczne i naprawdę tych ubytków było bardzo mało, można powiedzieć, że no niezauważalne były nawet w tych komorach, które były otwierane latem.

Podsumowując, mamy bardzo skuteczną metodę do aplikacji fungicydu, pozbiorczą, bardzo precyzyjne dotarcie tych mikrocząsteczek preparatu już na owocach składowanych w komorze, dość elastyczny czas i to okno zastosowania fungicydu, więc nawet do dwóch tygodni po zbiorach, aczkolwiek o też
w miarę możliwości polecamy tę aplikację jak najwcześniej. Dla tych z państwa, którzy będą rozważali aplikację Xedathane, zdecydują się czy potrzebujecie państwo więcej informacji, oczywiście służymy naszą pomocą i my, doradcy Agrosimex, i AgroFresh. Proszę kierować zapytania i ewentualne zgłoszenia i zamówienia zarówno do nas, do doradców Agrosimex, w sklepach Agrosimex jak również
i do przedstawicieli AgroFresh.

Technologia SmartFresh i Improvit

Robert Binkiewicz: Druga technologia, drugie rozwiązanie do utrzymania jakości owoców podczas długiego przechowywania to jest technologia SmartFresh. I o tej technologii powiem w tej części materiału, ponieważ Xedathane to jest jedno, bezpośrednie, najskuteczniejsze zabezpieczenie owoców przed gniciem, natomiast kolejne rozwiązanie i metoda do utrzymania najwyższej jakości owoców, zabezpieczenia owoców przed utratą jędrności, przed mięknięciem, to jest technologia SmartFresh.
W Agrosimex’ie od dwa tysiące jedenastego roku wykonujemy aplikację SmartFresh, jesteśmy service providerem, mamy zespół aplikatorów, którzy takie aplikacje wykonują u państwa bezpośrednio
w komorach chłodniczych.

smartfresh

Do dyspozycji w ofercie mamy w tej chwili dwie możliwości, dwie formulacje i dwa rozwiązania, czyli SmartFresh ProTabs, więc tabletki, które są aplikowane w komorach chłodniczych przez nasz zespół aplikatorów, więc cały serwis jest przygotowywany przez nas i przeprowadzony przez nas, i drugie rozwiązanie, od ubiegłego sezonu, to jest Improvit, czyli ta formulacja do zastosowania samodzielnego w komorach chłodniczych. Jeśli chodzi o procedury zastosowania tych dwóch produktów z tą samą substancją, 1-MCP, procedury są takie samie, różnica polega na tym, że no SmartFresh ProTabs jest nieco droższym rozwiązaniem, ale otrzymujecie państwo pełny serwis i aplikację, natomiast Improvit zakupujecie państwo w naszych sklepach czy u przedstawicieli i wykonujecie państwo aplikację samodzielnie, oczywiście my dajemy państwu to wsparcie, doradztwo i pomoc w zakresie tej technologii. SmartFresh znany jest sadownikom już od lat, ale myślę, że warto przypomnieć
i zaznaczyć te najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania SmartFresha, szczególnie też
w przypadku poszczególnych odmian. Dlatego, Marek, poproszę cię o wymienienie tych najważniejszych korzyści, zalet, wynikających z zastosowania SmartFresh, no i może też o takich ważnych aspektach samej techniki wykonania aplikacji w komorach chłodniczych.

Improvit

Marek Grzęda: Technologia SmartFresh, znana i stosowana na całym świecie, niesie za sobą wiele korzyści dla sadownika. Przede wszystkim wydłuża trwałość pozbiorczą owoców. Mam tutaj na myśli utrzymanie wysokiej jędrności, tak potrzebnej w sytuacji coraz większej presji na rynku owoców
i warzyw, aby dostarczyć owoce najwyższej jakości, w sytuacji coraz większej konkurencji, technologia, która ogranicza straty podczas przechowywania ze względu na to, że ogranicza rozpady miąższu, mamy mniejsze utraty masy podczas przechowywania, to oczywiście zostało potwierdzone w wynikach badań naukowych, owoce oddychają mniej intensywnie, czyli oszczędzamy na energii elektrycznej zarówno urządzeń chłodniczych jak i płuczek dwutlenku węgla, a poza tym już po otwarciu komory chłodniczej możemy przez długi czas cieszyć się owocami chrupkimi, wysokiej jakości przez kilka tygodni w obrocie handlowym tymi owocami.

Robert Binkiewicz: Teraz tak, mamy kombinację i Xedathane, i SmartFresh, tak. Mamy odmiany jabłek, które tak naprawdę wymagają i jednego, i drugiego. Jak sobie zaplanować tutaj ten zbiór
i przygotować się do aplikacji i tym produktem, i tym produktem, żeby to nie było kłopotliwe dla sadownika no i oczywiście żeby dało najlepsze korzyści i wysoką efektywność?

Marek Grzęda: W przypadku niemal wszystkich odmian, z wyjątkiem odmiany Szampion, w pierwszej kolejności stosujemy w komorach chłodniczych preparat SmartFresh. Po aplikacji preparatu SmartFresh, po dwunastu godzinach, możemy przystąpić do zabiegu zamgławiania. W przypadku odmiany Szampion ta procedura jest odwrotna ze względu na to, że po aplikacji Xedathane temperatura w komorze chłodniczej może się podnieść o jeden-dwa stopnie. Jak doskonale wiemy, aplikacja preparatu SmartFresh w przypadku odmiany Szampion musi nastąpić w momencie, gdy miąższ owoców ma poniżej pięciu stopni Celsjusza temperaturę, tak. I ze względu na bezpieczeństwo stosowania tych produktów najpierw stosujemy technologię Xedathane, odczekujemy dwadzieścia cztery godziny i śmiało, bezpiecznie możemy aplikować preparat SmartFresh.

Robert Binkiewicz: Jasne. Czyli podsumowując, tak naprawdę poza Szampionem wszystkie inne odmiany… No tutaj nie ma jakichś takich obaw czy reżimu, czy zaleceń specjalnych, który produkt
w jakiej kolejności, można to robić w obojętnej kolejności, ale z uwagi na reżim czasowy zastosowania aplikacji SmartFresh bądź Improvit w pierwszej kolejności należy jak najszybciej wykonać aplikację właśnie SmartFresh ProTabs albo Improvit, a dopiero zaaplikować Xedathane.

No cóż, myślę, że sporo informacji przekazaliśmy. Teraz no każdy z sadowników powinien sam przeanalizować swoja sytuację w sadzie, jakie ma plony, jakiej jakości i na co warto postawić, jak zabezpieczyć te jabłka i te odmiany do długiego przechowywania, tak żeby uniknąć tych strat właśnie wynikających i z porażenia przez choroby przechowalnicze, ale również związanych z utratą jędrności
i wczesnym dojrzewaniem owoców. No nie ma nic gorszego jak otwarcie komory w maju lub w czerwcu no i po prostu straty na poziomie kilkudziesięciu procent, co w praktyce wiemy, że no niestety, ale często występuje. Dlatego zapraszamy do kontaktu, przekażemy wszelkie informacje na temat tych produktów, technologii, zastosowania, tak żeby osiągnąć jak najwięcej korzyści.