Efektywne nawodnienia i fertygacja – Konferencja Truskawkowa z dnia 10.02.2021r.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania II części Konferencji Truskawkowej Agrosimex z dnia 10.02.2021r.

Temat wykładu: Potrzeba dostosowania wody z ujęć głębinowych do efektywnego nawodnienia i fertygacji.

Prelegent: Mariusz Byliniak – Kierownik działu – Nawodnienia, Agrosimex

 

Transkrypcja

Dzień dobry, Mariusz Byliniak, dział nawodnień. Dzisiaj uprawa truskawek i potrzeba dostosowania wód głębinowych właśnie do efektywnego nawadniania i fertygacji. W całej uprawie truskawek bardzo ważnym elementem jest system nawodnieniowy. Służący nie tylko i wyłącznie do dostarczenia wody, ale równie ważnych mikroelementów, mikroskładników o których mówił kolega Krzysztof. Cóż najbardziej popularnym źródłem wody w naszym kraju pozyskiwanym, wykorzystywanym do uprawy truskawek na tą chwilę są studnie głębinowe. Woda w sumie bardzo dobra, ale niestety zawierająca również kilka wad. Jedną z takich wad jest zawartość różnych pierwiastków, które wpływają na działanie takiego systemu nawodnienowego i jednocześnie wpływają również na pozyskiwanie wszystkich tych mikroelementów, które dostarczamy za pomocą tego systemu. Bardzo ważne jest żebyśmy budując taki system nawodnieniowy zbadali tą wodę, zbadali, znali jej jakość, znali składy pierwiastków ważnych, które wpływają na działanie tej instalacji, czyli mangan, żelazo czy wapń. To są trzy główne przyczyny, które powodują zapychanie się kapilar, zapychanie się emiterów i co za tym idzie taka instalacja nawodnieniowa straci swoją efektywność.

Podczas wykonywania badań ustalamy jakość wody i zaczynamy zastanawiać się, bądź radzimy się doradców czy producentów różnych urządzeń poprawiających jakość wody, co zastosować i tak naprawdę co zda egzamin, czy będzie skuteczne w uzdatnianiu takiej wody, którą posiadamy w studni głębinowej. Jeżeli mamy tam dużą zawartość żelaza możemy zastosować system odżelaźniania wody. Tutaj musimy pamiętać o tym, że jeżeli ta zawartość żelaza jest na prawdę na wysokim poziomie do zera. Albo może inaczej, do paramentów, które są komfortowe i nie będą już zagrażały takiej instalacji, raczej nie uda nam się zejść tanim kosztem, bo musimy też pamiętać, że urządzeń na rynku i producentów, którzy oferują setki urządzeń, które pomogą nam odczyścić wodę mogą nam odczyścić wodę, może i uzdatnić, jest bardzo dużo, ale też pamiętajmy, że musimy przy tym wszystkim zachować ekonomię. Oczywiście budując taki system nawodnieniowy i korzystając z taśm o kroplujących, które w tym momencie są najbardziej popularne, jeżeli chodzi o uprawę i plantację truskawek, musimy kierować się tym, że to minimum musimy spełnić. Czyli nawet jeżeli mamy czystą wodę ze studni głębinowej, jeżeli podłączymy tam pompę głębinową i mamy świadomość, że taka studnia nie piaszczy, czyli nie mamy zanieczyszczeń stałych, które bardzo szybko nam mogą doprowadzić do uszkodzenia instalacji i zapchać emitery w taśmie kroplującej. To jesteśmy i tak zobligowani do zastosowania filtra takiego wstępnego czyszczenia, czyli może to być filtr dyskowy, może być to filtr siatkowy. Takie informacje znajdziemy zawsze na opakowaniach taśmy kroplującej. Każdy producent tam zamieszcza informację o tym, że filtracja jest konieczna i musimy ją zastosować. Nie możemy doprowadzić do takiej sytuacji, że system nawodnieniowy nie posiada żadnej filtracji.

Bardzo dużym problemem jest też mętność wody. Jeżeli chodzi o mętność wody tam możemy spodziewać się zanieczyszczeń stałych właśnie i iłów, glin. Bardzo drobnych mikroelementów manganu czy różnych innych stałych zanieczyszczeń i tutaj już jest trudniejsza sprawa. Tutaj musimy już stosować filtry żwirowe bądź nowoczesne filtry wielostopniowego oczyszczania wody.

Jeżeli chodzi o samą potrzebę uzdatniania wody jest to bardzo ważny element, jest to element, który wpłynie nam na jakość działania i długość działania systemu nawadniowego, ale jednocześnie to co mówił kolega. Jakość wody, czyli nawet ta zawartość, poziom PH czy zawartość żelaza i innych pierwiastków wpływa również na przenikalność pożywek czy mikroelementów, które będziemy za pomocą tej wody dostarczać do systemu korzeniowego. I to jest chyba kluczowe, ponieważ sama instalacja nawodnieniowa tak naprawdę możemy ją w bardzo łatwy sposób przepłukać. Są środki o których też wspominał kolega, które na pewno działają. Mamy kilku klientów z którymi przeprowadzaliśmy takie testy, którzy wrócili do nas z informacjami, że zadane środki zadziałały i oczyściły system nawodnieniowy. Jest to szereg urządzeń, które w tym momencie mamy w swojej ofercie i które powodują przy każdym uruchomieniu i wyłączaniu instalacji powodują taki samoprzepłuk czyli czyszczenie tych linii kroplujących. Na końcach zamontowane zawory, które przy niewielkim ciśnieniu się otwierają i następuje wypłukanie tych zanieczyszczeń z końca linii.

System nawadniania kropelkowego najbardziej popularny, ale również bardzo mocno narażony na zanieczyszczenia i na zapychanie się. Jeżeli chodzi o uprawę truskawek, tam jest sytuacja, kiedy dużo podajemy pożywek za pomocą systemu nawodniowego, zwłaszcza jeśli mamy suchy rok i nie możemy skorzystać z nawozów posypowych. Tym bardziej kierujemy się podawaniem pożywek za pomocą systemu nawodnieniowego. Jeżeli chodzi o uprawę truskawek, stosujemy taśmy o małej wydajności. Czasami nawet sięgających rzędu 0,3 litra z emitera, bo i takie taśmy zaczęły być teraz poszukiwane przez naszych klientów. Takie najbardziej popularne to zero, sześć litra z emitera, bądź jeden, przecinek dwa itra z emitera. To nadal są niewielkie ilości wody z emitera, które wypływają i co wpływa na to, że ten labirynt w emiterze czy nawet filterek w emiterze jest bardzo mały i w łatwy sposób może się zapychać więc tym bardziej musimy zwracać uwagę na filtrowanie takiej wody bądź uzdatnianie wody. Tak, żeby ten system nawodnieniowy funkcjonował nam przez wiele lat.

Taśmy kroplujące, które mamy na rynku i my również mamy w ofercie. Oczywiście producenci prześcigają się w nowinkach technologicznych. Jest szereg producentów, którzy są sprawdzeni i na pewno warto stosować ich taśmy kroplujące. Nie zawsze takie słowa, kiedy klienci pytają tylko i wyłącznie o taśmę z nacięciem jest słuszne. Są producenci taśm, gdzie nadal wykorzystują emitery i to są taśmy naprawdę bardzo dobrej jakości. Co też idzie za tym, jeżeli chodzi o taśmy z nacięciem, tam mamy bardzo małe zróżnicowanie, jeżeli chodzi o rozstaw emiterów i wydatki. Jeżeli sięgniemy do producentów, którzy mają nadal taśmy z emiterami, które osiągają również tą samą żywotność co taśmy z nacięciem, tam znajdziemy większą gamę, jeżeli chodzi o wypływy z emiterów i Ci producenci dostarczają nam takie informacje, że są w stanie tak naprawdę dopasować się rozstawem do każdego klienta w celu na przykład dopasowania się do istniejącej już instalacji nawodnieniowej co jest ważne. Bo wiele osób zbudowały instalacje nawodnieniowe, na przykład do sadów czy do uprawy malin, czy do borówki, czy do innych upraw, a w tym momencie decydują się na nasadzenie plantacji truskawki. I wydajność pompy już jest określona, przepustowość takich filtrów czy nawet stacji odżelaźniającej jest określona i teraz musimy zadecydować o produkcie, który nam pozwoli dopasować się do istniejącej sytuacji, czyli tak, żebyśmy uzyskali jedną kwaterę czy wiele kwater, ale o takiej samej wydajności, którą posiadamy na innych plantacjach. I czasami nawet z ostatnich miesięcy jest to czasami bardzo trudne.

Ferdygacja czyli ten ważny element w uprawie truskawki i element w którym właśnie kluczowy element odgrywa jakość wody, przede wszystkim jej czystość. Wiele urządzeń zastosowanych do ferdygacji, były to urządzenia najprostsze, czyli te zwężki Venturiego, ale już zeszły rok pokazał, że szereg producentów truskawek idąc za tym, że chcą uzyskać dobry plon, dobry jakościowo i żeby uzyskać wtedy dobrą cenę kierują się planami nawożenia, kierują się precyzją w nawadnianiu i w nawożeniu. Więc tutaj te wszystkie proste urządzenia dozujące powoli idą w odstawkę i co raz więcej klientów sięga w bardziej skomplikowane, może nie skomplikowane, ale w bardziej precyzyjne urządzenia, które nie tylko posłużą do ferdygacji. Te urządzenia, jeżeli przyjdzie nam przeczyścić taką instalację, a powinniśmy tak naprawdę wykonywać takie zabiegi dwa, trzy razy w sezonie, czyli taka instalacja powinna być przeczyszczona, przepłukana. Uważam minimum te dwa razy w sezonie tak, żeby ona była sprawna i żeby przedłużyć jej żywotność, a co za tym idzie mamy też świadomość, że taka instalacja będzie nam precyzyjnie dozowała nawozy, a zwłaszcza wtedy, kiedy stosujemy tylko i wyłącznie nawozy podawane za pomocą systemu nawodniowego, ponieważ mamy suchy rok, a takie się zdarzały w ostatnich latach.

Kolejnym poziomem, do którego sięgają nieliczni w tym momencie. Myślę, że sięgają producenci, którzy albo zdecydowali się na plantację na zagonach bądź plantacje pod osłonami już tak, czyli nakrywane. Tam w grę już wchodzą maszyny dozujące, tak zwane miksery. Tam już mamy szereg urządzeń i wiele modeli, które możemy zastosować do tak naprawdę upraw odkrytych, do upraw już pod osłonami i te urządzenia same już monitorują jakość wody. I jeżeli ta jakość wody jest niezadowalająca, one mają problem. Mają spory problem z uruchomieniem całego tego systemu i całego systemu naworzeniowego, często się zawieszają. Często klienci szukają problemów w sondach, a to okazuje się, że jakość wody, czyli wysokie Ph i wysokie stężenia różnych pierwiastków wpływają na to, że ta maszyna po prostu głupieje i nie wie co się z nią dzieje.

Korzyści z takiego systemu nawodnieniowego, korzyści z filtracji takiej wody, no na pewno ekonomia czyli ten system nawodnieniowy, który zbudowaliśmy, a one nie są tanie. Te wszystkie elementy drożeją z roku na rok. Pozwolą nam na to, że jeżeli zadbany o jakość wody, przefiltrujemy czy odżelaźnimy czy nawet zastosujemy szereg produktów, które prezentował Krzysztof i wyczyścimy tą instalację, a jednocześnie wpiszemy to w plan nawożenia, bo taka jest możliwość. Na pewno taka instalacja będzie działała dłużej i co ważne ta instalacja będzie precyzyjna. To nie jest tak, że co roku precyzja takiej instalacji i wydatki na różnych odległościach jednej linii będą nam spadały dziesięć, piętnaście czy dwadzieścia procent. Do tego nie możemy dopuścić, ponieważ z automatu musimy być świadomi, że zaburzymy dawkowanie pożywek, czyli ferdygację. Cały plan ferdygacji wtedy też powinien ulec zmianie i długość działania takiej instalacji, jeżeli mamy świadomość, że ona już nie działa na sto procent tylko na osiemdziesiąt. Na pewno powinniśmy monitorować jakość zwilżenia gleby i wydłużać pracę takiej instalacji bądź zadecydować czy nie czas wymienić produkt. Problemem jest to, że instalacja zbudowana w tym roku, jeżeli zaczynamy w tym roku z plantacją truskawek czy nawet rozkładamy nawodnienie nowe taśmy, w tym roku one powinny być przepłukane. To nie powinno być tak, że w pierwszym roku nie decydujemy się na czyszczenie instalacji. Uważamy, że nic jej w pierwszym roku się nie wydarzyło, nic tam się nie wydarzy i nie wpłynie to na jakość tej instalacji w przyszłym sezonie. Tak nie jest. Instalacja założona w tym roku, w tym roku musi być wypłukana i tak jak powiedziałem, minimum dwa razy w sezonie.

Tu mamy ferdygację i znaczenie właśnie w nawożeniu, ale o tym mówił Krzysztof. Tutaj na pewno ta jakość wody wpływa na przenikanie pierwiastków do systemu korzeniowego co tutaj na pewno, jeżeli chodzi o cały system odżelaźniania wody. Takie systemy pomagają w uzyskaniu lepszej jakości wody.

Tutaj to co mówiłem, czyli przeprowadzić tą analizę wody to jest ten krok pierwszy i krok, który powinien dokonać każdy z nas kto się decyduje na założenie instalacji nawodnieniowej. Drugi krok to jest zapoznanie się z broszurami bądź ulotkami produktów, które zakupiliśmy i które planujemy położyć na plantacji. I zastosowanie odpowiedniego filtra, czyli minimum ten siatkowy, dyskowy, a jeżeli zaczynamy i mamy świadomość, że nie będziemy pobierać wody z wód głębinowych tylko zbiorników odkrytych. Tam już musimy decydować o zastosowaniu filtrów o większej wydajności, większej przepustowości, a jednocześnie filtrów, które usuną zanieczyszczenia stałe, czyli filtrów na przykład żwirowych.

Jeżeli w studni głębinowej zauważamy, bo często jest tak, że w pierwszym roku użytkowania studni głębinowej, nowej studni głębinowej, ta woda jest dobrej jakości. Często jest tak, że nawet zawartość żelaza czy manganu jest na odpowiednim poziomie, ale w momencie jak używamy tą studnię rok, dwa, trzy. Wszystkie te wielkości, pierwiastków zawartych w wodzie ulegają zmianie, a jednocześnie zaczyna się pojawiać jednocześnie piasek, drobny piasek. I w tym momencie, kiedy monitorujemy filtr dyskowy czy filtr siatkowy, który został zamontowany, jeżeli zauważamy drobinki piasku, no to w zależności od ilości tego piasku, który znajdujemy w filtrze, do czasu, kiedy ten filtr ostatni raz był czyszczony. Powinniśmy zadecydować o zamontowaniu filtra typu hydro cyklon, czyli działający na sile odśrodkowej. Usuwający właśnie zanieczyszczenia stałe podczas pracy instalacji.

Tu mamy schemat jak działa taki filtr. Tu akurat jest zastosowany filtr firmy Azut. Posiada on korbkę samoczyszczącą, jest to filtr siatkowy. Filtr bardzo dobrej jakości. Również łatwy w obsłudze, ponieważ nie musimy rozbierać całego korpusu, nie musimy rozbierać całego filtra co czasami jest uciążliwe. Po to, żeby go przepłukać. Przynajmniej tak wstępnie, bo do wypłukania czy wyczyszczenia tak naprawdę szczegółowego musimy ten filtr, korpus zdjąć i wyjąć wkład. Ale tutaj mamy filtr, który pozwala nam podczas pracy pełnej instalacji przeczyścić filtr, co daje nam to, że nie musimy zatrzymywać. Jeżeli zauważymy w pewnym momencie, że jest już duży spadek ciśnienia na wyjściu filtra, tam, gdzie już idziemy na kwatery, na plantację to podczas pracy całej instalacji możemy szybko taki filtr przepłukać.

Tu właśnie jest zaprezentowany ten filtr. Zapraszam do stron internetowych, do naszej strony internetowej, naszej firmy. Tam cały opis tych filtrów jest, gdzie możemy się zapoznać z jakością wykonania takiego filtra oraz jak ten filtr czyści wodę i jak łatwo go zastosować na każdej plantacji. Nawet do instalacji, która już istnieje.

Tu mamy budowę filtra dyskowego, który też nadaje się do zastosowania przy taśmach kroplujących. Tam producenci informują, że sto dwadzieścia mikronów. Jak najbardziej takie filtry nadają się, w zupełności wystarczają do zastosowania przy taśmach kroplujących.

Ja mogę tylko życzyć, żeby te instalacje działały nam jak najdłużej i zachęcić Państwa do zapoznania się z nowinkami technologicznymi i zapoznania się ze swoimi instalacjami. I przemyślenia jak dawno badaliśmy wodę i czy nie warto zastanowić się nad zastosowaniem jakichkolwiek urządzeń, które nam tą wodę uzdatnią czy poprawią po prostu jakość tej wody.

Kilka pytań się pojawiło. Postaram się odpowiedzieć. Jaki filtr zastosować do taśmy kroplującej. To co mówiłem. Jeżeli chodzi o zastosowanie filtrów do studni głębinowych, tutaj wystarczy zwykły siatkowy i dyskowy. Jeżeli chodzi o wodę ze zbiorników odkrytych, tam musimy zastosować filtry żwirowe i za żwirowymi filtrami powinniśmy zastosować taki filtr siatkowy albo dyskowy. Drugie pytanie, jak często należy płukać instalacje nawodnieniową. No tutaj w zależności, jeżeli obserwujemy jak często zapycha się ten filtr to tu na pewno, jeżeli czyścimy go rzadko, czyli nie wiem, raz na miesiąc, raz na dwa miesiące. To tak jak mówiłem dwa razy na sezon wystarczy jak przepłukamy tą instalację. Za chwileczkę skończymy zimę, zacznie się wiosna. Wrócimy do naszych instalacji nawodnieniowych, wróćmy na plantacje. Każdy zacznie rozkładać tą instalację i tez po rozłożeniu tej instalacji na pewno będzie pierwsze uruchomienie, sprawdzenie jak ta instalacja działa, czy nie mam jakiś wycieków, czy nie mamy jakiś uszkodzeń i już wtedy to jest dobry moment, żebyśmy po raz pierwszy przepłukali te taśmy kroplujące.

Bardzo dziękuje za uwagę i zapraszam państwa na kolejne webinary.