Efekty naszego programu oraz bieżące zalecenia w sadach gruszowych – komunikat sadowniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu sadowniczego dotyczącego efektów naszego programu w sadzie gruszowym oraz bieżących zaleceń w uprawie gruszy.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:12 Podsumowanie efektywności zabiegów

2:11 Zabieg giberelinowy

2:53 Walka z miodówką

5:00 Zabieg interwencyjny na miodówkę

6:19 Dokarmianie i odżywianie

8:21 Zakończenie

 

 

Transkrypcja:

Witam serdecznie. Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam na nowy komunikat gruszowy.

Znajdujemy się dziś w kwaterze konferencji, w gminie Belsk Duży. Fajny obiekt do tego, aby ocenić dotychczasowe działania i współpracę z sadownikiem, ale również do tego, żeby przekazać kolejne zalecenia właściwie, można powiedzieć, już do zbiorów. W tym sadzie wykonany został cały program, który my polecaliśmy i polecamy, jeśli chodzi o ochronę i nawożenie, i cieszy to, efekty cieszą, ponieważ plon jest bardzo fajny, tych owoców jest sporo, szczególnie jak na ten sezon, i uważam, że w okolicach pięćdziesięciu ton z hektara to jest realny plon, ale owoców bardzo wysokiej jakości. To, co cieszy, to właśnie jakość tych gruszek, proszę państwa, bo jak na tą porę, są to dość duże owoce i gładkie, nieordzawione, brak miodówki, brak raka bakteryjnego, który oczywiście tutaj napierał wczesną wiosną, ale cały program szczelny został wykonany i dzięki temu między innymi uważam, że ten plon jest na takim poziomie, jak tutaj widać, ale również i jakość owoców jest bardzo dobra. Oczywiście na siłę, jakby był czas i moce, to można by coś tutaj jeszcze, jakąś selekcję, zrobić, bo trafiają się takie małe zawiązki, czy mniejsze, powiedzmy, które można by było przerwać na korzyść właśnie tych dużych, największych, i osiągnąć najwyższą jakość. Ale i tak jest bardzo, bardzo dobrze. Poza tym programem, szczelnym programem przeciwko bakterii Pseudomonas, pod kątem zawiązania został wykonany zabieg giberelinowy. Też był dylemat, ponieważ ten sad tkwił bardzo mocno, czy stosować gibereliny czy nie, zdecydowaliśmy się jednak na ten zabieg i bardzo dobrze, bo wiemy, jak później wyglądała sytuacja, jeśli chodzi o zrzucanie zawiązków, też delikatny przymrozek, więc można powiedzieć, że ten pierwszy etap produkcyjny w tym sezonie tutaj, w tym sadzie, jest sukcesem, mamy dobry plon, bardzo dobrej jakości. Co dalej, proszę państwa? Tak jak powiedziałem, nie ma raka bakteryjnego, nie ma miodówki, są gruszki. Dlatego najbliższe tygodnie to praca nad jakością tych owoców. Oczywiście wciąż miodówka zagraża i tutaj, w tym sadzie, też dorosłe osobniki są obecne, składają jaja, więc nie ma lekko, jeszcze kilka tygodni walki z miodówką jeszcze i w tym sadzie, ale praktycznie brak larw dale ten komfort, to bezpieczeństwo, że nie trzeba tutaj wykonywać jakichś gwałtownych, pochopnych jakichś ruchów, decyzji i zabiegów, które mogłyby obniżyć jakość owoców. Pamiętajmy, że zarówno larwy miodówki i spadź, która już jest obecna w sadzie, obniża jakość owoców, ale również i takie zabiegi, które mają na celu zmycie rosy miodowej silnymi

środkami, również mogą powodować uszkodzenie liści, ale również i owoców, zawiązków. Więc należy dołożyć wszelkich starań w tym programie ochrony przed miodówką, aby nie dopuścić do takiej sytuacji, gdzie musimy wykonywać takie zabiegi. Dlatego wciąż program zapobiegawczy. Nie mamy dużego wyboru, pozostał nam siarczan magnezu i Limocide, czyli olej pomarańczowy. I w takiej sytuacji jak tutaj, w tym sadzie, gdzie nie ma larw lub jest ich bardzo mało i są dorosłe osobniki, i trochę jajek, taki program regularnych zabiegów, mniej więcej co tydzień, w oparciu o siarczan magnezu i Limocide, pozwoli utrzymać ten sad bez miodówki do zbiorów, i tak polecam właśnie to wykonywać, na przemian siarczan magnezu z Limocide. Ale nie wszędzie jest tak dobrze jak tutaj, są takie sady, gdzie ta presja miodówki jest dużo wyższa, i jeśli tam jest problem i trzeba po prostu użyć czegoś mocniejszego, interwencyjnego, w takiej sytuacji obecnie, latem, nie mamy już większego wyboru, pozostaje nam albo preparat silikonowy Next PRO, albo w ostateczności abamektyna, czyli Vertigo albo Safran, plus Limocide. I takie rozwiązanie daje bardzo dobrą skuteczność, jeśli chodzi o interwencję i zwalczenie larw, których może być w nadmiarze w sadzie i mogą zagrażać. To tyle o miodówce. Jeśli chodzi o fungicydy, w zasadzie przy takiej sytuacji bezpiecznej, jak tutaj, w tym sadzie, wystarczy kaptan, preparaty oparte na kaptanie, do zbiorów, a wiadomo, przedzbiorczo będziemy polecali typowe fungicydy do ochrony przed chorobami przechowalniczymi. Tyle o ochronie. Można powiedzieć, że osiemdziesiąt czy dziewięćdziesiąt procent pracy wykonaliśmy wiosną, a teraz trzeba utrzymać tę sytuację bezpieczną do zbiorów. Ale mamy kolejne wyzwanie, czyli dokarmianie, odżywianie, tak żeby te gruszki osiągnęły jak najlepszą średnicę. I tak jak wspomniałem wcześniej, tutaj jest sytuacja bardzo dobra, bo te owoce są fajnie rozłożone, regularnie na drzewach i są już spore. Niemniej jednak kontynuujemy dokarmianie, zarówno za pomocą nawożenia doglebowego, jak i dolistnego. Jest sporo wilgoci obecnie w sadach, dlatego w takiej sytuacji możemy wykorzystać nawozy posypowe, granulowane, więc może to być albo saletra potasowo-wapniowa w tych sadach, gdzie mamy, powiedzmy, umiarkowany poziom potasu, więc albo Unika calcium, albo Qrop mix, jeśli ktoś ma zapas, ewentualnie jeśli ten poziom potasu jest wysoki, może to być saletra wapniowa. To posypowo. Fertygacja, polecam na przemian nawozy potasowe, czy z wyższą zawartością potasu, z nawozami wapniowymi. Wiec najprościej na przemian saletra wapniowa z saletrą potasową, ale również tam będzie miał miejsce Rosasol albo Ultrasol potasowy, więc zachęcam też do takiej fertygacji, do tego, aby te owoce dobrze wrastały. I dolistnie można powiedzieć, że analogicznie do tej fertygacji, czyli nawozy z wyższą zawartością potasu, na przykład Rosasol 41 albo Rosaleaf ewentualnie, czerwony, to pomoże nam również podpompować te owoce i osiągnąć jak najlepszą średnicę.

To tyle w tym komunikacie. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam na kolejne informacje.

 

Produkty polecane w filmie kupisz tutaj:

ASX Siarczan Magnezu 

Limocide 

Next PRO 

Safran 018 EC 

Vertigo 018 EC 

Unika calcium 

Qrop mix 

Saletra wapniowa 

Ultrasol 12-12-36 

Rosasol 9-12-36 

Rosasol 8-17-41 

Rosaleaf czerwony