Biostymulacja i ochrona truskawek – komunikat jagodowy

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z 11 kwietnia 2024 r. na temat najważniejszych zabiegów w uprawie truskawek. 🍓🍓

Z filmu dowiesz się:

00:30 wcześniejsze kwitnienie w sezonie 2024

01:02 lustracja plantacji po zimie

01:56 biostymulacja roślin

03:25 fertygacja

04:02 zalecana lustracja pod kątem szkodników

04:20 pierwsze zabiegi na przędziorki

04:45 zwalczanie roztocza truskawkowca

05:15 co na mszyce i kwieciaki

05:33 ochrona przed chorobami bakteryjnymi

06:09 ochrona przed mączniakiem

Produkty polecane w filmie:
Biostymulacja roślin
Maral
Ashanti Max
Azofol
Protaminal
Rosaleaf zielony
Rosahumus
Ultrasol 20-20-20
Rosasol 19-19-19
Ochrona przed szkodnikami
Nissorun Strong 250 SC
Ortus 05 SC
Movento 100 SC
Koromite 10 EC
Mospilan 20 SP
Kobe 20 SP
Flipper
Aprentis
Nordox 75 WG
Ochrona przed mączniakiem
Zato 50 WG
Discus 500 WG
Nimrod 250 EC
Talius 200 EC

 

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy.

Dzisiejszy komunikat dotyczy uprawy truskawek i najważniejszych zabiegów w tym okresie sezonu wegetacyjnego. Proszę państwa, tak jak doskonale wszyscy widzimy, pogoda w tym sezonie bardzo przyspieszyła rozwój roślin. Wegetacja postępuje, widzimy, że już są wypuszczane łapki, pąki kwiatowe, tak że to kwitnienie w tym sezonie będzie zdecydowanie wcześniej. Oczywiście mówiąc o tych zmianach pogodowych, należy pamiętać, że przed nami mogą jeszcze wystąpić jakieś anomalia pogodowe w postaci na przykład przymrozków. Niemniej jednak wegetacja cały czas postępuje, rośliny rozwijają się dosyć dynamicznie, no i tutaj oczywiście musimy prowadzić szczelną ochronę, ale również dobre programy nawożeniowe.

Zanim do tego przejdę, chciałbym zwrócić państwa uwagę, aby każdy plantator sprawdził kondycję swoich roślin po zimie. Jest wiele plantacji, które dosyć mocno ucierpiały. Mimo że nie mieliśmy typowej zimy, mieliśmy dosyć bardzo ciepły luty, marzec, ale niemniej jednak w grudniu wystąpiły te silne mrozy i część plantacji jest uszkodzona. Widzimy, że są przemarznięte wiązki przewodzące, nie będzie tego dobrego przewodzenia, dlatego takie plantacje potrzebują odpowiedniej stymulacji, aby prawidłowo mogły się rozwijać i później w momencie, kiedy zaczną kwitnąć, aby te wiązki przewodzące mogły przewodzić odpowiednią ilość energii, czyli wody, składników pokarmowych, tak aby wyżywić te kwiaty i żeby te kwiaty mogły później zawiązać owoce. Dlatego zachęcam państwa do lustracji swoich plantacji. W momencie, kiedy mamy słabą kondycję, czy to są rośliny przemrożone, czy to są rośliny uszkodzone, teraz jest dobry moment na odpowiednią biostymulację tych roślin.

My ze swojej strony polecamy takie preparaty jak Maral, wyciąg z alg morskich, czy też preparat Ashanti Max. To są te preparaty, kiedy mamy jakiś stres roślinny, kiedy też chcemy pobudzić te rośliny do dużo lepszego wzrostu. W tym momencie również możemy na plantacjach podawać nawozy, które będą stymulowały jeszcze do silniejszego wzrostu wegetatywnego naszych roślin. Widzimy, że ta część nadziemna czasami jest troszeczkę za mała, że pąki kwiatowe, kwiaty są już blisko góry, a krzaki nasze są dosyć małe. Dlatego tutaj też warto zastosować w tej chwili Azofol, Protaminal, Rosaleaw Zielony, te nawozy, które dostarczą tym roślinom troszeczkę azotu.

Jeżeli chodzi o nawożenie posypowe, to tak jak już rekomendowaliśmy w Info-Karcie, czy też w poprzednich komunikatach, nawozy wieloskładnikowe, posypowe już powinny być zastosowane. Teraz czas, aby te nawozy rośliny pobrały i dostarczyły do części nadziemnej.

Niemniej jednak niektórzy mają uprawę na zagonach, niektórzy też mają uprawę na glebach lekkich, tak jak tutaj, proszę państwa, ta gleba jest bardzo piaszczysta, przepuszczalna. i warto w tym momencie już pomyśleć o fertygacji. Tam, gdzie mamy rozłożone linie kroplujące, warto na pewno zastosować kwasy humusowe, czyli Rosahumus. Możemy również zastosować do fertygacji Maral, tak aby pobudzić do lepszego rozwoju ten system korzeniowy, aby ten system korzeniowy był bardzo wydajny. No i poza tym oczywiście już wchodzimy w nawozy zrównoważone, Ultrasol 20-20-20, czy też Rosasol 19-19-19.

Ale nie samymi nawozami roślina żyje. Tak, aby mogła się prawidłowo rozwijać, oczywiście również musimy prowadzić szczelny program ochrony. Proszę państwa, w tej chwili warto przeprowadzić lustrację na obecność szkodników. Przede wszystkim widzimy, że coraz więcej pojawia się przędziorków. Są formy ruchome, są też jaja, dlatego tutaj musimy podjąć jeszcze teraz przed kwitnieniem roślin w momencie, kiedy tych łapek jest jeszcze mało, już jest czas, aby te pierwsze zabiegi na przędziorki wykonać. Pewnie w tym sezonie trzeba będzie te zabiegi powtórzyć tuż przed okresem kwitnienia. W tym momencie polecam na zastosowanie mieszaniny Ortusa z Nissorunem. Nissorun Strong, dawka 0,4 litra na hektar, Ortus – 2 litry na hektar. Taka mieszanina nam pozwoli zwalczyć wszystkie formy przędziorków, jakie mamy obecnie na plantacji.

Ale oprócz tego mamy też roztocza. Na roztocza ja w tej chwili rekomenduję, aby zastosować Movento. Movento będzie bardzo dobrym środkiem właśnie w momencie, kiedy mamy na plantacjach roztocz. Uważam, że to jest najbardziej odpowiedni preparat w tej chwili, aby go zastosować. W późniejszej fazie, jeżeli chodzi o przędziorki i roztocz, będę rekomendował z pewnością Koromite, ale to zabieg, który na pewno trzeba się przygotować do niego tuż przed kwitnieniem.

Oprócz tego widzimy, że czasami na plantacjach mszyce, na pąkach kwiatowych mogą się pojawiać już pierwsze kwieciaki, dlatego na pewno warto zastosować acetamipryd teraz na plantacjach, Kobe, Mospilan, łącznie z adiuwantem Flipper bądź też Apprentis.

Ochrona. Teraz dbamy o jakość naszego liścia. Dbajmy o to, aby te liście były zdrowe. Na pewno na części plantacji pokazują się choroby bakteryjne. Bakteryjna kanciasta plamistość liści na przykład. Dlatego warto jeszcze w tym momencie stosować preparat Nordox. Tlenek miedzi, który na pewno ogranicza bardzo znacznie tę chorobę. Możemy go bezpiecznie stosować teraz przed kwitnieniem, po kwitnieniu. Ten Nordox myślę, że warto zastosować, ponieważ też ogranicza antraknozę. Dlatego zachęcam państwa, aby dalej kontynuować ochronę tutaj Nordoxem.

No i oczywiście mączniak. Dbajmy o nasze liście. W ostatnim czasie mieliśmy bardzo wysokie temperatury. Teraz troszeczkę te temperatury się obniżyły, ale dalej mamy w granicach 15-17 stopni. Warto prowadzić szczelny program ochrony przeciwko mączniakowi. W zeszłym sezonie były duże problemy z mączniakiem, szczególnie po zbiorach w okresie jesiennym presja tej choroby na pewno jest duża. Dlatego zachęcam państwa, aby te zabiegi systematycznie wykonywać. Preparaty, jakie w tej chwili polecamy to na pewno będzie Nimrod. Można wykorzystać Zato, Discus. Również fajnie sprawdzi się Talius Sad. Także tych preparatów mamy w czym wybierać. Myślę, że warto rotować tymi substancjami aktywnymi i te zabiegi systematycznie teraz wykonywać.

To, co najważniejsze, czyli odpowiednia biostymulacja, odpowiednie pobudzenie naszych roślin, ale również ochrona przeciwko szkodnikom i chorobom. Zachęcam państwa, aby w najbliższych dniach wykonywać te zabiegi. Dodatkowo nie zapominajmy o chwastach. W tej chwili wykonujmy uprawki mechaniczne. Spulchniajmy tę glebę, dostarczajmy tego powietrza do gleby. Ale również, jeżeli jest to uzasadnione, to należy wykonywać odchwaszczanie ręczne. Usuwajmy te chwasty z plantacji, żeby nie było konkurencji dla naszych roślin o wodę czy też składniki pokarmowe.

Na dziś to wszystko. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów.