Grusze – miodówka gruszowa i nawożenie – komunikat sadowniczy

Zapraszamy na komunikat gruszowy z 11 lipca 2023 r. o aktualnej sytuacji w sadach gruszowych, zaleceniach ochrony przed miodówką i nawożeniu.

Z filmu dowiesz się:

00:22 – jak zwiększyć wydajność zbioru owoców – Pluko Bag i Pluko Box

04:10 – promocja na produkty Pluko Box i Pluko Bag

04:38 – miodówka gruszowa – strategia ochrony na najbliższe tygodnie

09:13 – zalecane zabiegi przy dużej presji miodówki

11:57 – nawadnianie sadu gruszowego

13:35 – nawożenie i dokarmianie z fertygacją

 

 

Produkty polecane w filmie:

ASX Siarczan Magnezu
Limocide
Atilla SP
Safran 018 EC
Next Pro
Delegate
Rosasol 9 12 36
Ultrasol 12 12 36
ASX Complex
Rosaleaf pomarańczowy
Rosaleaf czerwony
Rosatop Ca
ASX Chelat wapnia

 

Transkrypcja

Witam bardzo serdecznie. Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam państwa na nowy Komunikat Gruszowy.

Zanim przejdę do zaleceń, chciałbym państwu przekazać kilka cennych informacji na temat pewnych produktów. Co prawda do zbiorów owoców jeszcze jest kilka tygodni, ale myślę, że warto już się powoli do tego przygotowywać, a podczas rozmów z państwem już padają często pytania, dyskusje, jak najlepiej zoptymalizować zbiory organizacyjnie, wydajnie, ale oczywiście, żeby zachować jak najlepszą jakość owoców. Różne obowiązują systemy zbioru jabłek, gruszek. Coraz częściej zrywamy już prosto do skrzyniopalet, ale wciąż powszechne i dość popularne są metody zrywania do różnego typu rwaczy, zrywaczy, jakkolwiek je nazwiemy. Jest to szczególnie istotne w tych czasach w kontekście problemów z pracownikami i to jeszcze kompetentnymi pracownikami, tak aby te zbiory, ta praca była wydajna, ale jednocześnie tak jak wspomniałem wcześniej, aby zachować dobrą jakość owoców. W ofercie Agrosimex od kilku sezonów posiadamy takie właśnie rozwiązania służące do pomocy, usprawnienia zbiorów owoców. Rwacze marki Shark, dwa modele. Jeden to jest usztywniony, ten poniżej o nazwie Plukobox, i drugi model Plukobag. Najczęściej wybieranym i jakby najbardziej popularnym rozwiązaniem jest ten usztywniony model, Plukobox. Zapewnia komfort pracy, z uwagi właśnie tego, że jest ten pojemnik usztywniony. Jednocześnie wewnątrz jest wyściółka z pianki specjalnej, która zapewnia bezpieczeństwo dla owoców i brak odgnieceń. Drugim produktem jest Plukobag, więc dla tych z państwa, którzy preferują takie rozwiązanie, czyli miękki pojemnik, oczywiście dostosowany do konkretnych sytuacji, do zbiorów konkretnych odmian czy gatunków, mamy również i takie rozwiązanie, i cieszy się ono również dość dużym zainteresowaniem. To, co wyróżnia te właśnie pojemniki, to poza tym, że jest to solidnie wykonany produkt z dobrych materiałów, trwałych, to szelki. Bardzo trwałe, bardzo wygodne szelki, które zapewniają komfort pracy podczas zbiorów, a to jest bardzo istotne, bo niektórzy pracownicy dziś niechętnie podchodzą do tego właśnie rozwiązania i najlepszym dowodem na to, jak wygodne są te szelki jest to, że są one, można je zakupić oddzielnie i coraz częściej widujemy, że są one zamontowane, zainstalowane do nawet innych modeli rwaczy, więc to na pewno jest na korzyść. To, co istotne i co wyróżnia również te produkty, to uzupełnienie o specjalny stelaż, który możemy zamontować na skrzyniopalecie i pojemnik Plukobox może być umieszczony na skrzyniopalecie, zawieszony i możemy zrywać owoce w ten sposób, nie obciążając tutaj kręgosłupa, jeśli jest taka możliwość i są zasady karbowe, rzędy są bardzo blisko wózków i skrzyniopalet, to możemy uzupełnić właśnie, rozwinąć tę ofertę i ten produkt o taki właśnie stelaż.

Proszę państwa, na koniec bardzo ważna informacja, w lipcu w sieci detalicznej Agrosimex możecie państwo uzyskać do 25% rabatu na te dwa produkty, rwacze do owoców, Plukobox i Plukobag. Zachęcam do zapoznania się z ofertą, do skorzystania z tej oferty, do wykorzystania właśnie możliwości, jakie dają te narzędzia, ale również i do oszczędności.

Grusze. Jak grusze i lato to miodówka gruszowa, a właściwie walka z miodówką gruszową. Specjalnie mówię „Walka”, ponieważ w wielu sadach faktycznie już trzeba walczyć z tym groźnym szkodnikiem. Są sady, w których sytuacja jest opanowana i tam możemy powiedzieć, że trwa ochrona. Proszę państwa, jaką strategię przyjąć na najbliższe tygodnie? Do zbiorów jeszcze jest sporo czasu, a ten groźny szkodnik nie odpuszcza. Oczywiście warunki pogodowe bardzo sprzyjają do rozwoju miodówki i nie daje, nie odpuszcza, nie daje za wygraną. Są różne sytuacje, tak jak tutaj jesteśmy w tym sadzie dzisiaj, jest bardzo fajnie, sytuacja jest bardzo dobra, komfortowa i ta miodówka, ten szkodnik jest pod kontrolą. Ale niestety jest sporo takich sadów, takich obiektów, gdzie ta sytuacja już się troszeczkę wymyka spod kontroli albo wręcz się wymknęła, czyli są larwy, różne stadia rozwojowe oczywiście czy wszystkie nawet, i dorosłe osobniki, i jaja, i larwy, i niestety rosa miodowa. W takiej sytuacji wiemy, że te zabiegi ,szczególnie z wykorzystaniem klasycznych preparatów, nie dają takiej skuteczności, jakiej oczekujemy od tego. Więc podam rozwiązania i na tę sytuację bezpieczną, gdzie jest sytuacja opanowana, i na te trudne sytuacje.

Pamiętajmy przy tym, przy tych zabiegach i tej ochronie w najbliższym czasie, do zbiorów, o tym, że w tym okresie tę kontrolę nad miodówką gruszową powinna przejąć fauna pożyteczna, ale przede wszystkim powinna ona być obecna w sadzie, więc to, czy jest obecna, to właśnie zależy i wpływ na to miały czynności, zabiegi we wcześniejszej części sezonu. Jeśli mamy faktycznie dużą populację biedronek, skorków, dziubałka, to wtedy jest dużo łatwiej i faktycznie wtedy możemy mówić o ochronie i utrzymaniu takiej dobrej sytuacji, natomiast jeśli ta populacja fauny pożytecznej jest na niskim poziomie i już jest źle, jeszcze do tego musimy sięgnąć po jakieś rozwiązania dość agresywne, które mogą też, no, być niekorzystne dla fauny pożytecznej, sytuacja się komplikuje. Jeśli mamy taką sytuacją jak tutaj, nie ma larw, nie ma rosy miodowej, jest czysto, oczywiście gdzieś dorosłe osobniki latają i składają jaja, tutaj polecam zabiegi oczywiście regularne co pięć-siedem dni przy tej pogodzie, przy tej presji w oparciu o łagodne preparaty, takie, które i są bezpieczne dla fauny pożytecznej, ale również i dla roślin, czyli nie są fitotoksyczne, nie uszkadzają liści, nie uszkadzają owoców. To są takie produkty, które wysuszają larwy, rozpuszczają nawet ździebko gdzieś rosy miodowej, jeśli się pojawia, ale również też wysuszają jaja miodówki gruszowej. Nic nowego. Siarczan magnezu, na przemian z naturalnym produktem, preparatem opartym na olejku pomarańczowym, czyli Limocide, na przemian z wodorowęglanem potasu, tutaj mowa o produkcie Atilla, który jest zarejestrowany. I to są produkty, to są preparaty, które naprawdę wykazują wysoką skuteczność, ale przy takiej sytuacji bezpiecznej, kiedy nie mamy larw, nie mamy rosy miodowej i tylko utrzymujemy po prostu tak dobrą sytuację i tę presję czy populację miodówki na bardzo niskim poziomie. To oczywiście nie jest tak, że się nic nie znajdzie, bo to jest nierealne, więc przy dokładnej lustracji na pewno, i tutaj znajdziemy jakieś pojedyncze larwy, ale jest naprawdę dobrze. I idealnie by było, żebyśmy mieli taką sytuację, czyli duża populacja fauny pożytecznej i stosowanie bezpiecznych selektywnych produktów dla fauny pożytecznej, ale i bezpiecznej dla roślin.

Co w sytuacji, kiedy musimy walczyć? Duża presja miodówki, już są larwy, już jest rosa miodowa i sytuacja się komplikuje. Niestety, ale tutaj trzeba sięgnąć po rozwiązania, które nie są  do końca obojętne dla fauny pożytecznej, to po pierwsze i nie są do końca bezpieczne dla roślin i dla owoców. Mam tu na myśli abomektynę, substancję w postaci preparatu Safran i to jest tak naprawdę ostateczność. To nie jest rozwiązanie, które powszechnie jest polecane. Wiemy o tym, że nie jest to produkt, substancja obojętna dla fauny pożytecznej. Nie nazwałbym też jej totalną, to nie o to chodzi, ale w takiej sytuacji, kiedy musimy się ratować i musimy walczyć, niestety ale trzeba sięgnąć po abomektynę. Najlepiej połączyć ten zabieg wraz z produktem silikonowym. W naszej ofercie jest to Next PRO. Z tym, że polecam w tym okresie tę niższą dawkę, czyli stężenie 0,1%. I przy tym stężeniu jest to dość bezpieczne. W poprzednich dniach te zabiegi, które w sadach były wykonywane właśnie albo samym Next PRO albo w mieszaninie z abamektyną okazały się bezpieczne i skuteczne, ale powtarzam, to jest rozwiązanie w sytuacji wyjątkowej, kiedy trzeba działać interwencyjnie i skutecznie, i szybko. I po takk zwanym takim zabiegu czyszczącym, nazwijmy to, oczywiście seria zabiegów tych, nazwijmy to zapobiegawczych, które wymieniłem wcześniej. Limocide, siarczan magnezu Atilla.

Są sady, w których jeszcze sadownicy nie wykorzystali zabiegu preparatem Delegate, więc jeśli jest też bezpieczna sytuacja i jest ta liczebność larw miodówki niska, jak najbardziej polecam jeszcze zabieg preparatem Delegate. I cóż, powinniśmy takim programem dotrwać do zbiorów i zabezpieczyć, i rośliny, i owoce przed tym takim negatywnym oddziaływaniem tego szkodnika, bo wiadomo, że później niestety, ale te owoce nawet po prostu mogą być wyeliminowane z handlu. Tego państwu nie życzę. Życzę, żebyście sobie dobrze poradzili właśnie z tym szkodnikiem i ochronili swoje sady przed miodówką.

Co dalej? Nawadnianie, nawożenie, dokarmianie, fertygacja. Jest sucho i bardzo sucho. W takich sytuacjach, przy takim sezonie trzeba podejść inaczej do nawadniania. Nie tylko grusz, ale oczywiście innych upraw, innych gatunków również. Więc każdy powinien przeanalizować i zmodyfikować trochę swój program i system nawadniania. Mamy automaty, mamy elektrozawory i obserwuje, widzę w rozmowach z sadownikami, że często po prostu jest stosowany taki sam program, jaki był stosowany w poprzednich sezonach. Niestety w tym sezonie to nie wystarcza. Więc oczywiście w zależności od żyzności gleby, klasy gleby, struktury gleby, zawartości próchnicy, to będzie determinowało właśnie tę częstotliwość i ten program, ale zdecydowanie powinniśmy, zachęcam do tego, żeby zmodyfikować, zintensyfikować nawadnianie, czyli i cykle powinny być dłuższe, ale również i częstotliwość powinna być większa, więc nawadnianie dwa razy w tygodniu zdecydowanie jest niewystarczające w tym sezonie, więc nawadniajmy racjonalnie. Oczywiście nie zachęcam do tego, żeby przelewać, ale również obserwuję, że niestety te cykle, które sprawdzały się, cykle nawadniania, które się sprawdzały w poprzednich sezonach, niestety to jest zbyt krótko, zbyt rzadko i rośliny cierpią na deficyt wody. Więc do tego proszę się odnieść.

Nawożenie, również to jest powiązane, połączone również z nawadnianiem, więc stosujmy fertygację tam, gdzie plony mamy dobre, tak jak tutaj. Oczywiście w wyniku infekcji pseudomona, te doły może nie są świetnie wypełnione owocami, ale są te owoce. Natomiast już górne partie tutaj to ssą bardzo ładnie zabudowane i te plony są dobre, więc nie czekajmy do sierpnia. Stosujmy już nawożenie, dokarmianie z fertygacją, przy takiej pogodzie, chyba że ktoś ma po prostu zraszanie nadkoronowe, może rozsiać saletrę wapniową, saletrę potasową czy saletrę potasowo-wapniową i uruchomić zraszanie nadkoronowe. Natomiast w większości sadów, gdzie nie ma takiej możliwości, mamy standardowe nawadnianie, stosujmy fertygację na przemian, wykorzystując saletrę potasową i saletrę wapniową lub nawozy wieloskładnikowe z gamy Rosasol, Ultrasol z wyższą zawartością potasu.

Co z zabiegami dolistnymi? Wciąż ważne, aktualne są mikroelementy, czyli ASX Complex. Jeśli będziemy stosowali siarczan magnezu do kontroli miodówki to oczywiście mamy nawożenie magnezem, ale jeśli chodzi o nawozy wieloskładnikowe, NPK, szczególnie polecam i zachęcam do wykorzystania nawozów z linii Rosaleaf, Rosaleaf czerwony, Rosaleaf pomarańczowy, z wyższą zawartością potasu na przemian z nawożeniem wapniem i tutaj polecam przy dobrym plonowaniu, przy dobrym plonie Rosatop Calcium, czyli bardzo dobrej jakości, wysokiej jakości azotan wapnia z mikroelementami.

Jeśli jest dość intensywny wzrost i wigor roślin, ten plon jest umiarkowany, tam jeśli ktoś chce ograniczyć azot, to sięgnijmy po ASX Chelat Wapnia.

To wszystko w tym Komunikacie Gruszowym. Życzę powodzenia w ochronie i walce z miodówką gruszową, nawadniajmy sady, dokarmiajmy sady i cieszmy się dobrymi plonami. Do zobaczenia.