Borówka tuż przed kwitnieniem, zalecenia ochrony i nawożenia – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z dnia 13.05.2021r. na temat ochrony i nawożenia plantacji borówek tuż przed kwitnieniem.

Czego dowiesz się z filmu:

00:19 – wpływ warunków atmosferycznych

01:13 – niedobory składników pokarmowych – nawożenie fosforem

03:12 – nawożenie borem

04:40 – zabiegi ochrony przed szarą pleśnią i antraknozą

06:05 – szkodniki w uprawie borówek 

 

Produkty z filmu znajdziesz tu:

Maral

CaTs 

Bolero 

Kobe 20 SP

Mospilan 20 SP

Flipper

 

Transkrypcja

Witam serdecznie. Tomasz Domański. Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący bieżących zaleceń w uprawie borówki.

Jesteśmy na plantacji borówki odmiana Chandler. Wreszcie nadeszło to długo wyczekiwane ocieplenie, warunki atmosferyczne zmieniły nam się diametralnie po tych chłodach, tych pierwszych przymrozkach wiosennych, które mieliśmy , mamy wreszcie to ocieplenie. Najbliższe prognozy pogody mówią jednak o kolejnych opadach deszczu. Będzie delikatne ochłodzenie niemniej jednak będą to bardzo sprzyjające warunki do rozwoju chorób, szczególnie szarej pleśni i antraknozy. Wysokie temperatury, wysoka wilgotność powietrza to są te idealne warunki do rozwoju tych chorób. Tak jak państwo widzicie tutaj za moimi plecami te rośliny w ciągu tych kilku dni bardzo przyspieszyły. Ta wegetacja bardzo poszła do przodu, mamy coraz więcej części zielonych, mamy w końcu te upragnione listki, które będą nam odżywiały w momencie kwitnienia nasze kwiaty i oczywiście później zawiązki owoców. Niemniej jednak obserwujemy drobne niedobory składników pokarmowych, ponieważ gleba na tę chwilę jest jeszcze nieodpowiednio wygrzana. Nasze stacje pogodowe, które mamy, są wyposażone w czujniki temperatury gleby i te czujniki w ostatnich dniach pokazały temperaturę około dziesięciu stopni. Tak że tak jak państwo widzicie, mimo że mamy temperatury powietrza, ta gleba jeszcze nam się odpowiednio nie wygrzała, co uniemożliwia pobieranie przez rośliny składników pokarmowych, głównie tutaj chodzi o fosfor. Dlatego w najbliższych dniach powinniśmy dostarczyć ten łatwo przyswajalny fosfor roślinom tak, żeby po prostu zniwelować te stresy. Jest troszeczkę cieplej możemy uruchomić nawodniania, sprawdzić linie nawodnieniowe i oczywiście zastosować nawozy fosforowe. W tej chwili polecamy tutaj zastosowanie nawozów właśnie z przewagą fosforu, nawozów wieloskładnikowych takich jak Rosasol 8-50-12, Ultrasol 13-40-13 czy też Soluplant 10-36-15. Podajmy małe ilości wody, większe stężenie tego nawozów, ponieważ zapowiadane opady dostarczą nam kolejnych ilości wody, ale ważne żebyśmy my dostarczyli tych składników pokarmowych, tego fosforu, który będzie bardzo szybko pobierany przez rośliny i przyswajany.

Oprócz fosforu oczywiście powinniśmy podawać wapń. Okres tuż przedkwitnieniowy, do którego się zbliżamy, będzie tym okresem kiedy ten wapń jest potrzebny naszym roślinom. Dlatego tutaj również zalecam wykonywanie aplikacji CATS. Można tę aplikację wykonać belką herbicydową i podać tego tiosiarczanu 20 litrów na hektar.

Oprócz nawożenia poprzez fertygację, mamy coraz więcej właśnie tej tkanki zielonej i możemy tutaj prowadzić nawożenie dolistne. Okres przedkwitnieniowy, w którym się teraz znajdujemy, jest to odpowiedni moment na podanie kolejnej dawki boru. W poprzednim komunikacie mówiłem o tej pierwszej dawce boru. Teraz powinniśmy podać kolejną dawkę. Tutaj oczywiście polecam zabieg produktem Bolero. Bor będzie bardzo ważny w momencie kwitnienia. Ale ten bor musimy podać wcześniej tak, żeby zdążył się wbudować, ponieważ będzie on potrzebny właśnie do prawidłowego podziału komórek i oczywiście do odpowiedniego zapylenia naszych roślin, naszych kwiatów. Dlatego tutaj zachęcam do wykonywania tych zabiegów. Plantacje, które są w słabszej kondycji i gdzie mamy troszeczkę jeszcze mniejszy ten wigor, gdzie może było zimniej, może bardziej ucierpiały w trakcie tych wiosennych przymrozków. Tam jest odpowiedni moment na podanie w dalszej kolejności Maralu. Cały czas podajemy ten Maral w celu właśnie stymulowania poprawy wzrostu tych roślin. Jest coraz więcej właśnie tej tkanki zielonej i ten produkt będzie coraz bardziej, coraz lepiej przyswajany przez nasze rośliny. Dlatego zachęcam do wykonywania zabiegów na plantacjach, na których mamy problem ze wzrostem. A w późniejszym okresie polecam na wykonywanie zabiegów na plantacjach kwitnących. Ponieważ ten produkt bardzo dobrze będzie właśnie poprawiał zawiązanie owoców, poprawi on lotność pyłku, poprawi też zapylenie tych roślin. Myślę, że tutaj na okres kwitnienia będzie to bardzo dobry zabieg.

To tyle, jeżeli chodzi o nawożenie. Chciałbym teraz powiedzieć kilka słów o ochronie. Zbliżamy się do okresu kwitnienia na niektórych odmianach, na niektórych kwaterach już widzimy pierwsze pąki kwiatowe, pierwsze kwiaty, które

się ukazują, szczególnie na odmianie Patriot. Odmiana Chandler, Bluecrop, Duke. Tutaj mamy dopiero, tak jak państwo widzicie, pierwsze pąki, ale jeszcze tutaj jest kilka, kilkanaście dni do kwitnienia. Sezon jest troszeczkę opóźniony w stosunku do poprzedniego. Ale proszę państwa zapowiadane są opady deszczu i powinniśmy te pierwsze kwiaty, te pąki zabezpieczyć przed właśnie infekcją szarej pleśni czy też antraknozy. I tutaj proponuję wykonanie zabiegów preparatem opartym na kaptanie na przykład Pastorem.

Lustrując plantację również obserwujemy pędy porażone przez grzyba powodującego zamieranie pędów borówki. Na takich plantacjach, gdzie jest dużo takich porażonych pędów, należy wykonać wycinanie tych pędów, następnie usunąć z plantacji takie porażone pędy, spalić i wykonać zabiegi zabezpieczające przed tym grzybem wykonując zabieg Switchem. Myślę, że tutaj należy przeprowadzić lustrację czy macie państwo problem na własnej plantacji z tym zamieraniem, czy nie i podjąć odpowiednią walkę.

Oprócz zamierania, szarej pleśni, antraknozy są szkodniki. W najbliższym czasie ta dynamiczna pogoda również spowoduje większą presję szkodników. Na pewno będzie tutaj problem z mszycami, dlatego zachęcam do wykonywania zabiegów preparatem Decis, jak również można tutaj zastosować preparaty oparte na acetamiprydzie czyli Kobe i Mospilan. Oczywiście stosując Kobe i Mospilan zachęcam do używania adiutantu Flipper, ponieważ ten środek pozwoli na lepsze rozprowadzanie cieczy użytkowej po roślinach, lepszą przyczepność i co za tym idzie większą skuteczność. Oprócz preparatów zawierających acetamipryd na mszyce możemy w tej chwili również zastosować preparaty działające mechanicznie czyli Next Pro. Zastosowanie w tej chwili Next Pro w stężeniu 0,1% pozwoli nam również na zwalczanie miseczników, ograniczanie tej populacji. Dlatego ten produkt będzie odpowiedni właśnie w tej fazie do zastosowania.

To wszystko jeżeli chodzi o ochronę i dzisiejszy komunikat. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania kolejnych naszych komunikatów.