Bieżące zalecenia w uprawie malin – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia następnego komunikatu jagodowego z dnia 20.05.2022. Opowiemy o bieżących zaleceniach w uprawie malin.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:26 Przymrozki

0:56 Skutki przymrozków

1:25 Ochrona plantacji

2:29 Szkodniki

3:38 Nawożenie

4:39 Nawadnianie

6:17 Uprawa w tunelach

6:41 Zwalczanie szarej pleśni

7:55 Szkodniki

9:17 Nawożenie

9:54 Fertygacja

10:40 Zakończenie

 

Transkrypcja:

Witam serdecznie. Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący bieżących zaleceń w uprawie malin.

W pierwszej części będą to zalecenia dla malin owocujących na pędach jednorocznych, a w drugiej części zapraszam do zaleceń dla upraw tunelowych.

Dziś jesteśmy na plantacji malin jesiennych na Lubelszczyźnie. Spotykamy się dzisiaj z państwem, ponieważ w tym tygodniu mieliśmy dwie noce ze spadkami temperatur. Lokalnie były to dosyć duże przymrozki, więc też obserwujemy uszkodzenia na roślinach. Nie tylko na malinach, ale na różnych gatunkach sadowniczych te uszkodzenia występują. Oczywiście są one zróżnicowane w zależności od lokalizacji, od terenu, na których są uprawiane rośliny. Niemniej jednak te przymrozki, które były, wyrządziły pewnego rodzaju czynniki stresogenne dla roślin. Te rośliny nie mają już takiego intensywnego wzrostu, jaki miały przed tymi przymrozkami. Troszeczkę ten wigor wyhamował. Widzimy, że gorzej są pobierane składniki pokarmowe przez te rośliny. No i oczywiście tutaj powinniśmy wykonać szereg zabiegów, żeby poprawić tę kondycję roślin. Zanim przejdziemy do tych zabiegów stymulujących, chciałbym zacząć od ochrony naszych plantacji.

Oczywiście wszelkiego rodzaju uszkodzenia, jakie powodują na przykład przymrozki, to są dobre wrota do infekcji szeregu patogenów na naszych plantacjach. Dlatego oczywiście powinniśmy zabezpieczać rośliny. Szczególnie właśnie przeciwko przede wszystkim w tej chwili, zamieraniu pędów, jak również przeciwko rdzy malin. Jest to odpowiedni moment, by te plantacje zabezpieczać. Ja tutaj rekomenduję stosowanie preparatów, takich jak Luna experience 400 SC oraz Zato 50 WG. Poza tym może również pojawiać się szara pleśń. Jeżeli będą jakieś opady deszczu, to jest to też z pewnością zagrożenie dla tych plantacji. Dlatego tutaj w przypadku zabezpieczenia plantacji przed szarą pleśnią, tych właśnie gruntowych, polecam Signum 33 WG. Signum, które możemy wykorzystać dwa razy w sezonie, które z pewnością będzie nam bardzo przydatne później w okresie kwitnienia tych roślin. Ale gdzie są plantacje mocne narażone, gdzie presja była w zeszłym sezonie szarej pleśni, tam również polecamy wykonać zabieg Signum.

Jeżeli chodzi o szkodniki, to proszę państwa, przede wszystkim tam, gdzie jest presja przędziorka, należy wykonać zabiegi preparatami Koromite 10 EC i Ortus 05 SC. Tutaj akurat nie mamy tej presji, więc jeszcze czekamy i w okresie przed kwitnieniem na pewno będą te zabiegi wykonane. Ale jeżeli u Państwa są przędziorki, jak najbardziej teraz powinniśmy je zwalczać, właśnie przy pomocy tych dwóch preparatów. Oprócz tego w najbliższych dniach, z pewnością będzie tutaj nalatywał pryszczarek. Dlatego też powinniśmy wykonywać zabiegi zwalczające tego szkodnika i tutaj rekomenduję preparaty takie jak Kobe 20 SP i Mospilan 20 SP, tylko w połączeniu z dobrym adiuwantem, takim, jakim jest Flipper czy też Aprentis.

Proszę państwa. Zwójki. Widzimy, że mamy pozwijane wierzchołki przyrostów, stożki wzrostu, są zwójki, które się pokazują na plantacjach. I również powinniśmy je w tym momencie zwalczać. Czym je zwalczać? Myślę, że takim dobrym rozwiązaniem na zwójki w tym momencie na pewno będzie Affirm 095 SG. Dlatego ja też rekomenduję ten preparat, żeby zastosować go teraz, tam gdzie właśnie już obserwujemy pierwsze uszkodzenia, pierwsze objawy żerowania zwójek. To tyle, jeżeli chodzi o ochronę dla tych plantacji gruntowych.

Proszę państwa. Zabiegi stymulujące, poprawiające wzrost i kondycję roślin. Przede wszystkim, po tych przymrozkach ja tutaj rekomenduję stosowanie nawozów zawierających algi morskie, takiego jak Maral. Maral możemy łączyć Asahi SL, czy też z nawozem ASX Tytan plus. Tak, żeby ten stres zniwelować, żeby te rośliny mogły się zregenerować, zacząć pobierać składniki pokarmowe i odpowiednio rosnąć, wydać następnie pąki kwiatowe i kwiaty. Musimy koniecznie zrobić te zabiegi stymulujące tam, gdzie doszło do tych uszkodzeń, ponieważ z pewnością na plantacjach, na których są te uszkodzenia, będziemy mieli dużo gorszej jakości owoce i dużo niższy plon. Oprócz tego, jeżeli mamy gdzieś niedobory magnezu warto też zastosować nawóz Mag S Aloy. Magnes, który jest bezpieczny, który w formie płynnej możemy zastosować teraz na plantacjach.

O czym nie możemy jeszcze zapominać? Na pewno o nawadnianiu plantacji. Cały czas mamy deficyty wody. Jest susza, nie mamy tych opadów deszczu. Dlatego też powinniśmy cały czas właśnie podlewać nasze plantacje i ta woda również będzie wpływała dobrze na rośliny. One będą miały lepiej dostępne składniki pokarmowe, będą mogły lepiej rosnąć, tak. Oprócz wody warto również podawać nawozy. W tej chwili tutaj rekomenduję nawozy zrównoważone, takie jak Ultrasol 20-20-20 bądź też Rosasol 19-19-19. Można do tego dołożyć siarczan magnezu i te nawozy stosujemy na przemian z CaTs, czyli tiosiarczanem wapnia, który będzie poprawiał właśnie wykorzystanie tego azotu, który dostarczymy. I te rośliny też będą miały ten azot w obrębie systemu korzeniowego. Tam, gdzie jest im właśnie ten składnik w tej chwili bardzo potrzebny. To tyle, jeżeli chodzi o uprawy gruntowe. Zapraszam na drugą część, do tuneli.

W drugiej części dzisiejszego komunikatu zapraszam na zalecenia dla upraw w tunelach.

Proszę państwa, jesteśmy w tunelach zblokowanych. Jesteśmy w okresie początku kwitnienia, właśnie na plantacjach malin owocujących na pędach dwuletnich. Proszę państwa. Dlaczego się tutaj spotykamy i o czym powinniśmy przede wszystkim tutaj pamiętać w tej chwili, w tej fazie rozwojowej? Przede wszystkim o zwalczaniu szarej pleśni. Okres kwitnienia to najważniejszy okres w trakcie sezonu, w którym powinniśmy zabezpieczać nasze kwiaty przeciw porażeniu przez grzyba wywołującego szarą pleśń. Skąd w ogóle biorą się warunki w tunelach właśnie do wystąpienia szarej pleśni? Przede wszystkim różnica temperatur między dworem, a właśnie tym tunelem. W ciągu dnia tunel się mocno nagrzewa. W nocy, kiedy mamy to schłodzenie następuje skroplenie i mamy dużo wilgoci właśnie w tunelach. Wilgoć i wysokie temperatury powodują właśnie szarej pleśni. Dlatego tutaj w okresie kwitnienia cały czas powinniśmy regularnie zabezpieczać nasze kwiaty właśnie przeciw porażeniu przez szarą pleśń. Jakimi preparatami? Możemy tutaj wykorzystać mieszaninę kaptanu z pyrusem, na przykład Pastor 80 WG plus Pyrus 400 SC. I jest to dobre działanie zapobiegawcze, jak również interwencyjne. Lub wykorzystać produkty najlepsze, które są dwuskładnikowe, które dają nam bardzo dobrą ochronę zapobiegawczą, jak również interwencyjną, czyli Switch, Signum 33 WG i Luna Sensation 500 SC. Proszę państwa. Teraz jest ten newralgiczny moment, kiedy powinniśmy wykorzystać te najlepsze preparaty.

Jeżeli chodzi o szkodniki, to również tak, jak w uprawie gruntowej widzimy występowanie zwójek. Obserwujemy te zwójki. Widzimy, że są, dlatego tutaj również powinniśmy wykonać zabieg z użyciem preparatu Affirm 095 SG. Jest to myślę, że najbardziej odpowiedni preparat, który powinniśmy właśnie teraz, w tej chwili, wykorzystać do zwalczania tych zwójek na naszych plantacjach.

Oprócz zwójek również musimy tutaj pamiętać o kwieciaku. Okres kwitnienia to jest czas walki z tym szkodnikiem. Z pewnością tam, gdzie występuje trzeba wykonywać zabiegi. Jakie to zabiegi? Myślę, że Kobe 20 SP, Mospilan 20 SP, czyli acetamipryd w połączeniu z dobrym adiuwantem, jakim jest Flipper i Aprentis, będzie odpowiednim właśnie zwalczaniem tego szkodnika. Ale oprócz kwieciaka również będziemy w stanie zwalczyć pryszarka namalinka łodygowego, który również teraz, w najbliższych dniach, będzie występował na naszych plantacjach. Dlatego ten Kobe i Mospilan to są dobre rozwiązania właśnie do walki z tymi szkodnikami.

Co oprócz tego? Widzimy pierwsze przędziorki, które się pokazują. Okres kwitnienia no to tutaj powinniśmy już jak najbardziej wykonywać te zabiegi biologiczne z tymi preperatami łagodniejszymi, szczególnie dla owadów zapylających. I tutaj w tej chwili rekomenduję na stosowanie preparat Limocide.

Proszę państwa. Nawożenie. Nawożenie dolistne na okres kwitnienia to oczywiście Maral. Maral, który stymuluje wielkość, jak i również jakość plonu. Maral, który zawiera w sobie algi morskie, na pewno będzie wpływał na zwiększenie masy owocu, na zwiększenie tej wielkości tego owocu, jakrównież będzie poprawiał zawiązywanie owoców. W tej chwili powinniśmy tutaj wykonywać 2-3 zabiegi przez okres kwitnienia, a następnie przechodzimy na nawozy wapniowe, takie jak Metalosate Ca w połączeniu z nawozem krzemowym ASX Krzem Plus, tak, aby wpływać na tę jakość pozbiorczą owoców, czyli na tę jędrność, trwałość w obrocie handlowym.

Oprócz tego proszę państwa, oczywiście nie zapominamy o fertygacji. Cały czas nawadniamy nasze plantacje, ale łącznie z wodą podajemy nawozy. Tutaj okres kwitnienia, początek kwitnienia, nawozy wieloskładnikowe, ale już powoli wieloskładnikowe zrównoważone takie jak Ultrasol 20-20-20, ale już powoli przechodzimy na nawozy potasowe, czyli Ultrasol 12-12-36. I oczywiście te nawozy podajemy na przemian z CaTS tiosiarczanem wapnia. Wapń, który jest bardzo ważny w tym okresie, w okresie wzrostu owoców. I tego wapnia tym roślinom nie może zabraknąć. Dlatego pamiętajmy o tym, by regularnie podawać właśnie CaTS, czyli tiosiarczan wapnia.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania.

 

Produkty polecane w filmie kupisz tutaj:

Luna experience 400 SC – https://agrosimex.pl/luna-experience-…

Zato 50 WG – https://agrosimex.pl/zato-50-wg-c?utm…

Signum 33WG – https://agrosimex.pl/signum-33-wg?utm…

Koromite 10EC – https://agrosimex.pl/koromite-10ec-1l…

Ortus 05 SC – https://agrosimex.pl/ortus-05-sc-c?ut…

Mospilan 20 SP – https://agrosimex.pl/mospilan-20-sp-t…

Aprentis – https://agrosimex.pl/aprentis?utm_sou…

Kobe 20 SP – https://agrosimex.pl/kobe-20-sp-c?utm…

Flipper – https://agrosimex.pl/adiuwant-flipper…

Affirm 095 SG – https://agrosimex.pl/affirm-095-sg?ut…

Asahi SL – https://agrosimex.pl/asahi-sl-c?utm_s…

Maral – https://agrosimex.pl/nawoz-maral?utm_…

ASX Tytan plus – https://agrosimex.pl/tytan-plus-bor-t…

Mag S Aloy – https://agrosimex.pl/mag-s-aloy?utm_s…

Rosasol 19-19-19 – https://agrosimex.pl/rosasol-19-19-19…

CaTs – https://agrosimex.pl/tiosiarczan-wapn…

Ultrasol 20-20-20 – https://agrosimex.pl/nawoz-npk-20-20-…

ASX Siarczan Mg – https://agrosimex.pl/siarczan-magnezu…

Pyrus 400SC – https://agrosimex.pl/pyrus-400-sc?utm…

Pastor 80WG – https://agrosimex.pl/pastor-80-wg?utm…

Switch – https://agrosimex.pl/switch-62-5-wg?u…

Luna Sensation 500SC – https://agrosimex.pl/luna-sensation-5…

ASX Krzem plus – https://agrosimex.pl/asx-krzem?utm_so…

Metalosate Ca – https://agrosimex.pl/metalosate-ca-ca…

Ultrasol 12-12-36 – https://agrosimex.pl/ultrasol-12-12-3…