Jak chronić oszczędnie? – cz.1 – Technika ochrony roślin

ochrona roślin - środki ochrony roslinIntensywna uprawa sadownicza bez standardowych chemicznych programów ochrony roślin jest nieefektywna i nieopłacalna. Mimo że ta metoda uprawy jest niebezpieczna dla człowieka i środowiska, to wciąż pozostaje najpowszechniej stosowaną ze względu na najwyższą skuteczność. Niestety, wśród ogólnych kosztów produkcji chemiczna ochrona roślin generuje znaczące koszty. Analizując wszystkie czynniki wpływające na skuteczność takich zabiegów, okazuje się, że przy pewnych założeniach ochrona chemiczna sadu nie musi być droga.

Technika opryskiwania

W ciągu ostatniej dekady bardzo poprawiła się dostępność nowoczesnych technologii w zakresie techniki ochrony roślin. Producenci opryskiwaczy proponują  rozwiązania zapewniające optymalną dystrybucję powietrza, cieczy roboczej przez zastosowanie deflektorów i precyzyjnych rozpylaczy dostosowanych do potrzeb w danej sytuacji. Dlatego zabieg tego typu maszynami są dziś bardziej dokładne i efektywne.

Obniżanie dawek cieczy roboczej

W przeszłości, w starszych maszynach, stosowano duże ilości cieczy roboczej 800–1000 l/ha. W sadach karłowych oraz w przypadku zabiegów podczas wysokiej wilgotności powietrza zalecane i dużo skuteczniejsze jest stosowanie niskich dawek wody 300–500 l/ha, co jest możliwe w nowych opryskiwaczach. Deflektory pozwalają na optymalne dopryskanie górnych partii drzew.

maszyny sadownicze

Renowacja starszych opryskiwaczy

Nie oznacza to, że starsze  modele opryskiwaczy są wykluczone. Po gruntownej modernizacji: wymianie pompy na wydajniejszą, zamontowaniu rozpylaczy wirowych/eżektorowych i pomyślnym przejściu okresowego badania technicznego, mogą równie dobrze spełniać swoją rolę w gospodarstwie. To wszystko wpływa bezpośrednio na prawidłową ochronę roślin, co daje możliwość uniknięcia strat w wyniku niskiej skuteczności zabiegów i ewentualnych zabiegów powtórnych. Stosowanie niskiej ilości cieczy roboczej pozwala obniżyć koszty paliwa oraz czas, a jak wiadomo, szczególnie w przypadku ochrony przed parchem, czas ma olbrzymie znaczenie.

Opryskiwacze tunelowe

Technologia zastosowana w opryskiwaczach tunelowych pozwala ograniczyć straty powietrza podczas zabiegu przy silnym wietrze, stosowanie bardzo małej ilości cieczy roboczej 150–300 l/ha oraz bezpośrednio zaoszczędzić na preparacie. Sadownicy korzystający z takich opryskiwaczy twierdzą, że wczesną wiosną, przy mniejszym ulistnieniu drzew, można odzyskać nawet do 70% cieczy roboczej wraz z preparatem. W późniejszym okresie są to już mniejsze ilości, ale wciąż na poziomie 30–40% oszczędności.

efektywna ochrona roślin

Kliknij tutaj aby przeczytać część II artykułu

Polecane artykuły:

magazyn doradca sadowniczy