Czarna porzeczka – program nawożenia

Porzeczka wymaga gleb strukturalnych, o wysokiej kulturze, z dużą zawartością próchnicy. Większość gleb w Polsce jest w nią uboga.

Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji jest Rosahumus, który zawiera kwasy humusowe (85%) z leonardytów – są one pięciokrotnie aktywniejsze od kwasów pochodzących z obornika lub kompostu. Produkt poprawia strukturę oraz zasobność w składniki mineralne. Zalecana dawka to 3–6 kg/ha w formie oprysku doglebowego.

Dodatek preparatu Delsol zwiększa aktywność bakteryjną ryzosfery, przyspiesza rozwój korzeni oraz zwiększa przyswajanie przez rośliny składników pokarmowych. Dawka to 1–2 l/ha. Taki zestaw ratunkowy jest szczególnie potrzebny uprawom w miejscach, gdzie w poprzednim sezonie stała woda.

image descriptiondelsol użyźniacz

Wiosenna pomoc porzeczkom

Porzeczka źle reaguje na wiosenne przymrozki. Temperatura -5°C powoduje uszkodzenia pąków i kwiatów, natomiast temperatury od -2°C do +5°C ograniczają zawiązywanie kwiatów o 25–30%. Zasilanie pąków jest obowiązkowym zabiegiem w naszym nieprzewidywalnym klimacie. Nawożenie cynkiem z borem pozytywnie wpływa na pąki oraz ich późniejszy wzrost. Zinc 750 zawiera 35% cynku. Zalecana jego dawka to 1 l/ha w fazie pękania pąków oraz po zbiorach, a przed opadnięciem liści.

Bolero to nawóz zawierający 9,2% boru. Zawiera on dodatek sorbitolu, co powoduje jego szybkie pobieranie, gwarantując wysoką skuteczność nawożenia. Zalecana dawka to 0,5–2 l/ha w połączeniu z nawożeniem cynkowym.

Rheobor to nawóz zawierający 7% boru i 12% tlenku wapnia. Zawiera cząsteczki specjalnie mikronizowane do 2 μm, co sprawia, że są naturalnie absorbowane przez rośliny.

nawóz cynkowy zinc nawóz cynk

Naturalna ochrona przed patogenami

Nowoczesne nawozy w swoim składzie mają składniki wpływające na pobudzenie u roślin odporności. Oprócz dostarczania niezbędnych składników pokarmowych stymulują mechanizmy obronne. Fosfiron Cu dostarcza 10,5% azotu, 24% fosforu i 5% miedzi. Fosfor i miedź zawarte w nawozie oddziałują fungistatycznie na patogeny, czyli opóźniają wzrost komórki grzybowej oraz spowalniają tworzenie spor.

Viflo Cal S to nawóz zawierający nanocząsteczki srebra (25 ppm) oraz wapń (6%). Nanosrebro polepsza natlenienie komórek oraz aktywizuje procesy życiowe, takie jak fotosynteza, oddychanie, pobieranie i transport, a także stymuluje mechanizmy obronne roślin. Viflo Cal S zmniejsza ilość porażonych owoców przez szarą pleśń. Zalecana dawka to 3 l/ha. Pierwszy zabieg trzeba wykonać przed kwitnieniem, a po kwitnieniu 1–3 zabiegi w okresie wzrostu owoców.

viflo_kanister_15_CAL_S

Doglebowe nawożenie porzeczki

Nawożenie doglebowe jest bardzo ważne, ponieważ czarna porzeczka jest wrażliwa na zasolenie. W związku z tym polecamy nawozy NPK bezchlorkowe, a do takich zalicza się Rosafert, który spełnia te wymagania. Dostępny jest w 5 wersjach składowych (12-12-17-2, 15-5-20-2, 5-12-24-3, 10-8-24-3, 5-8-28-2) – wszystkie zawierają także mikroskładniki, co pozwala na dopasowanie się do zaleceń nawozowych z analizy gleby.

Nawóz Ogród 2001 pod truskawki i maliny jest nawozem NPK o niskiej zawartości chloru. Jego skład  to 9-9-15, również zawiera Ca 5% i Mg 2%.

Nawożenie podczas kwitnienia porzeczki

Wytworzenie kwiatów bardzo obciąża rośliny. Intensywna uprawa to uzyskiwanie corocznie wysokich plonów na tym samym poziomie. Jak to osiągnąć?

W okresie kwitnienia należy wspomagać uprawy nawozami algowymi. Wyciągi z tych morskich organizmów wpływają pozytywnie na proces zapładniania kwiatów i zawiązania owoców, aktywizują procesy życiowe w sytuacjach stresowych oraz dostarczają duże ilości składników mineralnych, witamin i aminokwasów fitohormonów.

Algex to nawóz zawierający wyciąg z alg morskich Ascophyllum nodosum. Preparatem tym zaleca się wykonywać 3 zabiegi: pierwszy przed kwitnieniem, drugi w pełni kwitnienia, a trzeci bezpośrednio po kwitnieniu w dawce 5 l/ha.

Agrocean B zawiera ekstrakt z alg Laminaria digitata, a także 5% magnezu oraz 2,5% boru. Zalecana dawka to 2 l/ha.

AlgexAgrocean B

Co zrobić po zbiorach porzeczek?

Większość upraw porzeczki czarnej jest przeznaczona pod zbiór mechaniczny. Wiąże się to z uszkodzeniami (otarcia kory, oberwane liście) – to otwarte drzwi do wnikania patogenów. Aby przyspieszyć proces gojenia oraz ochronić rośliny przed wtargnięciem agrofagów, polecamy zastosować zabieg nawozem Viflo Cal S lub Fosfiron Mg.

fosfiron-mg

program-nawozenia-porzeczek