Bieżące zalecenia w uprawie truskawek – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego komunikatu jagodowego z dnia 25.05.2022r. Opowiemy o bieżących zaleceniach w uprawie truskawek.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:16 Pełnia kwitnienia

0:54 Skutki przymrozków i ochrona truskawki

2:46 Opady deszczu i zagrożenie szarą pleśnią

3:58 Mączniak

4:28 Plantacje zaczynające owocować

5:17 Szkodniki i ochrona przed nimi

6:31 Kondycja liści

7:19 Nawożenie

8:08 Nawadnianie plantacji

10:02 Zakończenie

 

 

Transkrypcja:

Witam serdecznie. Tomasz Domański – Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący bieżących zaleceń w uprawie truskawek.

Jesteśmy dziś na plantacji truskawek uprawianych w gruncie, tradycyjnie, bez osłon, odmiana Sibilla.

Proszę Państwa, jesteśmy w okresie, kiedy mamy pełnię kwitnienia. Tak jak widzimy, na tej plantacji jest mnóstwo kwiatów, są już też zawiązki, powoli zaczyna się wzrost owoców, no i oczywiście jest to bardzo ważny moment w trakcie sezonu, kiedy musimy zabezpieczać nasze plantacje, nasze kwiaty, te młode owoce przeciwko porażeniu przez patogeny, które wywołują Szarą Pleśń, jak również Antraknozę. W ostatnim tygodniu mieliśmy troszeczkę przymrozków. Lokalnie te spadki temperatur były naprawdę wysokie. Są uszkodzenia na plantacjach truskawek. Zostały uszkodzone kwiaty tam, gdzie nie były stosowane okrycia z agrowłókniny. Często też liście są w bardzo słabej kondycji. No i oczywiście powinniśmy tutaj przede wszystkim zadbać o tę dobrą kondycję roślin, żeby mogły prawidłowo karmić nasze kwiaty, a następnie owoce.

Jeżeli chodzi o te uszkodzenia przymrozkowe, proszę Państwa, tutaj akurat była stosowana agrotkanina, były te truskawki okrywane na dwie noce. W międzyczasie pomiędzy tymi przymrozkami, które wystąpiły w ciągu dnia, agrotkanina była zdejmowana. Dostaję mnóstwo zdjęć, gdzie ta agrotkanina została zostawiona i nawet po tych przymrozkach nie została zdjęta, i w ciągu dnia doszło do uszkodzeń całych roślin. Rośliny po prostu zostały poparzone. Wilgoć, która się skropiła pod włókniną i wysoka temperatura od góry spowodowała, że rośliny zostały mocno uszkodzone. Dlatego w przyszłości zachęcam Państwa do unikania takich sytuacji i agrotkaninę po wystąpieniu przymrozku nocnego, w ciągu dnia powinnismy ściągać, i następnie wieczorem ją ponownie naciągać tak, aby zabezpieczać kwiaty właśnie przed uszkodzeniem.

To tyle, jeżeli chodzi o tą właśnie stronę techniczną. Ale jest to bardzo ważne, żeby po prostu później nie mieć tych problemów, jakie często spotykam w ostatnim czasie na plantacjach truskawek.

Co z uszkodzonymi kwiatami? No niestety tam, gdzie plantacje nie zostały zabezpieczone, doszło do przemarznięcia, no nie spodziewajmy się z tych uszkodzonych kwiatów owoców w ogóle bądź owoców dobrej klasy. Jeżeli będą jakiekolwiek owoce, to będą to owoce na pewno przemysłowe.

Ale proszę Państwa, wróćmy do tych zaleceń, wróćmy do tego, co mamy teraz, w tej chwili na plantacji. W weekend mieliśmy opady deszczu w większości rejonów w Polsce i oczywiście teraz, w tej chwili mamy bardzo duże zagrożenie występowaniem Szarej Pleśni i Antraknozy na plantach truskawek. Powinniśmy

tutaj wykonywać w chwili obecnej bardzo dobre zabiegi zabezpieczające naszą plantację, jak również zabiegi interwencyjne, ponieważ doszło do infekcji Szarą Pleśnią, a na kolejne dni są znów zapowiadane opady deszczy. Dlatego to zagrożenie jest cały czas realne. Okres kwitnienia to jest najważniejszy moment właśnie w temacie sezonu, kiedy musimy zabezpieczać kwiaty i owoce, właśnie przed porażeniem przez te choroby. Dlatego tutaj ja rekomenduję w tej chwili na stosowanie preparatów, na przykład mieszaniny kaptanu i Pyrusa. Polecam tutaj Pastor łącznie z Pyrusem. Ale możemy również stosować te najlepsze dwuskładnikowe produkty takie jak Luna Sensation, Switch, czy też Signum.

Proszę Państwa, musimy teraz wykonywać te zabiegi z większą częstotliwością, jeżeli mamy takie warunki pogodowe, które sprzyjają występowaniu tych chorób i te zabiegi powinny być w granicach 5 do 7 dni na naszych plantacjach.

Co oprócz Szarej Pleśni i Antraknozy? No z pewnością w tej chwili również Mączniak. Przed tymi przymrozkami, przed tymi deszczami mieliśmy bardzo sprzyjające warunki do występowania tej choroby. Obserwujemy, że ten Mączniak występuje na plantacjach. No i oczywiście powinniśmy cały czas go zwalczać, nie narażać tych naszych liści na porażenie. Jakie preparaty? Na pewno Domark, na pewno nie możemy tutaj zapomnieć Nimrodzie, Zato, ale również rekomenduję tutaj Dagonis.

Jeszcze kilka słów może o plantacjach, które zaczynają owocować, na których pojawiają się pierwsze owoce. Je również powinniśmy odpowiednio zabezpieczać właśnie przeciwko Szarej Pleśni. I tutaj możemy wykorzystać taki preparat jak Kenja, który ma tylko jeden dzień karencji, ale produkt działa zapobiegawczo. Czyli przed wystąpieniem opadów musimy wykonać ten zabieg.

Jeżeli chodzi o Mączniaka, jak również Szarą Pleśń na takich plantacjach w trakcie owocowania i tuż przed owocowaniem, również zachęcam do stosowania preparatu Limocide. Jest to naturalny preparat na bazie olejku pomarańczowego, który bardzo fajnie sobie wysusza grzybnie i bardzo fajnie sprawdza się właśnie w tym okresie, w okresie pomiędzy zbiorami czy też tuż przed planowanymi zbiorami. To są najważniejsze choroby, na które powinniśmy właśnie zwrócić uwagę w tej chwili.

Jeżeli chodzi o szkodniki, z pewnością tak jak na większość plantacji, tak również i na tej obserwujemy występowanie Kwieciaka. Są uszkodzenia pąków kwiatowych, są poprzecinane te pąki kwiatowe. No i oczywiście tutaj też trzeba podjąć szereg zabiegów, aby tego szkodnika zwalczać. Późna wiosna spowodowała bardzo nierówne wyloty tego Kwieciaka i mamy często tak, że przez kilka, kilkanaście dni naloty tego szkodnika na plantację. Dlatego też wykonywanie zabiegów preparatami takimi jak Kobe czy też Decis nie zawsze jest skuteczne, ponieważ działanie tych preparatów jest krótkie, a mamy ten nalot przez dłuższy okres czasu. Dlatego tutaj ja zachęcam Państwa do stosowania preparatów Verimark poprzez fertygację. Bardzo fajnie ten produkt się sprawdza właśnie na plantacjach truskawek, ponieważ działa

systemicznie, jest pobierany przez korzenie i następnie transportowany do pąków kwiatowych. Jak również zachęcam do wykorzystania preparatu Benevia.

Opócz Kwieciaka, Wciornastki i Zmienniki. Jest to okres, kiedy powinniśmy te szkodniki zwalczać. Dlatego tutaj polecam preparaty oparte na acetamiprydzie – Kobe, Mospilan, łącznie z dobrym adiuwantem, jakim będzie Flipper czy Aprentis.

Proszę Państwa, kondycja liści. Widzimy, że występują na naszych liściach wszelkiego rodzaju plamistości. Często są to plamistości spowodowane też spadkami temperatur, uszkodzeniem liści poprzez silne wiatry, również mogą to być plamistości spowodowane bakteriami. Dlatego, proszę Państwa, zachęcam do wykonywania zabiegów preparatem Viflo Miedź-Bor, miedź o działaniu systemicznym, która na pewno też będzie ograniczała występowanie tych plamistości. Oprócz Viflo, również polecam produkt Omex Zynergy, który zawiera miedź i cynk. Produkt ten będzie dobrym uzupełnieniem konwencjonalnej chemii, będzie na pewno też zwiększał odporność roślin na porażenie przez wszelkiego rodzaju patogeny.

Nawożenie. Jeżeli chodzi o nawożenie dolistne, w tej chwili w takiej fazie, kiedy mamy pełnię kwitnienia, zachęcam Państwa do stosowania produktu Maral. Algi morskie, które będą wpływały na zwiększenie plonu, na zwiększenie wielkości owoców, no i oczywiście na poprawę jakości tych owoców.

Oprócz Maralu, za chwilę będziemy tutaj też wchodzili z nawożeniem wapniowym, jak również z krzemem. Dlatego po Maralu, w kolejnych dniach polecam wykonać zabiegi preparatami wapniowymi, czyli Metalosate Calcium, Calciminal, Folanx, łącznie z nawozem ASX Krzem Plus. Takie nawożenie na pewno będzie wpływało na jędrność i trwałość pozbiorczą tych owoców, te owoce będą twardsze w obrocie handlowym, w trakcie zbiorów, nie będzie odgnieceń i na pewno zachowają dłużej swoją świeżość.

Proszę Państwa, jeżeli chodzi o kolejny, bardzo ważny aspekt, to nawadnianie plantacji. Tutaj akurat w weekend mieliśmy dosyć sporo tych opadów, ale nie wszędzie w Polsce te opady wystąpiły. I nie możemy oczywiście zapominać o podlewaniu naszych plantacji. Cały czas powinniśmy dostarczać roślinom wodę. Okres kwitnienia i wzrostu owoców to bardzo ważny czas, kiedy rośliny mają duże zapotrzebowanie na wodę. I powinniśmy systematycznie prowadzić właśnie tutaj nawadnianie. A łącznie z wodą zachęcam do fertygacji, podawania nawozów tak, aby właśnie wpływać na jeszcze lepszą masę tych owoców, żeby zwiększać plon.

W tej chwili polecam jeszcze nawozy zrównoważone takie jak Ultrasol 20-20-20 czy też Rosasol 19-19-19, łącznie z Siarczanem magnezu. Ale w kolejnym tygodniu powinniśmy już tutaj przechodzić na Ultrasol potasowy, czyli 12-12-36. I ten nawóz powinniśmy stosować naprzemian z CaTs-em, czyli Tiosiarczanem Wapnia, bądź też saletrą wapniową. Odmiany, które mają większe wymagania azotowe, takie jak Rumba, gdzie już często mamy, jesteśmy na końcówce kwitnienia, również możemy tam zastosować nawożenie

posypowe i tam możemy zastosować Nitrabor czy też Qrop mix. Myślę, że te nawozy, te saletry na pewno też wpłyną na wielkość plonu i wielkość owoców.

Jeżeli chodzi o te deficyty wody, które mamy na wielu plantacjach, zachęcam Państwa do używania również preparatu Aqualink, który będzie zatrzymywał tę wodę w obrębie systemu korzeniowego. Ta woda na pewno nie będzie tak odparowywała, jak również przesiąkała do głębszych partii gleby i będzie bardziej dostępna dla roślin tu, gdzie jest ta woda właśnie im potrzebna. Dlatego łącznie z nawożeniem i z fertygacją zachęcam Państwa do stosowania Aqualinku.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam na kolejne nasze komunikaty.

 

Produkty polecane w filmie znajdziesz tutaj:

Pastor 80 WG – https://agrosimex.pl/pastor-80-wg?utm…

Pyrus 400 SC – https://agrosimex.pl/pyrus-400-sc?utm…

Switch 62.5 WG – https://agrosimex.pl/switch-62-5-wg?u…

Luna Sensation 500SC – https://agrosimex.pl/luna-sensation-5…

Signum 33 WG – https://agrosimex.pl/signum-33-wg?utm…

Domark 100 EC – https://agrosimex.pl/domark-100-ec?ut…

Nimrod 250 EC – https://agrosimex.pl/nimrod-250-ec?ut…

Zato 50 WG – https://agrosimex.pl/zato-50-wg-c?utm…

Dagonis – https://agrosimex.pl/dagonis?utm_sour…

Kenja 400 SC – https://agrosimex.pl/kenja-400-sc-1l?…

Limocide – https://agrosimex.pl/limocide-c?utm_s…

Kobe 20 SP – https://agrosimex.pl/kobe-20-sp-c?utm…

Decis Mega 50 EW – https://agrosimex.pl/decis-mega-50-ew…

Verimark 200 SC – https://agrosimex.pl/verimark-200-sc-…

Benevia – https://agrosimex.pl/benevia-100-od-1…

Mospilan 20 SP – https://agrosimex.pl/mospilan-20-sp-c…

Flipper – https://agrosimex.pl/adiuwant-flipper…

Aprentis – https://agrosimex.pl/aprentis?utm_sou…

Viflo Miedź-Bor – https://agrosimex.pl/viflo-miedz-bor?…

Omex Zynergy – https://agrosimex.pl/omex-zynergy-naw…

Maral – https://agrosimex.pl/nawoz-maral?utm_…

Metalosate Calcium – https://agrosimex.pl/metalosate-ca-ca…

Calciminal – https://agrosimex.pl/calciminal-nawoz…

Folanx – https://agrosimex.pl/folanx-ca29-5kg?…

ASX Krzem Plus – https://agrosimex.pl/asx-krzem?utm_so…

Ultrasol 20-20-20 – https://agrosimex.pl/nawoz-npk-20-20-…

Rosasol 19-19-19 – https://agrosimex.pl/rosasol-19-19-19…

ASX Siarczan Magnezu – https://agrosimex.pl/siarczan-magnezu…

Ultrasol 12-12-36 – https://agrosimex.pl/ultrasol-12-12-3…

CaTs Tiosiarczan Wapnia – https://agrosimex.pl/tiosiarczan-wapn…

Nitrabor – https://agrosimex.pl/nitrabor-saletra…

Qrop mix – https://agrosimex.pl/qrop-mix-saletra…

Aqualink – https://agrosimex.pl/adiuwant-aqualin…