II Letnie Pokazy Czereśniowe

czereśnie spotkanie sadownicze maszyny10 lipca w Górach Wysokich k/Sandomierza odbyły się II Letnie Pokazy Czereśniowe w gospodarstwie Pana Macieja Osowskiego. Tę sadowniczą imprezę zorganizowało wydawnictwo Plantpress i Agrosan oraz Świętokrzyski Oddział Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W części wykładowej, wystąpił m.in. Toon Vanrykel – belgijski doradca sadowniczy, pracujący w sadowniczej stacji badawczej PC Fruit. Omówił on najważniejsze czynniki wpływające na sukces w produkcji czereśni.

Są to m.in. wybór odpowiedniej odmiany i podkładki skarlającej, odpowiedni system prowadzenia i cięcia drzew, ochrona przed deszczem i ptakami. Po prezentacji Pan Vanrykel odpowiadał na pytania sadowników w kwaterze Kordii. W sadzie Pana Macieja zbiory czereśni wciąż trwają (Kordia, Regina), a to dzięki zainstalowanym na większości sadu systemom okrywowym. Oprócz zabezpieczenia owoców przed deszczem i pękaniem, opóźnia się termin zbioru, co powoduje, że owoce lepiej wyrastają i pod koniec podaży czereśni uzyskuje się wyższą cenę za owoce.

Przy okazji pokazów w Górach Wysokich, odbyło się kolejne spotkanie w ramach Czereśniowej grupy szkoleniowej Agrosimex, którą już trzeci sezon prowadzi Bart Lisenborghs z Belgii i Robert Binkiewicz (Agrosimex). Pan Maciej od tego sezonu również należy do tej grupy, skupiającej producentów czereśni z całego kraju. Na odmianach wcześniejszych oraz niezabezpieczonych systemem przeciwdeszczowym (Summit, Vanda), na których nie było już owoców przeprowadziliśmy pokaz cięcia, przypominając że jest to najlepszy moment na cięcie czereśni.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.

[nggallery id=24]