Dlaczego Maral warto zastosować do fertygacji upraw sadowniczych?
Dlaczego Maral warto zastosować do fertygacji upraw sadowniczych?
Po ostrej zimie wiele plantacji drzew i krzewów owocowych ma osłabiony system korzeniowy. Ponadto wyjątkowo zimna wiosna dodatkowo hamowała rozwój i sprawność systemu korzeniowego. Temperatura gleby tak naprawdę osiągnęła >12˚C dopiero pod koniec maja a w dn. 14.06.2021 wahała się w granicach 14,4-16,1˚C. W tej sytuacji niezmiernie istotne jest zapewnienie dobrego rozwoju systemu korzeniowego aby zapewnić prawidłowe zaopatrzenie w składniki pokarmowe w okresie intensywnego wzrostu nawet w okresie ekstremalnych warunków pogodowych – zimno, susza, upały. We Włoszech, gdzie jest produkowany Maral ponad 50% sprzedawanego nawozu jest aplikowanego poprzez fertygację .

Maral -zawiera kompleks Ryzea – ekstrakt z 3 rodzajów alg – Ascophyllum Nodosum, Laminaria i Fucus
Bogaty w hormony roślinne działające na wszystkich etapach rozwoju roślin. Auksyny i gibereliny zapewniają radykalny rozwój systemu korzeniowego – więcej korzeni bocznych, grubszych i dłuższych. Z kolei wysoka zawartość kwasu alginowego i aminokwasów oraz kwasów humusowych zmniejsza antagonizm jonowy w glebie, zapewnia większą dostępność i lepsze pobranie składników pokarmowych z gleby i ich translokacje do miejsc w których są najbardziej potrzebne w roślinie.
Fenylopropanoidy
Prekursor kwasu salicylowego odgrywa niezmiernie ważną rolę w mechanizmach tolerancji roślin na stres wodny i termiczny. Fenylopropanoidy mają pozytywny wpływ na parametry fotosyntezy, zdrowotność roślin, potencjał wodny liści – poprawia sprawność aparatów szparkowych -mniejsze straty wody podczas transpiracji – i na aktywność enzymów antyoksydacyjnych.
Prowadzone w l.2019-2020 badania przez dr. Hab. Zbigniewa Jarosza i dr. Tomasza Krupę wykazały wysoka efektywność tego sposobu aplikacji Maralu
Szczególnie istotne jest zastosowanie Maralu przed zapowiadanymi upałami.
W kombinacjach A, B, i C stosowano nawożenie podstawowe tj.:
Rosafert 5-12-24 w dawce 8,2 kg/rząd (270 kg/ha) w dwóch dawkach posypowo, Soluplant 10:36:15 w dawce 4,2 kg/rząd (140 kg/ha) – fertygacja, Soluplant 9:12:33 w dawce 8,4 kg/rząd (277 kg/ha) – fertygacja, Soluplant 21:21:21 w dawce 2,8 kg/rząd (93 kg/ha) – fertygacja.
Kombinacja kontrolna D nawożona była posypowo siarczanem amonu w dawce 9 kg/rząd (300 kg/ha w trzech dawkach) oraz siarczan potasu w dawce 11,6 kg/rząd (382 kg/ha w dwóch dawkach).
W kombinacjach A,B,C i D w drugiej połowie maja zastosowano Protaminal w dawce 1,5 dm3/ha (50 ml/rząd) dwukrotnie z odstępem 10 dni. Dodatkowo zastosowano Rosahumus w dawce 6 kg/ha (60 g/rząd).
Wygląd owoców z obiektu „Kontrola z ochroną chemiczną” na początku testów trwałości pozbiorczej (po lewej) następnie po 72 oraz 120 godzinach
Wygląd owoców z obiektu „Maral NPK 6-5-5-1 Zn fertygacja” na początku testów trwałości pozbiorczej (po lewej) następnie po 72 oraz 120 godzinach
Maral jest dostępny w sklepie internetowym oraz sklepach stacjonarnych.