Borówka po zbiorach – nawożenie i ochrona – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z dnia 22.09.2021r. na temat nawożenia i ochrony borówki po zbiorach.

Czego dowiesz się z filmu:
1:00 – przygotowanie borówki do zimy – nawożenie
02:20 – zalecenie fertygacji
03:38 – zabiegi dolistne po zbiorach
04:57 – analiza gleby
05:22 – odchwaszczanie plantacji

Produkty z komunikatu kupisz tutaj:

Pekacid

Tiosiarczan wapnia CaTs

Metalosate Potassium

ASX Potas Plus

Zinc 750

Bolero

Viflo CuB

Select Super 120 EC

Stomp Aqua 455 CS

Devrinol 450 SC

 

Transkrypcja

Witam serdecznie. Tomasz Domański – Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat jagodowy, dotyczący bieżących zaleceń w uprawie borówki.

Dziś znajdujemy się na plantacji borówki. Mamy 22 września. Odmiana bluecrop. Proszę państwa, w większości krajów ta odmiana już zakończyła owocowanie, jesteśmy już po zbiorach, ale tak jak widzicie, na tej plantacji dalej prowadzone są zbiory. Dzisiaj jeszcze pracownicy zrywają owoce, jeszcze mamy owoce na krzakach niedojrzałe, dosyć dobrze wyrośnięte, dobrej jakości. No i dalej zbiory trwają. Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale na tej tutaj odmianie, w tej kwaterze, prowadzimy dalej zbiory bluecrop. Niemniej jednak na większości plantacji jest już po zbiorach, no i oczywiście te plantacje trzeba odpowiednio przygotować do zimy, do spoczynku zimowego.

Tutaj nawożenie, jeżeli chodzi o nawożenie poprzez fertygację, nawożenie nawozami zawierającymi azot, zostało zakończone już w połowie sierpnia. Nie są podawane nawozy właśnie które zawierają azot. To, co było tutaj w ostatnim czasie podawane to nawóz MKP. Dostarczamy fosfor, dostarczamy potas. Azot, nawet nie podajemy tego pierwiastka w kwasie azotowym, czyli wodę również powinniśmy zakwaszać w tej chwili czy to kwasem siarkowym, czy kwasem fosforowym, ale nie kwasem azotowym. Tak, żeby pozwolić tym roślinom na właśnie przygotowanie się na spokojne inicjowanie pąków kwiatowych na kolejny sezon.

Widzicie państwo tutaj za moimi plecami rośliny w tym roku miały naprawdę bardzo dobry wzrost wegetatywny. Przyrosty są okazałe, bujne, bujny wzrost roślin i owocowanie na bardzo dobrym poziomie. Niemniej jednak należy zadbać o te rośliny, żeby one właśnie odpowiednio weszły w ten okres spoczynku i przezimowały nam w odpowiednim stanie na tę zimę. Nie jesteśmy w stanie określić, jaka będzie w tym roku ta zima. Poprzednia zima z bardzo niskimi spadkami temperatur pokazała, że borówka bardzo dobrze zimuje w naszym klimacie i że te rośliny bardzo dobrze właśnie znoszą bardzo drastyczne spadki temperatur.

Co teraz jeszcze powinniśmy wykonać na naszych plantacjach? Do fertygacji zalecam w tej chwili stosowanie nawozu Pekacid. Pekacid, który ma dużą zawartość fosforu, tak aby pozwolić tym roślinom na właśnie inicjowanie rozwoju systemu korzeniowego. Rośliny borówki w tej chwili rozwijają swój system korzeniowy, system korzeniowy się rozrasta. Te najmłodsze korzenie właśnie mają możliwość rozrastania się, ale żeby odpowiednio się rozwijały, podajmy im fosfor jak również drugi ważny pierwiastek, czyli wapń. Dlatego na przemian z Pekacidem polecam stosować CATS, czyli tiosiarczan wapnia. Dajmy do gleby ten wapń odżywczy po to właśnie, żeby tamte rośliny bardzo dobrze rozwijały system korzeniowy.

Co tutaj jeszcze możemy zrobić, jeżeli chodzi o inne zabiegi. Myślę, że jeśli chodzi o fertygację w ostatnich dniach również, jak przez większość lat, a mamy intensywne opady deszczu i tej wody jest dosyć dużo. Dlatego nie powinniśmy za dużo podlewać naszych roślin. Oczywiście, jeżeli jest to uzasadnione w danej lokalizacji, ale podajmy wyższe stężenie nawozu, właśnie Pekacidu i CATS, mniejszą ilość wody i to tyle, jeżeli chodzi o fertygację. To są te zabiegi, które już powinny zakończyć nam naszą fertygację na plantacjach borówki na ten sezon.

Oprócz tego zabiegi dolistne. Tam, gdzie są zerwane owoce, polecam stosowanie nawozów z przewagą potasu, tak aby zagęścić soki komórkowe. I tutaj zachęcam do używania produktów Metalosate, ASX Potas Plus i oprócz tego dwa bardzo ważne mikroelementy, czyli cynk i bor. Oczywiście te dwa mikroelementy będą wpływały również na kondycję pąków kwiatowych na przyszły sezon, jak i na lepsze przetrwanie zimy przez nasze rośliny. Dlatego zalecam do wykonania dwóch, trzech zabiegów nawozami takimi jak Zinc, jak również nawozem Bolero. Czyli to nawożenie cynkowo borowe. Oprócz tego myślę, że to będzie już końcówka zabiegów, jakie zostaną wykonane na plantacjach. Ja jeszcze zachęcam państwa do wykonania zabiegu nawozem Viflo miedź bor, w którym miedź jest systemiczna i pozwoli nam zabezpieczyć właśnie wszelkiego rodzaju rany na naszych roślinach, czy to po zerwanych owocach, czy po opadniętych liściach i oczywiście pozwoli nam to uniknąć rozprzestrzeniania się chorób bakteryjnych, jak również grzybowych. Dlatego zachęcam państwa do sięgnięcia i wykonania zabiegów Viflo miedź bor. To wszystkie zabiegi, które powinniśmy wykonać na plantacji. Myślę, że też jest odpowiedni czas, czas jesieni, na wykonanie analizy gleby. Zachęcam państwa do pobrania próbek gleby, dostarczenia jej do naszego laboratorium do Instytutu Agronomicznego Fertico, tak aby w wolnym czasie, w czasie zimowym ułożyć odpowiednie zalecenia właśnie nawożenia wiosennego na plantacjach borówki, jak również do zaplanowania tej fertygacji, b precyzyjnej fertygacji na przyszły sezon.

Jeszcze jeden ważny element to oczywiście chwasty. Teraz po zbiorach powinniśmy tutaj zadbać właśnie o odpowiednie odchwaszczanie plantacji, dlatego zachęcam do wykonywania zabiegów preparatem Select Super na chwasty jednoliścienne. Następnie dobry moment będzie też na ściółkowanie plantacji trocinami koron, zrębkami, tak żeby właśnie zapobiegać wyrastaniu chwastów. I w październiku, koniec października, początek listopada zachęcam państwa do wykonania zabiegu reparatami doglebowymi, tak aby zapobiegać wschodom chwastów polecam do użycia preparatu Stomp Aqua, jak również Devrinol.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko. Dziękuję państwu za uwagę i zapraszam do śledzenia naszych kolejnych filmów.