Efektywność preparatu Topper na jabłoniach i gruszach w sezonie 2021- komunikat sadowniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu z 13.10.2021 r. Ekspert oceni efektywność zastosowania preparatu Topper

00:42 – preparat Topper
01:37 – sezon 2021 – ocena efektywności oraz zastosowanie

Topper kupisz tutaj

 

Transkrypcja

Dzień dobry, Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam na materiał filmowy poświęcony zabiegom preparatem Topper w tym sezonie w sadach jabłoniowych i gruszowych.

Spotykamy się dzisiaj 12 października w kwaterze Red Delicious, plon Red Cup, ponieważ jest to doskonały moment i okazja do oceny skuteczności zabiegów, w ogóle w tym sezonie w różnych odmianach preparatem Topper. Preparat Topper, jak państwo już wiecie, służy do zabiegów przed zbiorczych w celu ograniczenia przedwczesnego opadania owoców z drzew. Z tej grupy preparatów Topper jako jedyny na rynku zawiera trichlopyr, czyli syntetyczną auksynę, tę, która bezpośrednio oddziałuje właśnie w owocach, w nasionach. Na to, aby nie powstawała warstwa odcinająca, aby owoce mogły spokojnie bezpiecznie do wisieć do planowanych zbiorów, bez strat.

W poprzednich sezonach już sadownicy stosowali, od kilku lat, ten preparat, ale ten sezon jest szczególni, jeśli chodzi o wykorzystanie Toppera. Dlaczego? No, proszę państwa, wiemy zbiory mocno opóźnione, z kilku przyczyn. Przede wszystkim opóźnione wybarwianie si e owoców, dojrzewanie, to jest jedna sprawa i w przypadku tych niektórych odmian to oczekiwanie było szczególnie długie w tym sezonie na odpowiednie wybarwienie i rumieniec owoców. No i oczywiście pewne ograniczenia, jeśli chodzi o dostępność pracowników i regularne na bieżąco wykonywane zbiory poszczególnych odmian.

Dlatego w tej chwili warto spojrzeć jeszcze na te kwatery, które były traktowane Topperem. Duża grupa sadowników sięgnęła po tej preparat w tym roku, wcześnie, w odpowiedniej porze wykonali zabiegi. No część sadowników troszeczkę zbyt późno się obudziła i już było za późno na ten zabieg, do pełnej skuteczności, ale warto pokazać tę efektywność, jeszcze w tek chwili na tych kwaterach, gdzie był stosowany Topper.

Odmiany wiadomo, jedne łatwiej spadają, drugie trudniej i owoce długo wiszą do zbiorów, myślę, że tą flagową taką odmianą, która wymaga tego zabiegu, jest Szampion i w tym roku się to potwierdziło. W wielu kwaterach Szampion się obsypał przed zbiorami, ale grupa Red Delicious i te wszystkie plony też są bardzo wrażliwe i przed wcześnie opadają owoce z drzew. Dlatego tym bardziej w tym sezonie uzasadnione było wykorzystanie właśnie tego preparatu Topper.

Proszę państwa, jak stosujemy i jak należy podejść w przyszłości do tych zabiegów, aby w pełni wykorzystać właściwości tego związku i cieszyć się taką efektywnością, jak właśnie w tym sadzie. Są dwa rozwiązania i dwie kombinacje, jeśli chodzi o zastosowanie Toppera. Co prawda większość sadowników wciąż wykonuje jeden zabieg i słusznie, jeśli zastosowana jest pełna dawka, czyli dwadzieścia tabletek w odpowiednik terminie przed zbiorami, czyli cztery, pięć tygodni przed planowanym zbiorem, jest to wystarczające do pełnej skuteczności, ale w przypadku tych odmian, które zrywane są we wrześniu, wcześniej. I wiemy, że się zmieścimy w tym terminie czterech, pięciu tygodni od zabiegu i te owoce będą zerwane. I tak też było w wielu sadach w tym roku, w których był zastosowany Topper w dawce dwudziestu tabletek na Szampiona.

Jeszcze kilka dni temu, dwa, trzy dni temu, jeszcze Szampion był zrywany w wielu kwaterach, w wielu sadach. Wiadomo szczególnie zwykły Szampion, ten podstawowy plon, no wymaga tego, żeby trochę dłużej posiwiały jabłka na drzewach, żeby się dobrze wybarwiły. Więc co prawda dzisiaj już takich kwater właściwie nie ma, ale jeszcze w jednym sadzie byliśmy zobaczycie państwo, tam na zdjęciach, gdzie wierzchołki jeszcze są nieoberwane. Można powiedzieć, że bez problemu tam cały plon jeszcze jest i nie spadł z tych drzew. To, jeśli chodzi o Szampiona, a wiemy, że no wiele, wiele kwater, niestety, ale miało problemy z tym i siedem, dziesięć dni temu te jabłka spadły. Nawet 50-60% owoców z Szampiona było pod drzewami, starty olbrzymie.

Więc to jest ta odmiana i to zastosowanie, czyli jeden zabieg w dawce dwudziestu tabletek. Z kolei na te odmiany wiemy, że będziemy później zrywali, w październiku, i trudno przewidzieć ten precyzyjny termin zbioru, tutaj właśnie przykładem jest grupa Red Delicious, która również jest bardzo wrażliwa na przedwczesne opadania jabłek. Można tutaj podzielić tę dawkę pełną na dwa zabiegi, niektórzy sadownicy tak już to praktykują. Tak też był zastosowany Topper i w tym sadzie, to jest plon Red Cup i na pięć tygodni przed zbiorem było zastosowane piętnaście tabletek Toppera, ale no z czasem, kiedy się okazało, że jednak te zbiory się opóźniają, sadownik zdecydował jeszcze na drugi zabieg w dawce dziesięć tabletek. To było już po czterech tygodniach, po tym pierwszym zabiegu.

Jak widzicie państwo, tutaj w tym sadzie, cały plon jest wciąż na drzewach, jest ta kwatera w trakcie zbiorów. Te jabłka nie trzymają się jakoś bardzo mocno, zrywa się je bez problemy, wygodnie, łatwo się oddzielają. Więc to też jest ważne, ale nie ma żadnych strat i pod drzewami naprawdę tych jabłek nie ma, to są pojedyncze jakieś owoce, które spadły. Więc można powiedzieć, że tutaj naprawdę efektywność tego zabiegu była świetna, sadownik zadowolony i to jakby też jest już kolejne doświadczenie na przyszłość, na kolejne lata, jak właśnie zarządzać tym produktem, tą substancją, do tego, żeby uniknąć strat w sadzie, a jednocześnie w pełni wykorzystać właściwości tej substancji i preparatu Topper.

Przypominam Topper możemy mieszać z fungicydami przed zbiorczymi, więc to też jest bardzo ważne, żeby móc połączyć ten zabieg i cieszyć się z takich efektów właśnie po zastosowaniu Toppera. Bardzo ważne jest, aby ten pierwszy zabieg, czy ten pierwszy jedyny albo pierwszy z dwóch, wykonać odpowiednio wcześniej, czyli na cztery, pięć tygodni przed planowanym zbiorem, a nie na tydzień, dwa tygodnie przed zbiorem, bo wtedy już ta zawartość auksyn naturalna w nasionach już jest zbyt niska, zbyt mała, żeby jeszcze Topper zdążył zadziałać i przytrzymać te owoce skutecznie na drzewach.

To o, czym jeszcze warto powiedzieć w tym sadzie, w tej konkretnej kwaterze to, to, że w ubiegłym sezonie sadownik powiedział nam, że nie zastosował preparatu Topper i 30% jabłek było na ziemi. Równo 30%, skrzynie były policzone po zebraniu tych jabłek z ziemi, równo 30% spadło. Więc taki udział strat był w ubiegłym sezonie, kiedy nie był zastosowany Topper.

Także proszę państwa tyle, jeśli chodzi o podsumowania. Warto w takich sytuacjach właśnie złapać, te ważne informacje, te elementy, które nam się przydadzą, w przyszłości na kolejne lata, tak żebyśmy mogli, no korzystać z tych możliwości, jakie dają nam właśnie tego typu preparaty.

Dziękuję bardzo i życzę udanej kontynuacji zbiorów w tym sezonie.