Borówka przed kwitnieniem – pierwsze zabiegi na plantacjach

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z dnia 26.04.2023r. na temat zabiegów ochrony i nawożenia plantacji borówek.

Z filmu dowiesz się:

00:30 – sytuacja na plantacjach borówki w warunkach stresu

00:53 – Info-karta – precyzyjne komunikaty

01:08 – warunki pogodowe przed kwitnieniem borówki

01:40 – jak przygotować rośliny przed przymrozkami?

02:45 – szkodniki w uprawach borówek – zabiegi przed kwitnieniem

03:47 – ochrona przed szarą pleśnią i zamieraniem pędów

04:28 – nawożenie azotowe
05:05
– fertygacja

05:40 – zabieg herbicydowy

 

Usługę Info-karta – kupisz TU

Produkty polecane w filmie kupisz tu:
Maral
ASX Tytan plus
Ultrasol 20 20 20
ASX Siarczan magnezu
Pulsar – Siarczan amonu
SelectSuper 120 EC
Kobe 20 SP
Spintor 240 SC
Mospilan 20 SP
Pastor 80WG
Next pro
Switch 62,5 WG
Samar
Flipper
CaTs

 

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na pierwszy w tym sezonie komunikat dotyczący zaleceń w uprawie borówki.

Jesteśmy dzisiaj na plantacji borówki wysokiej, tutaj odmiana Bluecrop. W drugiej części tej plantacji jest też odmiana Chandler. Trzecia z najpopularniejszych odmian Duke również znajduje się w tym gospodarstwie, tak że też pokażemy państwu na zdjęciach, jak ona wygląda. Spotykamy się dzisiaj tutaj, ponieważ ten rozwój tej borówki postępuje cały czas. Czas na kolejne zabiegi, jakie należy wykonać na plantacjach. O pierwszych zabiegach, czyli nawożeniu, zabiegach fitosanitarnych informowaliśmy w komunikatach Info Karty, dlatego też zapraszam i zachęcam państwa wszystkich, którzy nie mają jeszcze Info Karty, do wykupu na ten sezon, a my przekazujemy tam rzetelne informacje właśnie na bieżąco.

W dzisiejszym materiale kilka takich ważnych czynników w okresie przed kwitnieniem borówki, w którym się właśnie znajdujemy. Przede wszystkim najpierw chciałem nawiązać do pogody, którą mieliśmy w ostatnim czasie. Bardzo wysokie temperatury, które były przyspieszyły znacząco rozwój borówki i widzimy, że pąki kwiatowe bardzo fajnie się rozwinęły, mamy sporo masy zielonej, jest przyrost młodego liścia, tak że te rośliny nam się tutaj bardzo fajnie rozwijają. Niemniej jednak teraz nastąpiły opady deszczu, na następne dni są zapowiadane przymrozki, no i tutaj na pewno trzeba odpowiednio zadbać o kondycję tych roślin, żeby nie doszło do uszkodzeń.

Jak sprawdzamy pąki kwiatowe, widzimy, że nie ma żadnych przemarznięć, czy to z przymrozków wcześniejszych, czy też z zimowych, nie ma tutaj uszkodzeń pąków kwiatowych. Niemniej jednak, no teraz w tej chwili będziemy musieli tutaj odpowiednio zadbać i w najbliższych dniach na pewno trzeba wykonać taki zabieg, który będzie po części zabezpieczał te pąki kwiatowe przed przemarznięciem. Ja rekomenduję ze swojej strony nawóz Maral w połączeniu z nawozem ASX Tytan Plus. Taka mieszanina na pewno będzie odpowiednia na tę fazę rozwojową. Ale również po przymrozku nie zapominajmy o odpowiedniej stymulacji tych roślin. Jakie będą przymrozki? Ciężko stwierdzić. Różne prognozy różnie podają niemniej jednak, jeżeli będą to wysokie przymrozki, będą te bardzo znaczne spadki temperatur, może dojść do uszkodzenia nie tylko pąków kwiatowych, ale również tych najmłodszych przyrostów, dlatego to musimy mieć na uwadze.

Okres przed kwitnieniem to też na pewno tutaj czas na walkę z pierwszymi szkodnikami. Ja, lustrując plantację, spotkałem się już tutaj z mszycami, widziałem na plantacjach również zwójki, dlatego zachęcam państwa do wykonania pierwszego zabiegu tutaj na te szkodniki, czyli Kobe, Mospilan, w połączeniu z Fliperem. Jeżeli chodzi o zwójki, na pewno też warto wykorzystać przed kwitnieniem Spintor. Na plantacjach, na których jest problem z misecznikiem, tak jak informowaliśmy już w ramach Info Karty o zabiegach olejowych, sylikonowych, teraz przed samym kwitnieniem jeszcze ewentualnie można by wykonać zabieg preparatem Next Pro, czyli tutaj działanie mechaniczne na te najmłodsze stadia rozwojowe misecznika, które widzimy, że już przemigrowały do tych młodszych przyrostów roślin, no i tam na pewno ten misecznik będzie żerował. Dlatego na plantacjach, na których jest problem z misecznikiem, warto jeszcze taki zabieg zaplanować.

Co w przypadku ochrony przeciwko zamieraniu pędów, szarej pleśni? Tutaj oczywiście z początkiem pojawienia się pierwszych kwiatów powinniśmy rozpocząć ochronę. Ja polecam Pastor, czyli kaptan. Tam, gdzie tych kwiatów pokaże się więcej, możemy użyć Switch, czy też preparat Samar, który zawiera, boskalid i piraklostrobinę, substancje doskonale znane z Signum, tak że tutaj na pewno będzie to dobre narzędzie do walki z tymi chorobami. To są te choroby najważniejsze w uprawie borówki, gdzie tę ochronę musimy zaczynać już na początku kwitnienia. To są bardzo ważne zabiegi i o nich nie możemy zapominać przez cały okres kwitnienia.

Oprócz tego proszę państwa, oczywiście nawożenie azotowe. Tutaj jest przed samym kwitnieniem czas na dostarczenie tego azotu. My proponujemy na zastosowanie RSM-u w połączeniu z CaTs-em, można taki zabieg wykonać przy użyciu belki herbicydowej. Jeżeli ktoś chce zastosować nawożenie pogłówne azotem, no to tutaj oczywiście, w przypadku kiedy mamy zbyt wysokie pH gleby, możemy zastosować siarczan amonu, wtedy też to pH gleby będzie nam powolutku spadało, a w przypadku kiedy mamy już uregulowane pH gleby możemy zastosować mocznik.

I oczywiście na sam koniec musimy pamiętać też o fertygacji, bo są kwatery, gdzie jest prowadzona tylko i wyłącznie fertygracja, gdzie nie ma nawożenia pogłównego, tutaj łącznie z wodą powinny być podawane nawozy w tej chwili, w tej fazie rozwojowej, wieloskładnikowe, takie jak Ultrasol 20-20-20 w połączeniu z siarczanem magnezu, a w drugim zbiorniku warto dodać CaTs, czyli tiosiarczan wapnia, ponieważ od momentu kwitnienia, od początku kwitnienia, my już tutaj powinniśmy dostarczać ten wapń, aby wpływać oczywiście na jędrność naszych owoców.

Proszę państwa, jeszcze jeden temat na sam koniec, czyli chwasty. Troszeczkę mamy teraz ochłodzenie, ale kiedy nam tylko te temperatury podskoczą do góry, warto zaplanować i wykonać zabieg na chwasty jednoliścienne przy użyciu preparatu Select Super. Tych chwastów oczywiście w sezonie będzie bardzo dużo, dlatego też nie pozwalajmy, żeby tych chwasty nam tutaj przerastały plantacje, żeby nam tutaj zagłuszały rośliny, starajmy się utrzymać tę plantację w jak najlepszej czystości, żeby nie było tych chwastów. W dzisiejszym komunikacie to wszystko. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych filmów.