Cięcie zimowe drzew owocowych – sekatory elektryczne – komunikat sadowniczy

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu sadowniczego z dnia 4.12. w którym Robert Binkiewicz przedstawi możliwości narzędzi elektrycznych – sekatorów włoskiej marki Ausonia.

𝗭 𝗸𝗼𝗺𝘂𝗻𝗶𝗸𝗮𝘁𝘂 𝗱𝗼𝘄𝗶𝗲𝘀𝘇 𝘀𝗶𝗲̨:

00:39 – początek cięcia zimowego

01:15 – jakie odmiany ciąć w pierwszej kolejności

01:50 – NOWOŚĆ! – elektryczne narzędzia tnące włoskiej marki AUSONIA

02:48 – jaki model sekatora wybrać?

03:05 – sekator elektryczny Athena

03:35 – sekator elektryczny Diana 40

03:55 – cięcie cieńszych gałęzi – seria Work It i Nativa

𝗣𝗿𝗼𝗱𝘂𝗸𝘁𝘆 𝗽𝗼𝗹𝗲𝗰𝗮𝗻𝗲 𝘄 𝗳𝗶𝗹𝗺𝗶𝗲:
Athena
Diana 40
Nativa Medium
Nativa Small
Work It 25
Work It 30

 

Transkrypcja

Dzień dobry, Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam serdecznie na komunikat sadowniczy dotyczący cięcia zimowego drzew owocowych.

Grudzień tuż, tuż, lekko mrozi, trochę śniegu, więc aura wskazuje na to, że można już wyjść w sady i rozpocząć cięcie zimowe. Tak też wielu sadowników już czyni od jakiegoś czasu i rozpoczynamy to cięcie zimowe coraz to wcześniej, tak żeby uporać się z tymi pracami do wiosny. I słusznie.

Wiemy już, że tak wczesne cięcie zimowe, czyli nawet od połowy listopada niektórzy rozpoczynają, ale grudzień to jest ten okres, kiedy już możemy prowadzić cięcie zimowe drzew. Ale osobiście zalecałbym, żeby rozpocząć od tych odmian nieco bardziej odpornych na niekorzystne warunki klimatyczne, ale również i na choroby kory drewna. Więc w pierwszej kolejności zalecam, żeby rozpocząć cięcie kwater takich odmian jak grupa Jonagoldów, Ligol, Idared czy chociażby Golden Delicious.

Jeśli chodzi o wszystkie Gale, Red Delicious, ale również Champion, zalecam, żeby te odmiany ciąć nieco później, najlepiej na przedwiośniu z uwagi na większą wrażliwość na niskie temperatury zimą, ale również i na choroby kory i drewna.

W tym materiale chcę państwu zaprezentować nowe produkty, które od niedawna pojawiły się w ofercie firmy Agrosimex, a mianowicie narzędzia tnące elektryczne, elektronarzędzia. I są to bardzo popularne w tej chwili obecnie sekatory elektryczne. Można powiedzieć, że w tej chwili to największe zainteresowanie sadowników jest właśnie tymi sekatorami, z uwagi na komfort pracy i wydajność cięcia. Tak też postanowiliśmy i w naszej firmie. Posiadamy obecnie w naszej ofercie serię elektronarzędzi, bo to nie tylko sekatory, ale i piły elektryczne, ale dzisiaj będę mówił o sekatorach. Więc to są narzędzia włoskiej firmy Ausonia.

Jeśli chodzi o sekatory elektryczne, mamy sześć modeli w ofercie. Ja tylko wymienię nazwy i podstawowe parametry. Wszystkich tych sekatorów nie będę w tym materiale omawiał. Omówię tylko dwa. Po pierwsze jest to sekator elektryczny o nazwie Athena. Jest to sekator na kablu z baterią w plecaku, o średnicy cięcia do 40 milimetrów. I to jest jedyny sekator elektryczny z dużą pojemną baterią w plecaku i na kablu. Pozostałe pięć modeli są to sekatory elektryczne, ale właśnie z baterią w rękojeści.

Sekator o nazwie Diana 40 jest to mocny, silny sekator, który ma zakres cięcia też do 40 milimetrów. Więc do takich starszych kwater, tam gdzie mamy grubsze gałęzie, z pewnością będziemy polecali właśnie ten model, Diana 40.

Kolejne dwie linie sekatorów już do cięcia nieco cieńszych gałęzi i pędów, ale bardzo lekkie i wygodne, są to dwie serie. Jedna seria jest to seria Work-It, model 25 i model 30.

Te dwa, które dzisiaj będę prezentował, są to sekatory z linii Nativa, Nativa Small i Nativa Medium.

Proszę państwa, co takiego fajnego, korzystnego, wygodnego jest właśnie w użytkowaniu takich narzędzi, takich sekatorów w naszych sadach.

Większość kwater obecnie w nowoczesnych sadach, intensywnych sadach, wygląda tak jak tutaj obok mnie ta Gala, czyli dużo cienkich pędów, młodych pędów, dwu-, trzy-, maksymalnie czteroletnich, które głównie skracamy, klikamy, ewentualnie później już następuje wymiana. Więc jest potrzeba wykonywania dużej ilości cięć i skracania. Dlatego tego typu sekatory doskonale się do takiej właśnie pracy nadają, ponieważ są lekkie, bardzo lekkie, szybko pracują i spokojnie, tak jak tutaj w tym sadzie, wszystkie te gałęzie, te pędy i gałązki o tej średnicy, te sekatory spokojnie przycinają i mieści się to w ich zakresie pracy.

Nativa Small waży tylko 850 gram z baterią, jest bardzo dobrze wyważony i jeśli chodzi o zakres cięcia, maksymalna średnica do 25 milimetrów. Tak wygląda praca tego sekatora. Oczywiście do szybkiego klikania, przycinania, skracania najcieńszych pędów możemy użyć tego trybu połowicznego rozwarcia ostrza. Wtedy mamy taki zakres i pracuje on naprawdę bardzo szybko. Bardzo dobrze sekator wyważony, bardzo lekki, naprawdę po całym dniu pracy nie ma żadnego obciążenia na dłoń, na rękę i spokojnie możemy tym pracować, z tym sekatorem przez cały dzień. Jednocześnie ta praca jest bardzo szybka, bardzo wydajna. Możemy wszystkie te detale, wszystkie te cięcia wykonywać tym sekatorem. Na pewno w tych sadach trzy-, cztero, nawet pięcioletnich uważam, że wszystkie czynności związane z przycinaniem, skracaniem i wymianą gałęzi spokojnie wykonamy tym sekatorem. To jest Nativa Small.

Jeśli chodzi o ten drugi model, czyli Nativa Medium. Jeśli chodzi o gabaryty i wagę jest bardzo zbliżona. Ten sekator jest minimalnie cięższy od tego. Waży niewiele ponad 900 gram. Uruchamia się tak samo, przyciskiem tutaj. Również na wyświetlaczu mamy wskazanie stopnia naładowania baterii, 3 poziomy. Jeśli chodzi o różnicę, mamy tutaj nieco mocniejszą baterię i zakres cięcia również nieco większy niż w tym, bo do 32 milimetrów. Więc jeśli mamy już starsze kwatery i gałęzie nie przekraczające takiej średnicy, spokojnie możemy tym sekatorem również płynnie pracować i wycinać takie gałęzie. Tak samo jak w Nativa Small mamy dwa zakresy, jeśli chodzi o średnicę. Możemy zmniejszyć i również możemy wykonywać takie cięcia, takie detale drobnych gałązek i klikania. Uważam, że te sekatory oznaczają się takimi właśnie parametrami, które są niezbędne do takiej wydajnej pracy i przez cały dzień wykonywania wielu, wielu cięć, klikania, skracania tych drobnych pędów. Uważam, że każdy z państwa dobierze konkretny model do swoich potrzeb i będzie się cieszył właśnie taką wygodną, lekką pracą przez cały dzień. Jeśli chodzi o baterię, zazwyczaj pytania padają: Na ile starczy, na jaki okres pracy starcza jedna baterie? Jest to od 3 do 4 godzin. Oczywiście w zależności od tego, jak grube gałęzie będą przycinane czy wycinane. Oczywiście jeśli to są grubsze gałęzie, ten czas może się nieco skrócić. Jeśli to są drobne pędy, tak jak tutaj w tym sadzie, spokojnie możemy te 3-4 godziny na jednej baterii pracować.

W tym materiale to wszystko. Zapraszam na kolejne filmy. W kolejnych filmach będziemy prezentowali pozostałe modele sekatorów elektrycznych Ausonia.

Ale z tego miejsca zapraszam państwa do skorzystania przede wszystkim z informacji, jakie dla państwa przygotowaliśmy i opublikowaliśmy na temat tych sekatorów na naszej stronie www.agrosimex.pl. Tam w zakładce „Sekatory Ausonia” jest dokładny opis każdego z tych modeli. Ale również zachęcam do zainteresowania się ofertą bieżącą. Mamy dla państwa przygotowane specjalne rabaty, kody takie rabatowe, dzięki którym zakup tych sekatorów będzie po nieco niższej cenie. Więc zachęcam, zapraszam do tej oferty i do korzystania z tych narzędzi, ponieważ praca nimi jest naprawdę świetna. Miłej pracy i do zobaczenia.