Efekty przerzedzania oraz aktualne zagrożenia chorobami i szkodnikami – Projekt Jabłko odc. 5

Zapraszamy do obejrzenia 5. odcinka Projekt Jabłko z dnia 16.06.2022r.

 

Co ciekawego znajdziesz w filmie:

00:57 – efekty zabiegu przerzedzania w kwaterze Gali i Red Cap

05:00 – ochrona przed chorobami: parch i zaraz ogniowa

08:14 – ocena kondycji liści

09:48 – nawożenie wapniem zagrożenie wzrost pędów

11:21 – ochrona przed owocówkami i zwójkami

 

Transkrypcja:

Zapraszamy do nowej edycji Projektu Jabłko, całorocznego doświadczenia produkcji jabłoni wybranych odmian. Już drugi sezon testujemy dla was praktyczne rozwiązania dla maksymalizacji wielkości jakości plonu. Zapraszamy do oglądania kolejnych odcinków cyklu.

Dzień dobry. Witam państwa w kolejnym odcinku Projekt Jabłko, mamy połowę czerwca. Do kalendarzowego opadu świętojańskiego jeszcze jest kilka dni, natomiast w kwaterach gdzie prowadzimy Projekt Jabłko, już można ocenić efekty stosowania zabiegów przerzedzających. W tej kwaterze, w której w chwili obecnej się znajdujemy, czyli w kwaterze odmiany Red Cap, bardzo fajnie widać efekty zadziałania Nadii. To był jeden pojedynczy zabieg Nadią i w chwili obecnej na drzewach mamy około osiemdziesięciu, no do stu dziesięciu zawiązków, które wyróżniają się, które bardzo intensywnie przyrastają te zawiązki. Myślę, że spokojnie można powiedzieć, że osiągnęły już trzy centymetry średnicy, tak że to jest to, o co nam chodziło. Wokół tych zawiązków centralnych, drobniejsze zawiązki, no właśnie, bardzo ładnie jeszcze spadają, odrywają się, widać, że ta tkanka oddzielająca jest tutaj wytworzona i po prostu to wszystko zaczyna się nam ładnie osypywać, tak że zostaną, tak jak widać tutaj, no prawie że pojedyncze w niewielkiej ilości na krótkopędach, powiedzmy, więcej niż jeden zawiązek, ale to uważam, że jest efekt bardzo dobry, jeśli chodzi o przerzedzanie i właśnie przerzedzanie Nadią. Widać tutaj efekty na ziemi też, przez wcześniejsze kilka dni te zawiązki właśnie tutaj sobie opadły. Tak i jak patrzymy tu, proszę państwa, na tę część pasu herbicydowego, co jest bardzo ciekawe, to widać fajny moment, w którym pan Marek zastosował herbicydy. Dlaczego fajny moment? Dlatego, że chwasty, które rosły wcześniej, no zwykle to są jakieś trawy, w chwili obecnej stanowią tak jakby ściółkę, która też chroni przed nadmiernym parowaniem z tego pasa herbicydowego i to właśnie fajnie tutaj u pana Marka jest zademonstrowane. Fajnie to widać, ale wracając do przerzedzania, bo tak uciekłem troszeczkę, proszę państwa, to jeśli chodzi o Red Cap-a, to tak jak tutaj państwo możecie zauważyć, nie pojedyncze, ale właściwie wszystkie drzewa fajnie zareagowały na Nadię. W przypadku Galii, do której przejdziemy za chwileczkę, efekt też jest dobry. Mówię też, dlatego że jeszcze część zawiązków, które są w otoczeniu kwiatu królewskiego, jest na tych krótkopędach i powiem, że, no one i w miarę jeszcze się trzymają. Poczekajmy jeszcze chwilę, zobaczymy w jaki sposób, no ta benzyloademina ostatnio zastosowana, a był to preparat Sitis w płynie właśnie na takie, no regularne opadnięcie tych zawiązków, które niekoniecznie chcieliśmy, aby były na drzewach, żeby zostały. Ale generalnie ten cały program przerzedzania, a więc

Monex z mącznikiem plus Sitis jest też dla akurat Gali Brookfielduważam, że dobry. I to tyle, jeśli chodzi o przerzedzanie.

Proszę państwa teraz choroby. Tu wiadomo, że mamy za sobą tydzień, który bardzo był sprzyjający dla rozwoju szczególnie parcha jabłoni, ale również i proszę państwa, groźnej choroby zarazy ogniowej, tak że ci z państwa, którzy posadzili dopiero co drzewa, które zaczęły kwitnąć, te młodo, świeżo posadzone drzewa to jest bardzo ważny okres do tego, żeby zabezpieczyć je przed właśnie bakteriami Erwinii. Za dużo narzędzi nie mamy, ale tutaj Viflo Cu B jak najbardziej, tutaj Omex Zynergy jak najbardziej jako produkty, które, no dają efekt uboczny stosowania przy nawożeniu, właśnie jeszcze zabezpieczanie przed rozwojem bakterii. Jeśli chodzi o parcha jabłoni, to proszę państwa, mieliśmy tutaj takie kilka dni, właściwie to były setki, czyli według tutaj według naszych prognoz z Aimetosa z urządzeń Pesla, to były zagrożenia bardzo duże. Trzeba było tutaj też ten program bardzo szczelnie prowadzić, często z nakładkami, no używając preparatów kontaktowych, sygnalizowaliśmy to precyzyjnie w Info Karcie, ci z państwa, którzy korzystają z Info Karty, dostawali dość dużo tych informacji właśnie o zagrożeniach. No mniej nawet w bardzo dobrych sadach, tak jak i tutaj mamy w przypadku sadu Projektu Jabłko, no gdzieniegdzie jakieś pojedyncze plamki nam się też tu pojawiły, no i to jest, proszę państwa, widać nawet, że preparat był naniesiony, pewnie któryś z Kaptanów, tutaj w przypadku naszym to jest Pastor i pomimo tego, że to naniesienie było, czy aplikacja była preparatu, to gdzieś tam jeszcze te zarodniki musiały się zacząć rozwijać, no bo ewidentnie widać plamki. Tak że tutaj z parchem proszę państwa, pomimo tego, że skończyły się generalnie wysiew zarodników workowych, miejmy się na baczności i w takich pogodach, w pogodach, gdzie właśnie są sygnalizowane duże zagrożenia, róbmy mocny program taki zapobiegawczy. No ditianon Ditoflo jak najbardziej jeszcze może być w chwili obecnej do tych działań zapobiegawczych również oprócz Pastora użyty.

Warto by było jeszcze wspomnieć parę słów o tym, jak wyglądają liście z punktu widzenia fizjologii drzewa. I tu proszę państwa, powiem, że w większości tych liści to to odżywienie jest właściwie bez zarzutów. W przypadku Gali jest bardzo dobrze. Natomiast, jeśli chodzi o Red Cup, znajdują się listki jeszcze z takimi przebarwieniami, wskazującymi na niedobory magnezu, tak że program nawożenia magnezowego należy kontynuować w tym wypadku Mag S Aloy, jak najbardziej polecany do tego, żeby właśnie te tutaj przebarwienia redukować.

Jeśli chodzi o nawożenie magnezem, mówiliśmy w kwaterze Red Cup, że tam jest niezbędne, w przypadku Gali, co niektóre drzewo też można by powiedzieć, że też tym magnezem można by było tutaj

dokarmić, tak że to też tak w przypadku szczegółowej lustracji wychodzi na to, że jednak ten magnez w tej kwaterze nie powinien być odpuszczony, Mag S Aloy podobnie jak w Red Cup.

Co jeszcze o nawozach? Widzimy bardzo intensywny wzrost pędów, widzimy przyrost długopędów, że one bardzo mocno rosną. Taki intensywny wzrost pędów jest zagrożeniem dla ilości wapnia w rozwijających się zawiązkach. Pędy, rosnąc, odciągają ten wapń z zawiązków i no to wiadomo, że grozi w przypadku odmian bardzo podatnych gorzką plamistością podskórną, ale generalnie jest to niekorzystne na jakość owoców. A więc, aby utrzymać tę jakość owoców, tutaj było bardzo i dobre nawożenie tiosiarczanem wapnia do korzeniowo, ale jeszcze dolistnie też tutaj program będzie uzupełniający, wapniowy program uzupełniający, no i tutaj w przypadku naszych kwater wybieramy Calciminal, wybieramy Metalosate Calcium, tak że te nawozy, z których wapń bardzo łatwo jest pobierany przez rośliny i szybko wbudowywany właśnie w struktury owoców.

W ostatnim odcinku mówiliśmy o potrzebie zwalczania owocówek i proszę państwa, ta potrzeba jest, no cały czas aktualna i myślę, że do końca sezonu ta walka z motylami, a więc i owocówkami i zwójkami będzie. W tym akurat wypadku, w przypadku tej lokalizacji, mamy do czynienia również z bardzo dużą ilością owocówki południóweczki. Mamy to potwierdzone przez laboratorium Fertico w Grójcu. Pobraliśmy podłogi z pułapek feromonowych, oddaliśmy do analizy metodą DNA i tam proszę państwa, no potwierdzili nam, że jest to owocówka południóweczka, a nie chociażby owocówka śliwkóweczka, która prawdopodobnie również łapie się na feromon owocówki południóweczki. Dlatego, no tutaj bacznie się przyglądamy, patrzymy, jak te loty przebiegają i muszę powiedzieć, że pod koniec ubiegłego tygodnia przez trzy dni na pułapkę złapało się siedemdziesiąt cztery sztuki. Tak że to jest potężna ilość i ci z państwa, którzy nie mają pułapek na owocówkę południóweczkę, warto by było, żeby się w coś takiego zaopatrzyli, żeby gdzieś tam nie przeoczyć tych owocówek. Tutaj w przypadku owocówek Coragen, który poszedł na zwójki owocówki, bardzo nam się sprawdził. Spróbuję tutaj taki liść rozwinąć, który, no jest właściwie obrazem tego, że była tutaj zwójka. Widzimy, że po prostu nie ma w chwili obecnej śladu po niej, więc skuteczność zabiegu była na pewno dobra. Rekomendujemy również w zwalczaniu tych szkodników rzędu motyli, czyli owocówek zwójek, jak najbardziej rekomendujemy również Affirm. Tak że proszę pamiętać o tych produktach. Ci z państwa, którzy mają w zapasach Imidan, to też jest w przypadku zwójek bardzo dobre rozwiązanie. Tak że zwracajcie państwo na to uwagę, zwracajcie też uwagę na mszyce, Afinto, bo są miejsca, gdzie potrafią się pojawić. Zaczyna się pojawiać też bawełnica korówka, w kontaktach tutaj z sadownikami, widzą, jak ona się intensywnie rozprzestrzenia. Były warunki

sprzyjające do jej rozwoju. Tak że trzeba obserwować i monitorować te szkodniki, no tak, żeby nie być później zaskoczonym.

Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam na kolejny odcinek, no już myślę, że na początku lipca.

 

Produkty polecane w filmie kupisz tutaj:
Sitis
Monex
Metalosate Ca Calcium
Viflo CuB
Omex Zynergy
Mag S Aloy
Affirm 095 SG
Ditoflo 700 WG
Calciminal