Harvista – Jak prawidłowo wykonać zabieg? Korzyści z zastosowania – Projekt Jabłko, odcinek 15

Zapraszamy do obejrzenia projektu jabłko z 7.09.2021 r. Przygotowania do zbiorów trwają, oceniamy czy jabłka w poszczególnych kwaterach spełniają określone parametry.

00:30 – kwatera Red jonoprince – ocena parametrów przed zbiorami: wybarwienie, wielkość owoców, dojrzałość owoców, jędrność

04:42 – kwatera Gali – zastosowanie preparatu opóźniającego zbiory, innowacyjne rozwiązanie – Harvista

12:20 – Harvista – zasady wykonania zabiegu, warunki atmosferyczne

Transkrypcja

Projekt jabłko to całoroczne doświadczenie produkcji jabłoni wybranych odmian. Testujemy dla Was w praktyce rozwiązania dla maksymalizacji wielkości i jakoś plonu. Oglądaj kolejne odcinki cyklu.

Janusz Miecznik: Dzień dobry, 7 września, znajdujemy się w kwaterze Prince, jesteśmy w czasie, kiedy przygotowujemy się do zbiorów. Proszę państwa, aby zacząć zbiory i aby, te zbiory przebiegły w sposób sprawny, musimy przyjąć, ocenić kilka parametrów. Parametr wybarwienia, czyli ten parametr, który możemy ocenić na podstawie tego co widzimy, co jest właściwie na owocach. W jaki sposób, w jakim procencie są wybarwione, to jest pierwsza rzecz. Tu w przypadku Prince, z tym akurat problemu nie ma, ten Prince jest bardzo ładnie wybarwiony i właściwie ten parametr już go kwalifikuje do tego, żeby można było ściągać z drzew. Wiadomo, że to jest jeszcze za wcześnie, jak na tę odmianę, ale gdyby to był czynnik decydujący o rozpoczęciu zbioru, to już w chwili obecnej by można było powiedzieć, że tak, ten Prince, jak najbardziej, tę barwę, którą osiągnął, jest zadowalająca.  Wielkość owoców, no tutaj oczekiwaliśmy właśnie tej wielkości w granicach 8-8,5 cm i takową można by powiedzieć, że osiągnęliśmy. Tu akurat mam kalibrownice, tu jest jabłko wielkości, no troszeczkę mniejsze niż 8,5, tutaj mamy 8,5 cm, kolejne jabłko 8cm, tutaj też będzie 8 cm. A więc gro owoców jest właśnie na poziomie 8 cm. Owszem są drzewa, zdarzają się tutaj przerosty i to oczywiście wynika po prostu z tego, że nie nad wszystkim w przyrodzie jesteśmy w stanie panować. Jeśli chodzi o dojrzałość tych owoców, to robimy próbę skrobiową i na podstawie próby skrobiowej, w chwili obecnej, oceniamy, że ta dojrzałość, na tej glebie, na tym stanowisku, można by powiedzieć, że jest na poziomie 3. Choć nie tak dawno, tydzień temu, jak robiliśmy pierwszą próbę skrobiową poza kamerami, no było dokładnie może 1 lub tez całe owoce były wybarwione na fioletowo, a więc zawierały w pełni skrobię. W chwili obecnej, po tych ochłodzeniach, które przyszły kilkudniowych, no ten etylen zaczął się intensywniej produkować, co powoduje, że właśnie w rejonie przygnieznym mamy już przebarwienie. Właściwie nie mamy tego przebarwienia na fioletowy kolor, jest jasna barwa. No i stan ogólny można by powiedzieć, że jest właśnie, ten stopień dojrzałości według skali, związanej z próbą skrobiową, to jest 3. Mierzymy też jędrność, tutaj próbę jędrności zrobiliśmy na kilku owocach. No i jędrność w chwili obecnej jest na poziomie 8-8,5. Także można by powiedzieć, że za chwilę, może za tydzień, półtora tygodnia, jeżeli będziemy mieli takie warunki, ta kwatera Prince będzie gotowa do zbioru. W kwaterze Gali jestem z Robertem Binkiewiczem.

Robert Binkiewicz: Dzień dobry.

Janusz Miecznik: Który za kilka chwil powie państwu na temat zastosowania, bądź co bądź innowacyjnego rozwiązania, jakim jest środek Harvista. Zanim do Harvisty przejdziemy jeszcze kilka słów takich oceniających stan dojrzałości i plon, może w tej Gali, w tej kwaterze Gali. Gala Brookfield, proszę zauważyć, że mamy tutaj ściany praktycznie owoców, można by powiedzieć, że tych owoców jest trochę za dużo. Ta ilość generuje na pewno dobry plon i właściwe to, co w chwili obecnej widzimy niemalże kwalifikowałby się do zbioru dwuetapowego, ale wiadomo, jak jest z pracownikami, wiadomo, jak jest z czasem w chwili obecnej. Ten zbiór dwuetapowy tak naprawdę jest, w sytuacji tutaj gospodarstwa Pana Marka, wykluczony. Co osiągnęliśmy w tej Gali? No zacznę od wielkości, także wielkość 7 cm i więcej nie jest tutaj rzadkością i oczywiście na niektórych pędach trafiają się nam takie jabłka, które no nie mają tej pożądanej średnicy, te akurat mają 6 cm. Chcielibyśmy, żeby właśnie te owoce dorosły, osiągnęły większą średnicę po pierwsze, po drugie, jak widzimy, ich barwa też nie jest zadowalająca. Także tutaj na pewno te cechy decydują o tym, że powinniśmy zastosować preparat opóźniający zbiór, przytrzymujący owoce na drzewie. Jednocześnie, przez to opóźnienie zbioru, myślę, że owoce złapią trochę średnicy, ale też i lepiej się wybarwią. Jeśli chodzi o jędrność to w granicach 9-9,5, a więc poziom jędrności mamy bardzo dobry. I w chwili obecnej test skrobiowy pokazuje, że stopień dojrzałości jest między 2, a może nawet 4. Bo zdarzają się takie owoce, które osiągnęły już tę 4, czyli taki czas właściwy do tego, żeby zastosować Harviste.

Robert Binkiewicz: Dokładnie. Zacznę może od tego, że dzisiejszy materiał nagrywamy 7 września, więc mamy już spore opóźnienie względem ubiegłego sezon, zarówno, jeśli chodzi o rozpoczęcie zbiorów Gali, tych najwcześniejszych zbiorów Gali, jak również i zastosowanie preparatu Harvista. Coraz większe powierzchnie Gali i coraz więcej plonów wymusza na nas specjalne podejście i specjalne traktowanie właśnie poszczególnych plonów, jeśli chodzi o zbiory. No i zastosowane i wykorzystane technologie, które powinny nam pomóc w tych zbiorach i dać wymierne korzyści. Od poniedziałku sadownicy rozpoczęli tych plonów Gali, które wybarwiają się wcześniej, intensywnie, dają gładki, rozmyty rumieniec. Zazwyczaj są to te właśnie ciemne Gale tak zwane, na które teraz mówimy jednokolorowe. Z kolei Gale paskowane i te plony Gali paskowanej pod koniec tego tygodnia, a najczęściej to na początku przyszłego tygodnia sadownicy planują rozpocząć zbiór. Co zresztą tez i potwierdzają testy skrobiowe, bo tutaj jeszcze, póki co nic złego się nie dzieje, jeśli chodzi o dojrzałość tych owoców.

Janusz Miecznik: Ta dojrzałość, tak samo, jak i w przypadku Prince następuje dość szybko, bo dosłownie tydzień temu robiliśmy próby skrobiowe. No i tutaj nie było tego takiego rozpędu w dojrzewaniu.

Robert Binkiewicz: No właśnie i dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy, ponieważ proszę państwa, o ile mieliśmy to opóźnienie tygodniowe, jeśli chodzi o dojrzałość i zbiory, to od trzech dni przebieg pogody, czyli zimne i bardzo zimne noce i ciepłe dni, przyśpieszyły błyskawicznie dojrzałość owoców. Mieliśmy lokalne przymrozki nawet i w wielu miejscach było blisko 0° C, więc taka dynamiczna pogoda przyśpiesza dojrzałość. Do celu, proszę państwa, tak jak Janusz powiedział wcześniej tutaj, w tej kwaterze Gali Brookfield jest wskazanie do zastosowania preparatu Harvista. Innowacyjne rozwiązanie, które już przedstawiliśmy państwu w ubiegłym sezonie, obszernie omawialiśmy i podczas zabiegu i później ocenialiśmy skuteczność tego zabiegu tuż przed zbiorem Gali w ubiegłym sezonie, w Golianach. W tym roku akurat w Projekcie Jabłko, ponieważ takie mamy wskazania właśnie tutaj w tej kwaterze, będziemy wykonywali ten zabieg. Ten zabieg będzie wykonany dzisiaj, 7 września. Dlaczego? Dlatego, że mamy dobre warunki przede wszystkim, bo w końcu się zrobiła pogoda, w końcu nie pada, jest cicho, mamy bezwietrzna pogodę, chociaż ten zabieg będzie wykonywany w godzinach przedwieczornych i wieczornych. No i są wskazania, tak jak Janusz tutaj podkreślił, czyli ta średnica, która jeszcze chcemy uzyskać nieco większa. Ale przede wszystkim proszę państwa kolor i wybarwienie, no bo wiemy wcześnie, że te paskowane sporty Gali, większość tych paskowanych sportów Gali, wybarwia się nierównomiernie, nieregularnie. Mamy regresję, która niestety jest nieodzownym elementem tych plonów Gali, czego właśnie przykładem jest i Gala Brookfield. Jak się wybarwi, to jest piękna i ma wyraziste prążki, ale nawet na tym samym drzewie, na innych gałęziach jest Gala, która jest zielona, są owoce, które są zielone i tych pasków jeszcze jest niewiele. Dlatego zabieg Harvistą pozwoli nam podnieść te wszystkie parametry, o których właśnie rozmawiamy, czyli i równomierne wybarwienie i większą średnicę, a jednocześnie zachowamy wysoką jędrność, zasadnicza zieloną barwę skórki, te owoce nie zżółkną. Więc zobaczymy, jak będzie ta sytuacja przebiegała po zabiegu, ale myślę, że na pewno te dwa tygodnie będzie można tutaj spokojnie czekać na zbiór.

Janusz Miecznik: Producent mówi, że nawet nie pękną.

Robert Binkiewicz: Nie pękną, fakt i te zabiegi, które w ubiegłym sezonie były wykonywane na Gali, nawet po trzech tygodniach, te owoce zachowały wysoka jędrność, zieloną skórkę i nie pękały. Zatem więc proszę aństwa po krótce przypomnę, zasady też wykonania samego zabiegu, bo jest to tez specjalna technika. Wymaga ona przede wszystkim zamontowania specjalnej przystawki, aplikatora do opryskiwacza, która będzie dozowała w odpowiednim stężeniu preparat Harvista, który dopiero przy wyjściu na rozpylacze, połączy się z wodą. To jest niezbędne do uzyskania wysokiej skuteczności zabiegu, to jest pierwszy ważny element. Oczywiście wszystkie pozostałe parametry podczas zabiegu, czyli ciśnienie robocze, prędkość muszą być przystosowane, skalibrowane do każdego zestawu, czyli ciągnik i opryskiwacz do danego sadu i oczywiście do typu sadu, do rozstawu. Natomiast, jeśli chodzi o sam już zabieg, tak jak wspomniałem wcześniej, najkorzystniejsze optymalne warunki, to są właśnie przed wieczorem, w godzinach przed wieczornych i nocnych, kiedy mamy pogodę bezwietrzną i wysoka wilgotność powietrza. To gwarantuje najwyższą skuteczność tego zabiegu. O czym jeszcze nie powiedziałem, wymieniając korzyści, to brak niekontrowanego opadu owoców, czyli te owoce nie spadają przedwcześnie, trzymają się dobrze, na drzewie do samego końca, do tego właściwego zbioru, który jest oczekiwany. Bez strat, więc wiadomo, że nie we wszystkich kwaterach, nie we wszystkich są wskazania do tego zabiegu, ale szczególnie w tym roku widzimy, że sadownicy decydują się chętniej. Właśnie w takich sytuacjach, gdzie mają duże kwatery Gali, duże kwatery Prince, o tym będziemy mówili jeszcze później, pewnie przy ocenie skuteczności, Grupa Red Delicious. To są odmiany, które szczególnie w takim przypadku, gdzie ta dynamika dojrzewania jest wysoka, przyśpiesza, to są wskazania.

Janusz Miecznik: Pokażemy to na slajdzie.

Robert Binkiewicz: Dokładnie, pokażemy więcej informacji na slajdzie, ale również i jeszcze w materiale filmowym będą państwo mogli zobaczyć ujęcia z samego zabiegu i tego urządzeni, tej przystawki dozującej preparat Harvista.

Janusz Miecznik: Cóż, dziękujemy za uwagę i zapraszamy do oglądania kolejnego odcinka Projektu Jabłko. Dziękujemy.

Robert Binkiewicz: Dziękuje.