Jak uzyskać czereśnie najlepszej jakości? Bieżące zalecenia – komunikat sadowniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego komunikatu sadowniczego, w którym nasz ekspert – Robert Binkiewicz opowie co zrobić aby uzyskać owoce najlepszej jakości. Zostanie również poruszony temat przed zbiorczej ochrony czereśni przed szkodnikami oraz pękaniem.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Intro

0:14 Co w dzisiejszym odcinku?

0:53 Opis aktualnej sytuacji

3:54 Ochrona przed chorobami

5:40 Ochrona przed szkodnikami

7:00 Odżywianie

7:54 Pękanie

13:15 Zakończenie

 

Transkrypcja:

Dzień dobry. Robert Binkiewicza. Agrosimex. Zapraszam państwa na nowy komunikat sadowniczy, tym razy poświęcony sadom czereśniowym.

Znajdujemy się w sadzie czereśniowym Pawła Radeckiego w miejscowości Olkowice. W tym samym, w którym nagrywaliśmy komunikat kwitnienie i w dzisiejszym materiale powiem o ochronie przed zbiorczej przed chorobami i szkodnikami, ale również przedstawię rozwiązania i zalecenia do tego, aby uzyskać owoce najlepszej jakości, wyrośnięte, dorodne, smaczne, ale również zabezpieczyć je na tyle, na ile to możliwe przed pękaniem.

Na początku krótko o sytuacji w tym sadzie, ale nie tylko, ogólnie, jeśli chodzi o zawiązanie i o plonowanie, można powiedzieć, że w tym konkretnym sadzie wykonane zostały wszystkie czynności, jakie były możliwe do tego, aby wspomóc zawiązanie, a więc przede wszystkim były tutaj wprowadzone pszczoły przez długi okres, ale wykonane było wiele zabiegów, szereg zabiegów i ochroniarskich, bo wiadomo, że trzeba było chronić przed rakiem bakteryjnym w okresie kwitnienia, ale również i nawozowych do tego, aby wspomóc zawiązanie. Jeśli chodzi o raka bakteryjnego, to między innymi to było Viflo CuB stosowane, a jeśli chodzi o wspomaganie zawiązania to w okresie kwitnienia, w całym okresie kwitnienia między innymi dwa zabiegi nawozem Maral, jeden zabieg nawozem algowym Algex, ale również to był Tytan.

Jeśli chodzi o zawiązanie, tutaj mamy dużą różnorodność odmian, bo jest kilka samopłodnych, między innymi Sweetheart. Tutaj w tych odmianach samopłodnych w tym sadzie, ale i w pozostałych zawiązanie jest dobre i bardzo dobre. Nawet można powiedzieć, że tych owoców jest nadmiar i trzeba będzie włożyć sporo wysiłku, żeby jakość ich była odpowiednia, mam na myśli głównie średnicę. Natomiast, jeśli chodzi o odmiany obcopylne, tutaj mamy w tym sadzie głównie Kordię, tu jest akurat Kordia, ale to jest również Regina, Tamara, trzeba powiedzieć, że to zawiązanie i ten plon jest umiarkowany, chociażby tutaj na przykładzie tego drzewka, tutaj jest Kordia. Może to nie jest jakaś duża ilość owoców i obfite owocowanie i tak by się mogło wydawać, jednak później podczas zbiorów, gdzie te owoce są dobrze wykarmione i średnica jest minimum trzydzieści milimetrów, to okazuje się, że ten plon nawet na tych odmianach obcopłodnych właśnie takich jak Kordia, Regina okazuje się, że jest naprawdę bardzo dobry, a jakość przy tym świetna. Więc na pewno te wszystkie zabiegi miały znaczenie, jeśli chodzi o zawiązanie i

poziom plonowanie. Opad zawiązków był duży w wielu sadach i w tym również. Wciąż jeszcze widać, że niektóre owoce opadają. Jeśli chodzi o przymrozek, tutaj były dwie noce z takim minimalnym przymrozkiem, jednej mocny było minus pół, drugiej nocy było minus jeden i po tej sytuacji przymrozkowej zastosowany był zabieg Maral plus Asahi.

Tak że jest co chronić, jest o co dbać, dlatego zacznę od ochrony przed chorobami. Mamy pogodę wilgotną, deszczową, więc to sprzyja do rozwoju chorób grzybowych, ale i bakteryjnych, dlatego, no ten główny okres największego zagrożenia rakiem bakteryjnym jest za nami, więc to, co wykonaliśmy do tej pory, na pewno było istotne, ważne i tego porażenia rakiem bakteryjnym jest bardzo niewiele w tym sadzie, więc utrzymany jest w ryzach. Natomiast, jeśli chodzi o choroby grzybowe, no to mamy w tej chwili duże zagrożenie oczywiście brunatną zgnilizną, ale również niebawem będzie to i gorzka zgnilizna, no i oczywiście drobna plamistość. Dlatego w zależności od tego, co stosowaliśmy ostatnio, prowadźmy rotację substancji, tych preparatów nie jest zbyt wiele, ale są bardzo skuteczne, więc jeśli chodzi o brunatną zgniliznę, ale również i drobną plamistość, to jest Luna Experience, poza tym brunatna zgnilizna to również Switch i Signum. Gorzka z kolei, preparaty oparte na Kaptanie, takie jak Pastor, Mepan. No i jeśli się zrobi cieplej i dłuższy okres takiej słonecznej, ciepłej pogody, to tutaj również może wrócić zagrożenie drobno plamistością, tak że w tym sadzie akurat po kwitnieniu był wykonany jeden zabieg Syllitem, ale myślę, że w wielu sadach ten jeszcze jeden zabieg Syllitem, oczywiście z zachowaniem karencji, jest uzasadniony do tego, żeby ochronić skutecznie przed drobną plamistością. A dalej po zbiorach będziemy kontynuowali tę ochronę przed drobno plamistością.

Teraz szkodniki. Nie będę już mówił o mszycach, bo to jest, powiedzmy, mniej istotna kwestia. Każdy sobie we własnym zakresie radzi i powinny być te mszyce zwalczone, ale nasionnica obecnie to jest zagrożenie i być może bliżej zbiorów drosophila suzukii, więc należy monitorować sady. Nasiennica oczywiście się odławia w mniejszym bądź większym stopniu, ta ochrona powinna być wprowadzona, już powinny być wykonane zabiegi, tak jak sygnalizujemy w Info Karcie. W większości sadów został wykonany już Kobe, czy Mospilan, teraz czas na Movento, więc też tych preparatów jest dosłownie kilka, więc starajmy się je wykorzystać optymalnie i ułożyć i wykonać ten program, który my polecamy z zachowaniem oczywiście karencji. Więc teraz Movento, mamy na dłuższy czas zabezpieczone sady czereśniowe przed nasiennicą i bliżej zbiorów oczywiście i z uwagi na wysoką skuteczność, ale i z uwagi na krótką karencję, polecamy Exirel. To tyle, jeśli chodzi o ochronę.

Skupię się teraz dłużej i mocniej na odżywianiu. Tutaj odżywianie oczywiście też powinno być zróżnicowane, dostosowane do wielkości plonu. Główny cel, tak jak powiedziałem na wstępie, zabiegów

tych właśnie i dolistnych, ale i doglebowych, tam, gdzie jest to uzasadnione, to jest wyprodukowanie owoców wysokiej jakości o dużej średnicy, minimum, najlepiej minimum trzydzieści milimetrów, bo za takie owoce uzyskuje się najwyższe stawki, ale kolejny cel to twarde, jędrne owoce. To oczywiście zapewni lepszy shelf life i trwałość w obrocie owoców, ale również i lepszą kondycję owoców i mniejszą wrażliwość na uszkodzenia podczas zbiorów i po zbiorach.

Kolejny temat to pękanie i zagrożenie ze strony właśnie jakichś też obfitych opadów w okresie zbiorów. Od czego zaczniemy? Teraz te pierwsze zabiegi po kwitnieniu, które już wykonano, które za nami, czyli magnez, mikroelementy, również i w tym sadzie, według naszych zaleceń Paweł tutaj wykonał już dwa zabiegi magnezowe, był właśnie między innymi Mag S Aloy, ale i był ASX Complex. Te mikroelementy są bardzo istotne w przypadku czereśni i teraz powoli będziemy przechodzili już na kolejne nawozy, nawozy i wieloskładnikowe, tak żeby dostarczyć azot, fosfor, potas, więc polecamy Rosaleaf czerwony. Ten Rosaleaf czerwony możemy zmieszać z ASX Tytan albo wciąż, jeśli chcemy zaaplikować mikroelementy, Rosaleaf czerwony możemy zmieszać z ASX Complex.

Wapń. Tutaj było zastosowane już dwa razy Metalosate Calcium i w dalszej kolejności, bliżej zbiorów, będziemy już przechodzili na Rosatop Calcium. Ten program oparty na Rosatopie bardzo dobrze sprawdził się w poprzednich sezonach. Mamy azot azotanowy i mamy dobrze przyswajalny wapń. Polecam również jeszcze dodatek niewielkiej ilości mocznika do Rosatopu, to spowoduje, że owoce będą jędrne, twarde, ale również i delikatnie możemy opóźnić zbiór, szczególnie ważne to w przypadku późnych odmian, więc na pewno na kolejne dwa, trzy zabiegi rekomenduję Rosatop Calcium. Oczywiście pomiędzy, to jest cykl, cały program nawożeniowy, więc i te nawozy wieloskładnikowe i nawozy wapniowe stosujemy w rotacji co kilka dni, tak żeby zaopatrzyć rośliny w te niezbędne pierwiastki. Jeśli jestem przy wapniu, to warto zwrócić uwagę również na nawóz Viflo CAL S, czyli nawóz z tej grupy Viflo. Wcześniej stosowaliśmy Viflo CuB przeciwko rakowi bakteryjnemu między innymi, w tej chwili polecamy Viflo CAL S i tu mamy również kilka korzyści, bo poza tym, że dokarmiamy owoce wapniem, to również mamy dodatkowo efekt też podnoszący odporność roślin pod kątem patogenów chorób grzybowych i bakteryjnych, więc zachęcam też do tego, żeby wykorzystać w tym całym programie i Viflo CAL S. Jeśli mówimy o twardości, jędrności, to oprócz wapnia to jest również krzem, więc do tych zabiegów wapniowych polecam do każdego z nim dodatek jeszcze ASX Krzem.

Co na pękanie? Otóż właśnie ten krzem i ten wapń w całym programie to jest jakby jeden, pierwszy etap, jeden element w tym całym programie, który ma nam ograniczyć szkody związane z pękaniem owoców, ale jeszcze pomiędzy nimi warto wkomponować… Ja wiem, że dużo jest tych zabiegów, ale warto

wkomponować naturalny preparat, naturalny produkt o nazwie Lecitec i tutaj ta lecytyna też doskonale się sprawdza już w tym okresie dwóch, trzech tygodni przed zbiorami, żeby ją włączyć do całego programu i zabezpieczyć również owoce przed pękaniem i dużymi stratami. Tak że jest dość sporo tych zabiegów ważnych i te zabiegi ochroniarskie oczywiście, żeby zabezpieczyć nasze owoce przed gniciem, zabezpieczyć przed szkodnikami i dużymi stratami, to jest ważne. Oczywiście większość z tych rzeczy można mieszać i stosować łącznie, fungicydy i te nawozy, które wymieniłem. Natomiast, no zachęcam do tego, żeby się skupić mocno na tym programie odżywczym, nawożeniowym do tego, żeby uzyskać jak najlepszą jakość owoców. Szczególnie w tych odmianach samopłodnych, tam, gdzie tych owoców jest dużo, albo bardzo dużo, tak jak, chociażby sweetheart, ale również i w tych odmianach można powiedzieć, że najcenniejszych i najbardziej dochodowych, czyli właśnie Kordia, Regina, Tamara, bo tutaj liczy się też wielkość owoców, twardość, jędrność, ale im większe owoce, tym łatwiej je sprzedać i uzyskać dobre ceny, tak że zachęcam do przeprowadzenia takiego programu, wykorzystania tych właśnie możliwości, jakie nam dają poszczególne nawozy, poszczególne pierwiastki w takiej kombinacji. Na pewno warto, mamy to potwierdzone nie tylko w tym sadzie, tutaj gdzie się znajdujemy, bo ten program był stosowany w poprzednich latach, ale również i w innych, tam, gdzie państwo korzystacie z naszych rozwiązań.

Dziękuję bardzo za uwagę i do zobaczenia.

 

Produkty polecane w filmie kupisz tutaj:

Viflo miedź bor 

Maral  

Algex 

ASX Tytan Plus 

Asashi SL 

Luna Experience 400SC 

Switch 

Signum 33WG 

Pastor 80 WG 

Merpan 80 EDG 

Syllit 544 SC 

Kobe 20 SP 

Mospilan 20 SP 

Movento 100SC 

Exirel 100 SE 

Mag S Aloy 

ASX Complex 

Rosaleaf czerwony 

Metalosate Calcium 

Rosatop Calcium 

Viflo CAL S 

ASX Krzem Plus 

Lecitec