Duże zagrożenie szarą pleśnią dla truskawek – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego komunikatu jagodowego z dnia 09.06.2022 dotyczącego uprawy truskawek. Ekspert opowie o bieżących zaleceniach i zagrożeniach.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:15 Ogromne zagrożenie szarą pleśnią i ochrona przed nią

3:19 Polecane środki do ochrony

4:31 Pozostałe choroby na plantacjach

5:02 Nawożenie

5:45 Fertygacja

6:44 Zakończenie

 

 

Transkrypcja:

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex.

Zapraszam na kolejny komunikat jagodowy dotyczący bieżących zaleceń w uprawie truskawek.

Jesteśmy na plantacji truskawek z odmianą Sybilla. Spotykamy się tutaj dzisiaj, ponieważ jest bardzo newralgiczny moment w trakcie sezonu wegetacyjnego, gdzie mamy ogromne zagrożenie szarą pleśnią i tutaj też widzimy, że już mamy porażone pierwsze zawiązki owoców, mamy porażone ogonki liściowe, łodygi, właśnie szarą pleśnią, proszę państwa. Warunki pogodowe sprzyjają bardzo występowaniu tej choroby.

Mamy bardzo przekropną pogodę teraz, występują opadu deszczu. W tej chwili mamy chwilowe okienko pogodowe i postaramy się nagrać ten komunikat dla państwa, bo mamy tylko tę chwilę po prostu tej ładnej pogody, kiedy nie ma opadów. Ale powinniśmy teraz, proszę państwa, przyłożyć bardzo szczególną uwagę do ochrony przeciwko właśnie szarej pleśni. Dlaczego? Wysokie temperatury, opady deszczu i oczywiście już porażone części roślin powodują coraz to większe zagrożenie dla owoców, dla tych zawiązków. Owoców, które mamy właśnie na plantacjach. Powinniśmy bardzo dobrze zabezpieczać te owoce, szczelnie prowadzić ten program ochrony, wykonując zabiegi nawet co cztery dni. Dlaczego tak często? Dlatego, że właśnie ta pogoda, którą teraz mamy, te warunki sprzyjające występowaniu tej choroby zmuszają nas do zwiększenia częstotliwości wykonywania zabiegów. Ale oprócz wykonywania zabiegów bardzo ważna jest technika wykonania zabiegu. Proszę państwa, mamy różne odmiany na naszych plantacjach. Tak jak tutaj, Sybilla ma kwiatostany i ma zawiązki owoców, jeszcze w tej chwili ponad liśćmi. I ochrona takiej plantacji jest z pewnością ułatwiona, ponieważ mamy dobry dostęp w trakcie zabiegu, kiedy możemy pokryć cieczą użytkową właśnie te zawiązki owoców i kwiaty we wcześniejszej fazie.

Ale są odmiany, które wyrzucają kwiatostany poniżej poziomu liści. Te odmiany są na pewno odporne na wiosenne przymrozki, ale ochrona takich odmian jest bardzo utrudniona, ponieważ my musimy bardzo dobrze dotrzeć z tą cieczą użytkową poniżej liści. Więc tam tylko i wyłącznie opryskiwacze z pomocniczym strumieniem powietrza sobie poradzą. Zwykłe opryskiwacze, ochrona tam z pewnością będzie niewystarczająca.

Proszę państwa, jeszcze ilość cieczy użytkowej na hektar. Jeżeli mamy opryskiwacze bez nadmuchu powietrza, zwykłą belkę, też oczywiście musimy użyć większej ilości cieczy użytkowej, aby dotrzeć

właśnie do tych trudnodostępnych miejsc. Czyli nie 400 a przynajmniej powinniśmy tutaj używać 800 litrów cieczy użytkowej na hektar.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są belki, fragaria. Jeszcze lepszym rozwiązaniem, opryskiwacza z pomocniczym strumieniem powietrza, ale nie z jedną dyszą, tylko przynajmniej z trzema dyszami na jeden rządek. Tak, aby strumień powietrza był kierowany po bokach i od góry. Wtedy będzie z pewnością najlepsze pokrycie roślin właśnie w trakcie zabiegu ochrony.

Jeżeli chodzi o preparaty, powinniśmy tutaj w tej chwili używać najlepszych preparatów, tych najbardziej skutecznych, działających interwencyjnie i też zapobiegawczo, czyli Switch, Signum i Luna Sensation.

Oprócz tych preparatów tam, gdzie mamy już pierwsze czerwone owoce, tam gdzie prowadzimy zbiory owoców, również polecam wykonywanie zabiegów przeciwko szarej pleśni, ale z użyciem preparatów takich, jak Limocide, czy też Kenja, który działa zapobiegawczo.

Proszę państwa, ta ochrona naprawdę musi być w tym momencie szczelna. Jeżeli chcemy zebrać wszystkie owoce, które mamy na plantacji i chcemy te owoce zebrać w najlepszej klasie, musimy wykonać teraz te zabiegi bardzo szczelnie.

Oprócz tego, również polecam dołożyć do tych zabiegów Omex Zynergy, jest to nawóz, który będzie wspomagał działanie fungicydów. Dlatego też powinniśmy ten produkt teraz stosować łącznie z środkami ochrony lub na przemian. To wszystko zależy, czy możemy wjechać na plantację, jak często możemy wjeżdżać na tę plantację. Ale powinniśmy wykonywać właśnie też to nawożenie, które będzie podnosiło naturalną odporność roślin na właśnie działanie wszelkiego rodzaju patogenów.

Jeżeli chodzi o pozostałe choroby, które teraz obserwujemy na plantacjach, to z pewnością mączniak też jest dosyć duża presja tej choroby na plantacjach obecnie. Dlatego tutaj do zwalczania tej choroby polecam preparat Dagonis, również Domark czy też Penkona. Tylko proszę pamiętać o okresach karencji, Domark ma 7 dni karencji, a Dagonis tylko jeden, więc tam, gdzie zbliżamy się do zbioru owoców, zastosujmy Dagonis.

Proszę państwa, jeżeli chodzi o nawożenie. W tej chwili rekomenduję na stosowanie nawozów poprawiających jakość owoców, poprawiających trwałość owoców, ponieważ ta pogoda również będzie sprzyjała temu, że owoce będą miękkie, będą słabo znosiły transport, czy też obrót handlowy.

Dlatego w tej chwili tutaj rekomendujemy stosowanie nawozów wapniowych: Metalosate Calcium, Calciminal, Folanx. Te nawozy należy stosować łącznie z nawozem ASX Krzem Plus, ponieważ ten

krzem również zapewnia nam, że ten owoc będzie twardszy, skórka owocu będzie twardsza odporna na uszkodzenia mechaniczne, odgniecenia, otarcia. Proszę państwa, to są te najważniejsze zabiegi.

Co oprócz tego jeszcze możemy wykonać na naszej plantacji? Z pewnością możemy zastosować fertygację, jeżeli mamy problem z wielkością owoców. Tylko proszę państwa, dajemy teraz mniejszą ilość wody, ponieważ mamy te opady deszczu i tam, gdzie jest to uzasadnione, dajmy tej wody mniej, ale podajmy pożywkę po to, żeby jeszcze zasilić te owoce, żeby one zaczęły lepiej rosnąć.

Ale nie podajmy teraz saletry wapniowej, ponieważ duża ilość azotu może powodować również słabszą kondycję roślin i owoców.

Ja w tej chwili rekomenduję na stosowanie Ultrasolu 12-12-36 i przede wszystkim CaTs tiosiarczanu wapnia, który na pewno będzie też zwiększał jędrność owoców.

Proszę państwa, bo tylko zdrowe owoce, najwyższej jakości będą w tym roku dobrze sprzedawalne.

Na dziś to wszystko, dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów.

 

Produkty wymienione w filmie kupisz tutaj:

Switch 62.5 WG 

Signum 33 WG 

Luna Sensation 500SC 

Limocide 

Kenja 400 SC 

Omex Zynergy 

Dagonis 

Domark 100 EC 

Penkona 100 EC 

Metalosate Calcium 

Calciminal 

Folanx Ca29

ASX Krzem Plus 

Ultrasol 12-12-36 

CaTs Tiosiarczan wapnia