Budowanie jakości plonów na sezon 2022 i bieżące zalecenia ochrony – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z dnia 22.09.2021r. na temat zabiegów ochrony i nawożenia plantacji truskawek jesienią. Zobacz jak wspomóc swoje rośliny aby zbudować plon wysokiej jakości w kolejnym sezonie.

Z filmu dowiesz się:
00:26 – kondycja młodych plantacji
01:30 – jak wspomóc młode plantacje?
03:38 – nawozy zawierające algi morskie
04:49 – nawożenie potasem, borem i cynkiem
05:43 – zabezpieczenie truskawek miedzią i siarką
06:18 – walka ze szkodnikami glebowymi
07:17 – zwalczanie chwastów na plantacjach truskawek jesienią

Produkty z komunikatu kupisz tutaj:
ASX Tytan Plus
Metalosate Potassium
Azofol
Protaminal
Maral
Rosahumus
ASX Krzem Plus
Zinc
Bolero
Nordox 75 WG
ASX Mircriol
Nemasys L
Select Super 120 EC

Transktypcja

Witam serdecznie. Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat jagodowy, dotyczący bieżących zaleceń w uprawie truskawki.

Dziś jesteśmy na plantacji truskawki, która jest założona w tym sezonie z sadzonek doniczkowanych, rośliny zostały posadzone w sierpniu. Dlaczego się spotykamy i dlaczego akurat rozmawiamy o tych młodych plantacjach. Ponieważ większość plantacji osadzonych tutaj w rejonach Grójca no niestety w tym sezonie wygląda bardzo słabo. Mieliśmy niesprzyjające warunki pogodowe, bardzo dużo tych ulewnych deszczy, nawalnych deszczy. Często Państwo nie mogliście wejść na plantację, na pole, aby uprawić to pole, przygotować pod nasadzenie, a następnie zasadzić rośliny. Dlatego część roślin była nasadzona dosyć późno i ich jakość jest słaba. Słaba też jest jakość roślin na stanowiskach właśnie tych zalanych, gdzie rośliny zostały posadzone, poszły ulewne deszcze, ziemia została zbita, no i niestety rośliny te nie rozwijają się prawidłowo. Dlatego chciałbym tutaj państwu przedstawić kilka zaleceń, aby wspomóc te rośliny do lepszego wzrostu, jak również pomóc naprawić strukturę tej gleby, która została właśnie bardzo mocno zdegradowana przez te intensywne opady deszczu. Co możemy na takich plantacjach zrobić? W tej chwili oczywiście powinniśmy zastosować na takich plantacjach kwasy humusowe. Mam tutaj na myśli produkt Rosahumus, tak aby poprawić stosunki wodno-powietrzne, ponieważ ta gleba zalana ma mało w sobie powietrza, nie jest napowietrzona odpowiednio i te rośliny nie mogą prawidłowo się rozwijać. System korzeniowy nie może się rozrastać. Dlatego podajmy ten Rosahumus w dawce 6 kilogramów na hektar, tak aby poprawić tę strukturę, jak również dostarczyć kwasy humusowe, które będą na pewno sprzyjały rozwojowi systemu korzeniowego. Drugim takim nawozem, który należy podać na takich plantacjach, jest na pewno ASX Krzem Plus. Krzem, który właśnie niweluje te stresy spowodowane nie tylko niskimi temperaturami, wysokimi temperaturami, ale właśnie też zalaniem, czy też przesuszeniem plantacji. I w momencie, kiedy mamy zalane te plantacje podajmy właśnie ten ASX Krzem Plus, tak żeby zniwelować ten stres, żeby te rośliny nie były narażane aż tak bardzo właśnie na stres spowodowany tym zalaniem.

Tak jak państwo tutaj widzicie za moimi plecami, plantacja jest na dosyć lekkiej glebie, przepuszczalnej. Można wręcz powiedzieć, że na glebie piaskowej. Niemniej jednak to jest tutaj a w dalszej części tej plantacji gleba jest zdecydowanie cięższa i tam również doszło właśnie do zalania roślin. System korzeniowy nie rozwijał się tam prawidłowo. Rośliny też są dużo słabsze niż tutaj w tej części plantacji. Tak jak państwo widzicie tutaj mamy dobrze rozwinięty system korzeniowy. Rośliny sadzone właśnie w drugiej połowie sierpnia. Widzimy, że rośliny są bardzo ładne, mają rozwinięty ten system korzeniowy i ta wegetacja postępuje, te rośliny rosną. Niemniej jednak w tej dalszej części plantacji te rośliny wyglądają o wiele, wiele słabiej. I tak też jest na wielu plantacjach właśnie tutaj w rejonie Grójca, gdzie wystąpiły te intensywne opady deszczu.

Co oprócz tego jeszcze możemy zrobić na plantacjach? Oczywiście możemy poprawić tę kondycję naszych roślin, zastymulować i pobudzić je do wzrostu. Tam, gdzie one rosną dobrze i mamy ten wigor, odpowiedni wzrost, nie musimy wykonywać tych zabiegów, ale w momencie, gdy rośliny są słabe, nie rozwijają się prawidłowo, podajmy nawozy zawierające algi morskie na przykład Maral w dawce półtora litra, tak żeby zastymulować jeszcze te rośliny do wzrostu w tej chwili. Oprócz tego możemy również podać mieszaninę nawozów takich jak Azofol, siarczan magnezu, protaminal, ASX Tytan Plus, po to, żeby właśnie też podpędzić troszeczkę część nadziemną, żeby rośliny te mogły wytworzyć pąki kwiatowe i w jakimś stopni zaowocować w przyszłym sezonie. Bo niestety, jeżeli nie wykonamy tych zabiegów to zbiory z takich słabszych plantacji w przyszłym sezonie będą zerowe albo minimalne. Dlatego zachęcam państwa do wykonywania tych zabiegów.

W następnej kolejności powinniśmy przygotować nasze rośliny do zimy. Mamy druga połowę września, temperatury nocami już pięć stopni w dzień dochodzą do dziesięciu stopni więc już mamy to znaczne ochłodzenie. Zapowiadane są dalsze te spadki temperatur. Raczej nie spodziewamy się, że będą te pogody już ciepłe upalne, więc przygotujmy te nasze rośliny do tej zimy. Nie wiemy, jaka ona będzie, ale pozwólmy naszym roślinom przezimować i wydać w kolejnym roku dobre plony. Dlatego zachęcam do wykonywania zabiegów na starszych plantacjach, ale na tych tez młodszych dobrze wyrośniętych zabiegi nawozami zawierającymi potas, czyli Metalosate Potassium, ASX Potas Plus, ale podajmy również tak ważne pierwiastki, jak bor i cynk. Bor, który będzie nam odpowiadał właśnie za lepsze zawiązywanie owoców w przyszłym sezonie, który jest mało mobilnym pierwiastkiem, powoli się przemieszcza w roślinie, a cynk, który będzie nam wpływał właśnie na mrozoodporność naszych roślin. Dwa, trzy zabiegi, nawet tam, gdzie się wyrobimy dajmy do czterech zabiegów nawozami zawierającymi cynk i bor. I ja tutaj rekomenduję nawozy Zinc i Bolero. Myślę, że warto wykonywać te zabiegi, zadbajmy o nasze rośliny jak najlepiej, jak tylko się da, po to żebyśmy w przyszłym sezonie osiągnęli dobrej jakości wysokie plony.

Jeżeli, chodzi o ochronę, to tutaj powinniśmy wrócić do podstaw. Zabezpieczajmy nasze rośliny preparatami zawierającymi miedź i siarkę, tak żeby tutaj je zabezpieczyć od chorób bakteryjnych, jak i również od mączniaka. Dlatego ja rekomenduję stosowanie mieszaniny Nordoxu z preparatami siarkowymi. Z naszej gamy polecam ASX Micriol. Nawóz ten na pewno wspomoże rośliny właśnie w walce, ochronie przed mączniakiem. Oprócz ochrony właśnie tutaj tej fungicydowej również teraz jest dobry moment, aby jeszcze w tym momencie zastosować pożyteczne nicienie w walce ze szkodnikami glebowymi. Lustrując plantację obserwujemy, że jest dużo szkodników glebowych. Są opuchlaki, są pędraki w glebie. Jest możliwość jeszcze podania produktu Nemasys L. Produkt, który działa w niższej temperaturze, od pięciu stopni Celsjusza i jest ku temu teraz uzasadnienie, żeby go teraz zastosować. Zachęcam państwa do wyboru tego preparatu. We wcześniejszym komunikacie omawiałem szczegóły zastosowania tego produktu, a myślę, że warto poświęcić troszeczkę czasu i wykonać ten zabieg, ponieważ jak sami państwo wiedzieć sadzonki truskawek są dosyć drogie i wymiana plantacji rok po roku a jeszcze zmianowanie stanowiska no to są naprawdę duże koszty. Dlatego zachęcam państwa do wykorzystania jeszcze w tej chwili tych nicieni.

Kolejny bardzo ważny temat to oczywiście chwasty. Mamy wiele środków, które zostały wycofane na chwasty dwuliścienne no i niestety nasza gama produktów jest bardzo wąska właśnie do walki z chwastami. Jedyne co tutaj możemy zrobić, zastosować w tej chwili to oczywiście herbicydy na chwaty jednoliścienne. Dlatego w tej chwili polecam zastosować tutaj produkt Select Super. Jeżeli chodzi o herbicydy doglebowe, ja zalecam poczekać z tymi herbicydami poczekać, zastosować je w drugiej połowie października. Rekomenduję tutaj stosowanie jesienią Stompu, wiosną Devrinolu, ale nie teraz. Proszę państwa, na plantacjach, gdzie mieliśmy te rośliny zalane, gdzie one są słabe, w słabej kondycji podanie jeszcze herbicydów glebowych, ono na pewno wyhamuje jeszcze wzrost tych roślin zawiązywanie pąków kwiatowych i co za tym idzie rośliny te będą w dużo gorszej kondycji i dużo gorzej nam przezimują tę zimę. Dlatego zachęcam państwa do wykonywania zabiegów tylko Selectem na chwasty jednoliścienne, dalej róbmy uprawki mechaniczne, tak żeby jeszcze zruszyć tą glebę, szczególnie tam, gdzie ona była zalana, dostarczyć więcej powietrza do systemu korzeniowego naszych roślin, a to z pewnością pomoże im w lepszym rozwoju i wzroście.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko. Dziękuję państwu za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów.