Fungicydy z grupy SDHI – fungicydy do zadań specjalnych

W programie ochrony sadów i upraw jagodowych przed chorobami grzybowymi pojawiają się okresy krytyczne pod względem zagrożenia i warunków, często uniemożliwiających wykonanie skutecznego zabiegu przerywającego infekcję.

Odpowiednie zabezpieczenie upraw jest możliwe, a wsparciem w trudnych sytuacjach są fungicydy z grupy SDHI, takie jak Embrelia 140 SC, Kenja 400 SC, Signum 33 WG i Bellis 38 WG. Wykazują one wysoką skuteczność w niskich temperaturach oraz odporność na zmywanie.

Fungicydy z grupy SDHI

Zwalczanie mączniaka i parcha jabłoni jednym preparatem

W okresie kwitnienia, gdy nadchodzi najtrudniejszy etap w ochronie przed chorobami grzybowymi, idealnym rozwiązaniem jest zabieg chroniący rośliny przed parchem, mączniakiem i szarą pleśnią równocześnie. Warto sięgnąć po nowość – preparat Embrelia 140 SC, zawierający izopirazam z grupy SDHI oraz znany difenokonazol. Taka kombinacja zapewnia wysoką ochronę zapobiegawczą i interwencyjną przeciwko parchowi i mączniakowi jabłoni.

Choroby grzybowe truskawki i na innych plantacjach jagodowych

W walce z mączniakiem prawdziwym w truskawce, stosując fungicyd Signum 33 WG, zawierający substancję z grupy SDHI, eliminuje się również szarą pleśń i białą plamistość liści, które stanowią ogromne zagrożenie w tym samym okresie. Fungicyd Signum 33 WG to ochrona nie tylko przed szarą pleśnią, białą plamistością liści, mączniakiem prawdziwym, ale również przed antraknozą w uprawach jagodowych (m.in truskawka, malina i borówka). To doskonałe rozwiązanie w warunkach chłodnej pogody, gdy konieczny jest zabieg interwencyjny i zapobiegawczy, przerywający infekcję wielu chorób grzybowych truskawki w jednym zabiegu. Nowością w tym sezonie jest preparat Kenja 400 SC, zawierający substancję isofetamid o elastycznej strukturze. Chroni on truskawkę przed szarą pleśnią. Preparat działa na wszystkie stadia rozwojowe szarej pleśni, przemieszczając się w roślinie translaminarnie. Kenja 400 SC chroni również wiśnię przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych.

Fungicydy z grupy SDHI a choroby przechowalnicze

Odpowiednio zaplanowana ochrona przed–zbiorcza pozwala zabezpieczyć owoce przed infekcją grzybów – sprawców wielu chorób, m.in. gorzkiej, mokrej i brunatnej zgnilizny jabłek, szarej pleśni oraz parcha przechowalniczego. Pomocne stają się fungicydy z grupy SDHI, np. Bellis 38 WG, który chroni przed gorzką zgnilizną i szarą pleśnią. Co ważne, ma tylko 7 dni karencji (więcej o preparacie: Bellis 38 WG)

 

Beata Rogala