Jabłonie po kwitnieniu – komunikat sadowniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu z dnia 18.05.2022 r. Ekspert opowie o aktualnej sytuacji w sadach jabłoniowych i zalecanych zabiegach. Poruszony został również temat ochrony przed chorobami oraz szkodnikami. W dalszej części filmu dowiemy się o procesie nawożenia dolistnego i regulatorach wzrostu.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:15 Opis sytuacji oraz zabiegi w sadach

3:15 Co możemy zrobić jeśli nie wykonaliśmy przerzedzania?

4:10 Odmiana Golden

5:28 Parch

6:15 Mączniak

6:56 Szkodniki

9:10 Adiuwanty

9:29 Nawożenie dolistne

11:13 Dokarmianie wapniem

12:02 Regulatory wzrostu

13:55 Gibereliny

14:52 Podsumowanie

 

 

Transkrypcja:

Witam Państwa bardzo serdecznie. Robert Binkiewicz – Agrosimex. Zapraszam na komunikat sadowniczy – Jabłonie po kwitnieniu.

Dzisiejszy komunikat będzie nieco dłuższy niż zazwyczaj, ponieważ jesteśmy w takiej fazie, w takim okresie, że tych informacji jest dużo do przekazania i dużo jest zabiegów ważnych do wykonania na naszych sadach. Tak jak to jest tuż przed kwitnieniem, tak tuż po kwitnieniu pierwsze dni są równie ważne i równie ważne, istotne zabiegi przed nami do wykonania w najbliższych dniach. Więc jest tego sporo.

Rozpocznę od tego, w jakiej fazie są poszczególne odmiany, co się udało zrobić z przerzedzaniem, a co przed nami, ponieważ tak jak ten sezon miał spore opóźnienie, tak już kwitnienie, końcówka kwitnienia można powiedzieć, że przyspieszyła z uwagi na pogody, które sprzyjały do tego kwitnienia, ale również i dość intensywne wiatry, które w ostatnich dniach występowały, a które dość skutecznie zdmuchnęły z drzew płatki kwiatków.

Tak że to jest Gala akurat, więc tu mamy końcówkę kwitnienia. Można powiedzieć, że wszystkie kwiaty, te, które miały być zapylone, już są zapylone i są to ostatnie jakieś pojedyncze kwiaty gdzieś na późniejszych takich tych, z późniejszych pąków jeszcze trwa kwitnienie. W zależności od stanowiska, od regionu gdzieś może jeszcze kończyć kwitnienie również Lobo, Gloster, albo Golden. I to jest ważne z punktu widzenia przerzedzenia, w trakcie którego jeszcze jesteśmy. Sporo sadowników wykonało zabieg Monexem, który polecaliśmy, ale również już i Nadią. Te odmiany, które się nadawały i były w odpowiedniej fazie. I teraz, w tym tygodniu jest taki moment, gdzie noce, najbliższe dwie noce będą chłodne, a nawet może zimne i pytacie Państwo, czy ten zabieg będzie skuteczny rano czy nie. Więc w takiej sytuacji się obawiamy tych niskich temperatur nad ranem, w tym czasie, kiedy powinniśmy ten zabieg przerzedzania wykonywać, możemy się wstrzymać jeszcze jeden, dwa dni i wykonać pod koniec tygodnia tam, gdzie jeszcze jest odpowiednia faza na dany produkt i można liczyć na dobrą efektywność tego zabiegu.

Oczywiście te zabiegi w środku dnia, w południe, czy tuż po południu nie są wskazane, zabiegi przerzedzania szczególnie, ale inne też. Przy tych temperaturach, przy tej bardzo niskiej wilgotności skuteczność tych zabiegów prawdopodobnie będzie niska. Dlatego tak ważne jest, żeby przy wyższej wilgotności zastosowanie większej ilości cieczy roboczej, wykonywać zabiegi przerzedzania wcześnie rano.

Co możemy jeszcze zrobić? Co możemy jeszcze wykonać, jeśli ktoś z różnych przyczyn nie wykonał tego przerzedzenia? Monex to tak naprawdę ostatni moment, ostatnie dni, tam gdzie jest ta końcówka kwitnienia, może w Gali, może w Goldenie właśnie i tam jeszcze możemy wykonać ten zabieg, ale najbliższe dni to będzie, czy jest już optymalna faza na zabieg preparatem Nadia. W tych sadach, w tych kwaterach, gdzie jeszcze nie został wykonany. I na tych odmianach, na których jest polecany właśnie ten preparat do łagodnego, bezpiecznego przerzedzania. Czyli Jonagoldy, ale też może być to jeszcze Ligol. Co prawda już późnawo jest na tego Ligola, ale jeśli ktoś się obawia późnego przerzedzenia benzyloadeniną, to zawsze warto wykonać również i tą Nadię, nawet jeśli to jest, powiedzmy, dzień czy dwa, nie jest za późno.

Pytacie Państwo też o Goldena, jeśli już jest za późno na Monex. Owszem, w pierwszej kolejności polecaliśmy Monex, ale jeśli jest taka sytuacja, że się ktoś nie wyrobił, albo Monex jest niedostępny, to również Nadia całkiem dobrze przerzedza Goldena, ale musimy pamiętać o tym, żeby Golden całkowicie przekwitł. Nie może być na drzewie kwiatów otwartych. Więc tak naprawdę powinnismy się sugerować tym młodszym drewnem, tymi pędami, czy fazą rozwojową na pędach jednorocznych i tam, kiedy już będzie praktycznie po kwitnieniu, to możemy wykonać zabieg Nadią również w Goldenie. Ale to będzie również i Pinova, która dość późno i długo kwitnie. Wciąż można przerzedzić tę odmianę preparatem Nadia. Tak że tutaj jeszcze na pewno te możliwości tego wcześniejszego przerzedzania w niektórych sadach, jeszcze w tym tygodniu są. A dalej będziemy oceniali po prostu skuteczność tych zabiegów i podejmowali decyzje o drugim etapie przerzedzania preparatem Globaryll.

Tyle o przerzedzaniu. Tak jak wspomniałem na początku, tematów jest dużo, ważnych zagadnień i informacji, dlatego troszeczkę przyspieszę. Parch, proszę Państwa, przy tej suchej, bezdeszczowej pogodzie, to zagrożenie jest niskie, niższe niż zazwyczaj. Ale te opady burzowe, które lokalnie występują i również są zapowiadane na weekend, no powodują, że tutaj to zagrożenie w takiej sytuacji będzie na pewno bardzo duże, więc zalecam zabieg zapobiegawczy przed następnymi opadami. Dobry zabieg zapobiegawczy kaptany w mieszaninie z preparatem Soriale, albo grupa SDHI. Na pewno Sercadis, Fontelis, Antalia będą bardzo dobrym rozwiązaniem pod kątem i Mączniaka, i Parcha, i Szarej Pleśni.

Jeśli jesteśmy przy Mączniaku, to również te najbliższe dni, te pierwsze dni po kwitnieniu to jest też ważny moment na wykonanie kolejnego zabiegu pod kątem Mączniaka. Typowym preparatem w tych kwaterach, które są wrażliwe, w odmianach i tam, gdzie presja Mączniaka jest duża, a przy tej suchej, wietrznej pogodzie ta presja Mączniaka już jest duża i już widzimy duże porażenie w sadach, polecam też ten zabieg w najbliższych dniach jednym z typowych preparatów mączniakobójczych, czyli albo Penkona, albo Cyflux, albo Nimrod.

Dalej, szkodniki. Jeśli chodzi o szkodniki, sytuacja w sadach jest bardzo różna, a to zależy od tego, jaki zabieg był wykonany przed kwitnieniem i jak skuteczny był ten zabieg. W sadach, w których wykonane zostały

Teppeki albo Afinto, wciąż tych mszyc nie ma i jest bardzo czysto. Jeśli to były jakieś inne rozwiązania, już widzimy, że tutaj ta populacja mszyc wzrasta i za chwilę trzeba będzie zabieg kolejny wykonać.

Jeśli chodzi o zwójki, to tak, jak co roku. W wielu sadach te gąsienice się znajdują i są sporym zagrożeniem, ponieważ uszkadzają młode zawiązki. Więc jeśli taka sytuacja jest, to trzeba to monitorować. Jeśli jest tych gąsienic niewiele i musimy się długo naszukać, i znajdujemy sporadycznie, to nie świadczy o tym, że już musimy specjalnie wykonywać typowy zabieg, bo tak naprawdę to powinniśmy oszczędzać typowe preparaty na ten okres letni, gdzie będziemy zwalczali owocówkę i zwójkówki. Więc polecam zabieg pod kątem szkodników, jeśli jest sytuacja taka, że już te mszyce są, żerują, to albo Teppeki, Afinto, albo Kobe, Mospilan lub Carnadine. Jeśli tych mszyc wciąż nie ma, możemy monitorować, lustrować swój sad i jeszcze się wstrzymać kilka dni z tym zabiegiem pod kątem mszyc po kwitnieniu. Jeśli chodzi o zwójki, to tam, gdzie jest ich zdecydowanie więcej i są dużym zagrożeniem dla młodych zawiązków, trzeba wykonać jak najszybciej zabieg preparatem Intensa. Możemy go zmieszać właśnie tu z Kobe, Mospilan albo Afinto, Teppeki. Jeśli sporadycznie znajdujemy gąsienice, to wstrzymajmy się i kiedy będziemy wykonywali pierwszy zabieg na pierwsze pokolenie owocówki jabłkóweczki wtedy typowym preparatem również do tego celu zwalczymy również te gąsienice, które żerują.

Pamiętajmy o adiuwantach. Zarówno do tych preparatów mączniakobójczych, jak i do tych insektycydów polecam adiuwant Flipper albo Aprentis, i to poprawi zdecydowanie też skuteczność tych zabiegów.

Co dalej? Parę słów o nawożeniu. Pytacie nas Państwo w tej chwili już, czym zasilić sady, jak poprawić kondycję tych liści, które nie wszędzie są ładne i ładnie wyglądają. Wiemy, że obfite kwitnienie, mocne kwitnienie to jest dla rośliny duże obciążenie i w wielu sadach te drzewa są dość mocno wycieńczone tym kwitnieniem. Więc nie wszędzie te liście są w dobrej kondycji. Zazwyczaj brakuje magnezu i mikroelementów. No takie obtarcia to jest wynik silnych wiatrów oczywiście. Natomiast jeśli chodzi o propozycje dokarmiania, zasilenia i poprawiania jakości tych liści, a szczególnie Golden wiemy, że cierpi na te dolegliwości i tuż po kwitnieniu widać w wielu sadach niedobory mikroelementów, manganu, cynku, ale też i magnezu, więc proponuję dwa zabiegi w odstępie tygodniowym, taką mieszaniną jak ASX Tytan, Mas S Aloy nawóz magnezowy i ASX Complex. Czyli standardowa, znana Państwu mieszanina.

Natomiast bywają takie sady, trafiają się takie sady, które są w słabiej kondycji, są zbyt karłowe, kwitnienie było bardzo obfite, a może jeszcze jakieś inne czynniki powodują, że po prostu, może po poprzedniej zimie, jednak odczuwają wciąż te drzewa, te uszkodzenia, to tam pomiędzy tymi zabiegami, które wymieniłem, tymi nawozami, dodatkowo polecam zabieg nawozem Maral.

Co dalej, proszę Państwa? Wapń. Jesteśmy pod koniec kwitnienia czy tuż po kwitnieniu, więc mamy już młode owoce, młode zawiązki, które wykazują w tej pierwszej fazie wzrostu i intensywnych podziałów komórkowych, duże zapotrzebowanie na wapń. Dlatego te odmiany, które tego wymagają, a znacie

Państwo je, wiecie, że to są Jonagoldy, Ligol, Champion, Mutsu szczególnie, wymagają specjalnego traktowania wapniem i specjalnego programu, więc polecam dolistnie Metalosate Calcium na te odmiany, ale jednocześnie doglebowo, wraz z fertygacją albo podlewanie nawozem CaTs tiosiarczan wapnia.

Na koniec parę słów o regulatorach wzrostu, ponieważ te pierwsze dwa tygodnie po kwitnieniu to jest czas, kiedy stosujemy regulatory wzrostu w różnym celu. Preparaty do przerzedzania to jedno i wspomniałem o nich w pierwszej części komunikatu. Teraz proheksadion, czyli Corto, Regalis, ale również gibereliny. W kwaterach, w odmianach, które tego wymagają, które silnie rosną, dość łatwo zrzucają zawiązki, czyli Jonagoldy, Ligol, Mutsu, niebawem przyjdzie czas na drugi zabieg Corto albo Regalis. Ci sadownicy, którzy wykonali pierwszy zabieg w fazie balona, no to tutaj już po dwóch tygodniach należy obserwować, jak się zachowują te młode przyrosty i jeśli tuta widać, że intensywnie chcą rosnąć, to trzeba wykonać kolejny zabieg.

W kwaterach Gali, Goldena, Championa w większości, uważam w większości niema takiej potrzeby stosowania tego zabiegu. Te odmiany wymagają nieco większego wigoru i również łatwiej będą się przerzedzały chemicznie, jeśli będą miały ten wigor lepszy w tej fazie. Dlatego tutaj też proszę zwrócić uwagę na bliskość zabiegów do przerzedzania z Corto lub Regalis. pamiętajmy, że kolejność powinna być taka, że najpierw przerzedzamy, ponieważ drzewo musi mieć wigor do tego, żeby te substancje, te związki były pobrane i transportowane. A dopiero po kilku dniach, myślę, że nie wcześniej niż po pięciu od przerzedzania, dopiero jeśli jest taka konieczność, są wskazania w danej odmianie, wykonujemy zabieg Corto albo Regalis.

Jeśli chodzi o gibereliny, to tutaj z kolei jest ta grupa odmian, która tego wymaga, czyli program przeciwko ordzawieniom, program poprawiający jakość owoców, kształt owoców – dla Gali, Pinova, Golden, Red Delicious, to są gibereliny GA47 w postaci preparatów Novagib, Gibb plus albo Perlan. I w tej chwili już można powiedzieć, że powinniśmy rozpoczynać ten program jakościowy z wykorzystaniem giberelin w zależności od sytuacji, od tego, jak wrażliwe te nasze poszczególne odmiany są właśnie na ordzewienia, jak podatne są na ordzewienia i obserwując przebieg pogody powinniśmy wykonać dwa lub trzy zabiegi tymi preparatami giberelinowymi do tego, aby uzyskać lepszą jakość właśnie tych owoców z tych odmian.

To wszystko w tym komunikacie. Dużo informacji w ekspresowym tempie. Mam nadzieję, że to wszystko jest jasne, czytelne i każdy z Państwa wykorzysta właściwie te informacje w sowim sadzie i podczas zabiegów, które są ważne. Dziękuję, do zobaczenia.

 

Produkty polecane w filmie znajdziesz tutaj:

Monex – https://agrosimex.pl/monex-1-wp-1kg?u…

Nadia – https://agrosimex.pl/nadia-0-5kg?utm_…

Globaryll – https://agrosimex.pl/globaryll-100-sl…

Merpan 80 WDG – https://agrosimex.pl/merpan-80-wdg-c?…

Pastor 80 WG – https://agrosimex.pl/pastor-80-wg?utm…

Malvin 80 WDG – https://agrosimex.pl/malvin-80-wdg?ut…

Soriale – https://agrosimex.pl/soriale-5l?utm_s…

Fontelis 200 SC – https://agrosimex.pl/fontelis-200-sc?…

Antalia 200 SC – https://agrosimex.pl/antalia-200-sc-1…

Sercadis – https://agrosimex.pl/sercadis-1l?utm_…

Cyflux 50 EW – https://agrosimex.pl/cyflux-50-ew?utm…

Nimrod 250 EC – https://agrosimex.pl/nimrod-250-ec?ut…

Penkona 100 EC – https://agrosimex.pl/penkona-100ec-1l…

Teppeki 50 WG – https://agrosimex.pl/teppeki-50-wg-c?…

Afinto – https://agrosimex.pl/afinto-0-5kg?utm…

Kobe 20 SP – https://agrosimex.pl/kobe-20-sp-c?utm…

Mospilan 20 SP – https://agrosimex.pl/mospilan-20-sp-c…

Carnadine 200 SL – https://agrosimex.pl/carnadine-200-sl…

Intensa – https://agrosimex.pl/intensa-340g?utm…

Flipper – https://agrosimex.pl/adiuwant-flipper…

Aprentis – https://agrosimex.pl/aprentis?utm_sou…

ASX Tytan plus – https://agrosimex.pl/nawoz-we-asx-mag…

Mas S Aloy – https://agrosimex.pl/mag-s-aloy?utm_s…

ASX Complex – https://agrosimex.pl/nawoz-asx-comple…

Maral – https://agrosimex.pl/nawoz-maral?utm_…

Metalosate Ca – https://agrosimex.pl/metalosate-ca-ca…

CaTs – https://agrosimex.pl/tiosiarczan-wapn…

Corto – https://agrosimex.pl/corto-10-wg-2-5k…

Gibb plus – https://agrosimex.pl/gibb-plus-11sl-1…

Perlan – https://agrosimex.pl/perlan-0-5l?utm_…

Novagib – https://agrosimex.pl/novagib-010-sl-1…