Jak poprawić jakoś produkowanych 🍎 jabłek

Produkcja jabłek w obecnych czasach jest bardzo wymagająca. Po pierwsze z powodu niesprzyjających czynników środowiskowych, po drugie – z uwagi na coraz wyższe wymagania jakościowe. Ponadto uprawa jabłek nastawiona na najwyższą jakość z pewnością nie jest tania. Jednak sadownicy, u których jest ona standardem, wiedzą, że to się opłaca.

Robert Binkiewicz

Jaki jest klucz do sukcesu w produkcji jabłek?

Jak najwyższa jakość i jak najmniej strat. Okazuje się, że przy takiej strategii produkcji jabłek, zwłaszcza teraz, niezmiernie ważne jest unikanie strat. Nie ma nic gorszego, jak po całym sezonie wytężonej pracy i dużych nakładach odnotować nawet minimalne straty. Niestety, jeszcze do niedawna działo się tak w wielu gospodarstwach. Przyczynami strat w końcowej fazie produkcji są organizacja i logistyka zbiorów oraz występowanie chorób przechowalniczych, rozwijających się w obiektach przechowalniczych. 
Prawie jednocześnie dla polskich sadowników stały się dostępne dwie technologie pozwalające uniknąć ubytków. Mowa o preparatach Harvista™ 1.3 SC oraz Xedathane-HN. Pierwsza reakcja sadowników, towarzysząca zainteresowaniu nowymi produktami, to: „kolejne preparaty znacząco podnoszące koszty produkcji”. Można się z tym zgodzić lub nie, ale jak przy każdej inwestycji na pewno warto przekalkulować, czy to się opłaci. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że tak…

Preparat Harvista – 1-MCP w formie oprysku

Przystawka do zabiegu HarvistaO tym preparacie było słychać już od 2–3 lat. W Polsce firma Agrofresh prowadziła doświadczenia w sadzie SGGW oraz w kilku towarowych. Zakończyły się one sukcesem i trwało oczekiwanie na rejestrację. Na sezon zbiorczy 2020 preparat został czasowo zarejestrowany – można by rzec „rzutem na taśmę”, biorąc pod uwagę problemy z siłą roboczą oraz deszczowy koniec września i cały październik.
Harvista™ 1.3 SC jest oparta o substancję aktywną 1-metylocyklopropen (1-MCP), która opóźnia procesy dojrzewania owoców związane z etylenem. Etylen jest hormonem starzenia, naturalnie produkowanym przez owoce, takie jak jabłka czy gruszki, już od momentu ich wzrostu w sadzie. Jabłka po zastosowaniu Harvisty dojrzewają wolniej. Dzięki unikalnemu działaniu już w sadzie możliwe jest kontrolowanie procesu dojrzewania na plantacji. Daje to możliwość opóźnienia terminu zbioru bez negatywnego wpływu na jakość i zdolność przechowalniczą jabłek.
Preparat Harvista™ 1.3 SC jest przeznaczony do stosowania przy użyciu specjalnej przystawki zamontowanej na opryskiwaczu sadowniczym. Przystawka składa się m.in. ze zbiornika Harvista oraz pompy proporcjonalnej. Podczas opryskiwania preparat miesza się z wodą tuż przed dyszami opryskiwacza i natychmiastowo nanosi się go na rośliny. To umożliwia precyzyjne dostarczenie go na drzewa. Korzyści wynikające z aplikacji preparatu Harvista™ 1.3 SC to m.in.:

  • 
elastyczność w stosowaniu – aż do 3 dni przed zbiorami,
  • wyższy plon jabłek jakości premium, o optymalnym rozmiarze i wybarwieniu,
  • 
ułatwione zarządzanie zbiorami jabłek,
  • przedłużony zbiór owoców o wysokiej przydatności do przechowywania pomimo niedoboru pracowników sezonowych,
  • 
łatwiejszy załadunek komór chłodniczych homogenicznymi owocami z najlepszym potencjałem przechowalniczym,
  • 
opóźnienie zbioru nawet o 20 dni,
  • 
brak strat związanych z opadaniem 
przedzbiorczym owoców,
  • 
zachowana wyjściowa jędrność owoców, przy jednoczesnym lepszym wybarwieniu i większej średnicy.

Wszyscy sadownicy, którzy zastosowali ten preparat, oczywiście na wybranych kwaterach/odmianach, zgodnie potwierdzili jego wysoką skuteczność i przydatność w praktyce. Harvista™ 1.3 SC szczególnie sprawdza się w dużych gospodarstwach, gdzie kwatery jednej odmiany zajmują kilka–kilkanaście hektarów, ale również w przypadku odmian, których owoce trudno się wybarwiają i często, z powodu oczekiwania na optymalny rumieniec, zrywane są zbyt późno, już w dojrzałości konsumpcyjnej.

Preparat Xedathane-HN 
– pirymetanil do zamgławiania pozbiorczego w chłodni

Drugi stosunkowo nowy preparat, bo dostępny w Polsce od sezonu 2018, dopiero w tym roku znalazł szersze zastosowanie. Formulacja HN pirymetanilu do zamgławiania pozwala wykonać niesamowicie skuteczny zabieg aplikacji tego związku w postaci drobnych cząsteczek mgły na owoce już zgromadzone w komorze chłodniczej. Służą do tego specjalne elektryczne zamgławiarki Elektrofog. Usługę zamgławiania wykonuje na zamówienie zespół aplikatorów Agrosimex. Po dwóch poprzednich suchych sezonach przyszedł deszczowy październik 2020 i przerażenie sadowników, gdy nie było szans na wykonanie kolejnego skutecznego zabiegu przedzbiorczego. Obawa producentów o duże straty podczas przechowywania owoców spowodowała ogromny wzrost zainteresowania ich ochroną przy użyciu Xedathane-HN. I nic w tym dziwnego. Nie ma drugiej tak precyzyjnej metody, dzięki której można zaaplikować bezpośrednio na zebrane plony skuteczny środek, zapobiegający praktycznie do zera rozwojowi zarówno gorzkiej zgnilizny, jak i pozostałych groźnych chorób, powodujących straty w owocach.
Stosowanie opisanych preparatów pozwala uniknąć jakichkolwiek strat podczas zbiorów, w trakcie i po długotrwałym przechowywaniu. W tym miejscu każdy sadownik powinien policzyć straty wynikające z opóźniania zbiorów oraz z porażenia owoców przez choroby przechowalnicze. Szybko okaże się, że w każdym przypadku poniesione nakłady na stosowanie preparatów Harvista™ 1.3 SC czy Xedathane-HN zwracają się nie tylko w postaci braku strat, ale także w postaci lepszej jakości owoców.

Po zabiegu i bez zabiegu Harvista 1.3 SC

Przyczynami strat w końcowej fazie produkcji są organizacja i logistyka zbiorów oraz występowanie chorób przechowalniczych, rozwijających się w obiektach przechowalniczych.