Bart Liesenborghs – belgijskie wsparcie dla polskich sadowników

Szkolenie dla sadownikówAgrosimex, oprócz sprzedaży środków do produkcji sadowniczej, prowadzi i wciąż rozwija doradztwo sadownicze. Jest to jeden z elementów długofalowej współpracy z klientami, dzięki czemu produkty oferowane przez nas są jeszcze lepiej znane i wykorzystywane, a produkcja owoców łatwiejsza i efektywniejsza. Jednym z działań wchodzących w skład „Kompleksowego Doradztwa Sadowniczego Agrosimexwarsztaty szkoleniowe, dedykowane dla sadowników, prowadzone przez doradcę sadowniczego z Belgii – Barta Liesenborghsa. Zapraszamy do udziału w warsztatach w grupie czereśniowej oraz w grupie ziarnkowej (jabłonie i grusze).

Bart Liesenborghs w Polsce.

Współpraca Agrosimex z tym fachowcem rozpoczęła się w sezonie 2009 od wykładu, dotyczącego systemów prowadzenia czereśni na Konferencji Sadowniczej w Ossie. Ze względu na dobrą dochodowość, w ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele karłowych sadów czereśniowych oraz gruszowych. Jednak uzyskanie optymalnych plonów tych gatunków w naszym klimacie nie jest łatwe i wymaga obszernej wiedzy i praktyki. Taką wiedzę i doświadczenie posiada nasz doradca Bart. Sam prowadzi 3-hektarowy sad czereśniowy, w którym rosną zarówno sprawdzone, standardowe odmiany, jak i nowości, uszlachetnione na karłowej podkładce Gisela5. Po wielu próbach, wypracował optymalny system formowania i cięcia drzew czereśni, dzięki któremu uzyskuje corocznie obfite plony.

Grupy szkoleniowe

Szkolenie dla sadownikówAby udostępnić tą wiedzę naszym sadownikom, od sezonu 2009 organizowane są tematyczne grupy szkoleniowe: czereśniowa oraz ziarnkowa, w ramach których, odbywa się w sezonie kilka spotkań na zasadzie praktycznych warsztatów w sadach. Bart na każdym spotkaniu omawia niezbędne do wykonania zabiegi w danej fazie rozwojowej i sytuacji. Warto zaznaczyć, że zalecenia agrotechniczne, przekazywane przez specjalistę, są dostosowane do warunków naszego klimatu, typu gleb oraz systemów uprawy, a nie wiernie kopiowane z regionów sadowniczych zachodniej Europy. Taka działalność może przynosić więcej szkód niż korzyści, oraz narazić na dodatkowe koszty.

Efekty współpracy

Efekty tej pracy można było zaobserwować w trudnym sezonie 2010. W sytuacji bardzo słabego zawiązania owoców, oraz bardzo trudnej ochrony przed parchem jabłoni, członkowie grup szkoleniowych osiągnęli bardzo dobre plony. Z roku na rok większość uczestników kontynuuje program doradczy, ale system wciąż jest rozszerzany, tak, aby mogła z niego skorzystać większa grupa sadowników. W nowych grupach szkoleniowych na sezon 2011 znajdują się jeszcze ostatnie wolne miejsca, ponieważ ilość uczestników w jednej grupie jest ograniczona. Chętnych zapraszamy do zgłaszania chęci uczestnictwa jak najszybciej.

Zapisy do grup szkoleniowych

Jak wspomnieliśmy wyżej, w sezonie 2011 funkcjonowały będą dwie grupy szkoleniowe. Są to: grupa ziarnkowa (jabłonie + grusze) oraz grupa czereśniowa. Obie grupy będą liczyły maksymalnie 30 osób. W obu przypadkach spotkamy się 5 razy na warsztatach w sadach w okolicach Golian. Poniżej można pobrać pliki ze szczegółowym programem spotkań i zasadami uczestnictwa.

Zgłoszenia do grup przyjmujemy telefonicznie pod nr tel (48) 6680 471 wew. 245.

Program grup szkoleniowych 2011:

Pierwsze spotkanie grupy czereśniowej już 11 marca! Poruszymy wtedy tematykę cięcia drzew i nawożenia doglebowego. Grupa ziarnkowa spotka się po raz pierwszy 12 kwietnia.

Grupy szkoleniowe 2009-2010
[nggallery id=6]