Jak chronić oszczędnie? – cz.2 – Środki ochrony roślin i adiuwanty

ochrona roślin - środki ochrony roslinJeśli przyjrzymy się bliżej całemu kompleksowi czynników wpływających na skuteczność wykonywanych zabiegów ochrony chemicznej, okazuje się, że możliwe jest, nawet stosując czasami droższe produkty, chronić oszczędnie, skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie.

Kliknij tutaj, aby przeczytać pierwszą część tego artykułu.

Sprawdzone środki ochrony roślin

Zasadą dobrej praktyki rolniczej, jak i zapisem w ustawie o ochronie roślin jest stosowanie sprawdzonych, bezpiecznych i wyłącznie dopuszczonych do obrotu i stosowania środków ochrony roślin. Coraz częściej można spotkać się z używaniem pestycydów niewiadomego pochodzenia – podejrzanie tańszych.

Preparaty podejrzanie tańsze, lecz nieskuteczne

Produkty te na pierwszy rzut oka nie różnią się od oryginalnych. Ryzyko ich stosowania wiąże się z niewiadomym źródłem pochodzenia, a co za tym idzie, także składem, jakością i datą produkcji. Praktyka pokazuje, że skuteczność ich jest na poziomie sięgającym jedynie 70%, ponadto są bardzo niebezpieczne dla człowieka i środowiska. W konsekwencji występuje porażenie nawet na niskim poziomie, a populacja szkodników bardzo szybko się odnawia, co zwiększa koszty ochrony i stwarza zagrożenie.

Stosowanie adiuwantów

Oczekiwania producentów dotyczących działania pestycydów są następujące:

  • dobre pokrycie preparatem roślin,
  • dobra przyczepność,
  • niezmywalność,
  • długie działanie.

Firmy produkujące preparaty biorą to pod uwagę i coraz więcej nowoczesnych produktów zawiera specjalne formuły spełniające powyższe oczekiwania. Wówczas można zobaczyć zapis na etykiecie instrukcji stosowania preparatu informujący, że dane związki są zawarte i nie należy dodawać dodatkowych zwilżaczy.

Dodatek adiuwantu = wzrost skuteczności zabiegu

Jednak wciąż do większości pestycydów, szczególnie insektycydów ze względu na sposób działania, zaleca się dodawanie adiuwantów. Dostępne obecnie na rynku dwa nowoczesne adiuwanty Slippa i Silwet zmniejszają napięcie powierzchniowe cieczy roboczej, poprawiają przyczepność oraz ograniczają zmywalność preparatu. Dzięki temu zabiegi są jeszcze skuteczniejsze, co jest szczególnie obserwowane w przypadku zwalczania uciążliwych gatunków szkodników, np. przędziorki, miodówki gruszowej, mszyc.

Mieszaniny zbiornikowe środków ochrony roślin

Ze względu na liczbę wykonywanych zabiegów ochroniarskich, jak i nawożenia dolistnego bardzo popularne stało się stosowanie mieszanin zbiornikowych. Jest to jak najbardziej uzasadnione m.in. w aspekcie oszczędności czasu i paliwa. Należy pamiętać jednak o podstawowych zasadach i możliwości wykonania mieszaniny poszczególnych związków.

Nie stosujmy kilku preparatów na raz!

Nierzadko bowiem się zdarza, że wykonane zabiegi mieszaniną 3–4 i więcej produktów są mało skuteczne, a w efekcie zamiast oszczędności poniesiemy straty  Nie stosujmy zatem skomplikowanych mieszanin, np. pestycyd + insektycyd + nawóz lub pestycyd + 4 nawozy. Czasami jeśli nie jesteśmy pewni i obawiamy się dodać kolejny preparat lub nawóz, lepiej odłożyć go do następnego zabiegu lub wykonać oddzielnie.

magazyn doradca sadowniczy