Jak uzyskać czereśnie najlepszej jakości? Bieżące zalecenia – komunikat sadowniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego komunikatu sadowniczego, w którym nasz ekspert – Robert Binkiewicz opowie co zrobić aby uzyskać owoce najlepszej jakości. Zostanie również poruszony temat przed zbiorczej ochrony czereśni przed szkodnikami oraz pękaniem.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Intro

0:14 Co w dzisiejszym odcinku?

0:53 Opis aktualnej sytuacji

3:54 Ochrona przed chorobami

5:40 Ochrona przed szkodnikami

7:00 Odżywianie

7:54 Pękanie

13:15 Zakończenie

 

Transkrypcja:

Dzień dobry. Robert Binkiewicza. Agrosimex. Zapraszam państwa na nowy komunikat sadowniczy, tym razy poświęcony sadom czereśniowym.

Znajdujemy się w sadzie czereśniowym Pawła Radeckiego w miejscowości Olkowice. W tym samym, w którym nagrywaliśmy komunikat kwitnienie i w dzisiejszym materiale powiem o ochronie przed zbiorczej przed chorobami i szkodnikami, ale również przedstawię rozwiązania i zalecenia do tego, aby uzyskać owoce najlepszej jakości, wyrośnięte, dorodne, smaczne, ale również zabezpieczyć je na tyle, na ile to możliwe przed pękaniem.

Na początku krótko o sytuacji w tym sadzie, ale nie tylko, ogólnie, jeśli chodzi o zawiązanie i o plonowanie, można powiedzieć, że w tym konkretnym sadzie wykonane zostały wszystkie czynności, jakie były możliwe do tego, aby wspomóc zawiązanie, a więc przede wszystkim były tutaj wprowadzone pszczoły przez długi okres, ale wykonane było wiele zabiegów, szereg zabiegów i ochroniarskich, bo wiadomo, że trzeba było chronić przed rakiem bakteryjnym w okresie kwitnienia, ale również i nawozowych do tego, aby wspomóc zawiązanie. Jeśli chodzi o raka bakteryjnego, to między innymi to było Viflo CuB stosowane, a jeśli chodzi o wspomaganie zawiązania to w okresie kwitnienia, w całym okresie kwitnienia między innymi dwa zabiegi nawozem Maral, jeden zabieg nawozem algowym Algex, ale również to był Tytan.

Jeśli chodzi o zawiązanie, tutaj mamy dużą różnorodność odmian, bo jest kilka samopłodnych, między innymi Sweetheart. Tutaj w tych odmianach samopłodnych w tym sadzie, ale i w pozostałych zawiązanie jest dobre i bardzo dobre. Nawet można powiedzieć, że tych owoców jest nadmiar i trzeba będzie włożyć sporo wysiłku, żeby jakość ich była odpowiednia, mam na myśli głównie średnicę. Natomiast, jeśli chodzi o odmiany obcopylne, tutaj mamy w tym sadzie głównie Kordię, tu jest akurat Kordia, ale to jest również Regina, Tamara, trzeba powiedzieć, że to zawiązanie i ten plon jest umiarkowany, chociażby tutaj na przykładzie tego drzewka, tutaj jest Kordia. Może to nie jest jakaś duża ilość owoców i obfite owocowanie i tak by się mogło wydawać, jednak później podczas zbiorów, gdzie te owoce są dobrze wykarmione i średnica jest minimum trzydzieści milimetrów, to okazuje się, że ten plon nawet na tych odmianach obcopłodnych właśnie takich jak Kordia, Regina okazuje się, że jest naprawdę bardzo dobry, a jakość przy tym świetna. Więc na pewno te wszystkie zabiegi miały znaczenie, jeśli chodzi o zawiązanie i

poziom plonowanie. Opad zawiązków był duży w wielu sadach i w tym również. Wciąż jeszcze widać, że niektóre owoce opadają. Jeśli chodzi o przymrozek, tutaj były dwie noce z takim minimalnym przymrozkiem, jednej mocny było minus pół, drugiej nocy było minus jeden i po tej sytuacji przymrozkowej zastosowany był zabieg Maral plus Asahi.

Tak że jest co chronić, jest o co dbać, dlatego zacznę od ochrony przed chorobami. Mamy pogodę wilgotną, deszczową, więc to sprzyja do rozwoju chorób grzybowych, ale i bakteryjnych, dlatego, no ten główny okres największego zagrożenia rakiem bakteryjnym jest za nami, więc to, co wykonaliśmy do tej pory, na pewno było istotne, ważne i tego porażenia rakiem bakteryjnym jest bardzo niewiele w tym sadzie, więc utrzymany jest w ryzach. Natomiast, jeśli chodzi o choroby grzybowe, no to mamy w tej chwili duże zagrożenie oczywiście brunatną zgnilizną, ale również niebawem będzie to i gorzka zgnilizna, no i oczywiście drobna plamistość. Dlatego w zależności od tego, co stosowaliśmy ostatnio, prowadźmy rotację substancji, tych preparatów nie jest zbyt wiele, ale są bardzo skuteczne, więc jeśli chodzi o brunatną zgniliznę, ale również i drobną plamistość, to jest Luna Experience, poza tym brunatna zgnilizna to również Switch i Signum. Gorzka z kolei, preparaty oparte na Kaptanie, takie jak Pastor, Mepan. No i jeśli się zrobi cieplej i dłuższy okres takiej słonecznej, ciepłej pogody, to tutaj również może wrócić zagrożenie drobno plamistością, tak że w tym sadzie akurat po kwitnieniu był wykonany jeden zabieg Syllitem, ale myślę, że w wielu sadach ten jeszcze jeden zabieg Syllitem, oczywiście z zachowaniem karencji, jest uzasadniony do tego, żeby ochronić skutecznie przed drobną plamistością. A dalej po zbiorach będziemy kontynuowali tę ochronę przed drobno plamistością.

Teraz szkodniki. Nie będę już mówił o mszycach, bo to jest, powiedzmy, mniej istotna kwestia. Każdy sobie we własnym zakresie radzi i powinny być te mszyce zwalczone, ale nasionnica obecnie to jest zagrożenie i być może bliżej zbiorów drosophila suzukii, więc należy monitorować sady. Nasiennica oczywiście się odławia w mniejszym bądź większym stopniu, ta ochrona powinna być wprowadzona, już powinny być wykonane zabiegi, tak jak sygnalizujemy w Info Karcie. W większości sadów został wykonany już Kobe, czy Mospilan, teraz czas na Movento, więc też tych preparatów jest dosłownie kilka, więc starajmy się je wykorzystać optymalnie i ułożyć i wykonać ten program, który my polecamy z zachowaniem oczywiście karencji. Więc teraz Movento, mamy na dłuższy czas zabezpieczone sady czereśniowe przed nasiennicą i bliżej zbiorów oczywiście i z uwagi na wysoką skuteczność, ale i z uwagi na krótką karencję, polecamy Exirel. To tyle, jeśli chodzi o ochronę.

Skupię się teraz dłużej i mocniej na odżywianiu. Tutaj odżywianie oczywiście też powinno być zróżnicowane, dostosowane do wielkości plonu. Główny cel, tak jak powiedziałem na wstępie, zabiegów

tych właśnie i dolistnych, ale i doglebowych, tam, gdzie jest to uzasadnione, to jest wyprodukowanie owoców wysokiej jakości o dużej średnicy, minimum, najlepiej minimum trzydzieści milimetrów, bo za takie owoce uzyskuje się najwyższe stawki, ale kolejny cel to twarde, jędrne owoce. To oczywiście zapewni lepszy shelf life i trwałość w obrocie owoców, ale również i lepszą kondycję owoców i mniejszą wrażliwość na uszkodzenia podczas zbiorów i po zbiorach.

Kolejny temat to pękanie i zagrożenie ze strony właśnie jakichś też obfitych opadów w okresie zbiorów. Od czego zaczniemy? Teraz te pierwsze zabiegi po kwitnieniu, które już wykonano, które za nami, czyli magnez, mikroelementy, również i w tym sadzie, według naszych zaleceń Paweł tutaj wykonał już dwa zabiegi magnezowe, był właśnie między innymi Mag S Aloy, ale i był ASX Complex. Te mikroelementy są bardzo istotne w przypadku czereśni i teraz powoli będziemy przechodzili już na kolejne nawozy, nawozy i wieloskładnikowe, tak żeby dostarczyć azot, fosfor, potas, więc polecamy Rosaleaf czerwony. Ten Rosaleaf czerwony możemy zmieszać z ASX Tytan albo wciąż, jeśli chcemy zaaplikować mikroelementy, Rosaleaf czerwony możemy zmieszać z ASX Complex.

Wapń. Tutaj było zastosowane już dwa razy Metalosate Calcium i w dalszej kolejności, bliżej zbiorów, będziemy już przechodzili na Rosatop Calcium. Ten program oparty na Rosatopie bardzo dobrze sprawdził się w poprzednich sezonach. Mamy azot azotanowy i mamy dobrze przyswajalny wapń. Polecam również jeszcze dodatek niewielkiej ilości mocznika do Rosatopu, to spowoduje, że owoce będą jędrne, twarde, ale również i delikatnie możemy opóźnić zbiór, szczególnie ważne to w przypadku późnych odmian, więc na pewno na kolejne dwa, trzy zabiegi rekomenduję Rosatop Calcium. Oczywiście pomiędzy, to jest cykl, cały program nawożeniowy, więc i te nawozy wieloskładnikowe i nawozy wapniowe stosujemy w rotacji co kilka dni, tak żeby zaopatrzyć rośliny w te niezbędne pierwiastki. Jeśli jestem przy wapniu, to warto zwrócić uwagę również na nawóz Viflo CAL S, czyli nawóz z tej grupy Viflo. Wcześniej stosowaliśmy Viflo CuB przeciwko rakowi bakteryjnemu między innymi, w tej chwili polecamy Viflo CAL S i tu mamy również kilka korzyści, bo poza tym, że dokarmiamy owoce wapniem, to również mamy dodatkowo efekt też podnoszący odporność roślin pod kątem patogenów chorób grzybowych i bakteryjnych, więc zachęcam też do tego, żeby wykorzystać w tym całym programie i Viflo CAL S. Jeśli mówimy o twardości, jędrności, to oprócz wapnia to jest również krzem, więc do tych zabiegów wapniowych polecam do każdego z nim dodatek jeszcze ASX Krzem.

Co na pękanie? Otóż właśnie ten krzem i ten wapń w całym programie to jest jakby jeden, pierwszy etap, jeden element w tym całym programie, który ma nam ograniczyć szkody związane z pękaniem owoców, ale jeszcze pomiędzy nimi warto wkomponować… Ja wiem, że dużo jest tych zabiegów, ale warto

wkomponować naturalny preparat, naturalny produkt o nazwie Lecitec i tutaj ta lecytyna też doskonale się sprawdza już w tym okresie dwóch, trzech tygodni przed zbiorami, żeby ją włączyć do całego programu i zabezpieczyć również owoce przed pękaniem i dużymi stratami. Tak że jest dość sporo tych zabiegów ważnych i te zabiegi ochroniarskie oczywiście, żeby zabezpieczyć nasze owoce przed gniciem, zabezpieczyć przed szkodnikami i dużymi stratami, to jest ważne. Oczywiście większość z tych rzeczy można mieszać i stosować łącznie, fungicydy i te nawozy, które wymieniłem. Natomiast, no zachęcam do tego, żeby się skupić mocno na tym programie odżywczym, nawożeniowym do tego, żeby uzyskać jak najlepszą jakość owoców. Szczególnie w tych odmianach samopłodnych, tam, gdzie tych owoców jest dużo, albo bardzo dużo, tak jak, chociażby sweetheart, ale również i w tych odmianach można powiedzieć, że najcenniejszych i najbardziej dochodowych, czyli właśnie Kordia, Regina, Tamara, bo tutaj liczy się też wielkość owoców, twardość, jędrność, ale im większe owoce, tym łatwiej je sprzedać i uzyskać dobre ceny, tak że zachęcam do przeprowadzenia takiego programu, wykorzystania tych właśnie możliwości, jakie nam dają poszczególne nawozy, poszczególne pierwiastki w takiej kombinacji. Na pewno warto, mamy to potwierdzone nie tylko w tym sadzie, tutaj gdzie się znajdujemy, bo ten program był stosowany w poprzednich latach, ale również i w innych, tam, gdzie państwo korzystacie z naszych rozwiązań.

Dziękuję bardzo za uwagę i do zobaczenia.

 

Produkty polecane w filmie kupisz tutaj:

Viflo miedź bor – https://agrosimex.pl/viflo-miedz-bor?…

Maral – https://agrosimex.pl/nawoz-maral?utm_…

Algex – https://agrosimex.pl/algex?utm_source…

ASX Tytan Plus – https://agrosimex.pl/tytan-plus-bor-t…

Asashi SL – https://agrosimex.pl/asahi-sl-c?utm_s…

Luna Experience 400SC – https://agrosimex.pl/luna-experience-…

Switch – https://agrosimex.pl/switch-62-5-wg?u…

Signum 33WG – https://agrosimex.pl/signum-33-wg?utm…

Pastor 80 WG – https://agrosimex.pl/pastor-80-wg?utm…

Merpan 80 EDG – https://agrosimex.pl/merpan-80-wdg-c?…

Syllit 544 SC – https://agrosimex.pl/syllit-544-sc?ut…

Kobe 20 SP – https://agrosimex.pl/kobe-20-sp-c?utm…

Mospilan 20 SP – https://agrosimex.pl/mospilan-20-sp-c…

Movento 100SC – https://agrosimex.pl/movento-100-sc-1…

Exirel 100 SE – https://agrosimex.pl/exirel-100-se-1l…

Mag S Aloy – https://agrosimex.pl/mag-s-aloy?utm_s…

ASX Complex – https://agrosimex.pl/nawoz-asx-comple…

Rosaleaf czerwony – https://agrosimex.pl/nawoz-npk-9-14-3…

Metalosate Calcium – https://agrosimex.pl/metalosate-ca-ca…

Rosatop Calcium – https://agrosimex.pl/rosatop-ca?utm_s…

Viflo CAL S – https://agrosimex.pl/nawoz-dolistny-v…

ASX Krzem Plus – https://agrosimex.pl/asx-krzem?utm_so…

Lecitec – https://agrosimex.pl/lecitec-c?utm_so…