ASX – szybkie i skuteczne nawozy dolistne

Nawożenie dolistne jest bardzo popularną metodą aplikacji nawozów. W ten sposób możemy szybko i skutecznie uzupełnić niedobory składników pokarmowych w okresach intensywnego wzrostu i w sytuacjach stresowych (zimno, sucho lub nadmiar opadów), kiedy zablokowane jest pobieranie ich z gleby.

Skuteczne nawożenie dolistnenawozy asx

Aby nawożenie dolistne było skuteczne, powinniśmy pierwsze zabiegi wykonać na początku sytuacji stresowych preparatami, w których składniki pokarmowe są łatwo dostępne dla roślin, mają odpowiednio dobrane proporcje makro- i mikroskładników, a także dostarczyć je w odpowiednich ilościach. Można to uzyskać poprzez zmieszanie kilku nawozów, ale każde takie mieszanie wiąże się z ryzykiem wytrącenia osadów, zatkania dysz opryskiwacza lub nawet uszkodzeń liści. Doskonałym sposobem pozwalającym zastąpić mieszanie kilku nawozów i poprawiającym skuteczność nawożenia jest stosowanie nawozów z serii ASX.

Nawozy ASX  wyróżnia:

  • wysoka koncentracja makroskładników oraz bardzo wysoka koncentracja mikroskładników (2–6%) w 100% schelatowanych przez EDTA.
  • azot w nawozach występuje w formie amidowej, najszybciej pobieranej przez liście roślin uprawnych.

Zastosowanie nawozów:

ASX Fosfor plus jest przeznaczony do nawożenia drzew i krzewów owocowych na początku wegetacji, przed kwitnieniem oraz w okresie wiosennych chłodów. ASX Makro plus najlepiej stosować w okresie intensywnego wzrostu roślin i owoców. ASX Potas plus skutecznie likwiduje niedobory potasu i boru. Najlepiej stosować go na początku suszy oraz w okresie intensywnego wzrostu owoców. ASX Magnez plus należy stosować w celu likwidacji niedoborów magnezu, w okresie wiosennych chłodów. Wysoka koncentracja żelaza zdecydowanie podnosi efektywność magnezu, syntezę chlorofilu i sprawność fotosyntezy. Zalecana dawka wszystkich nawozów ASX to 2–3 kg/ha. Niewątpliwym atutem tych nawozów jest bardzo dobra rozpuszczalność oraz wygoda stosowania – jeden nawóz, bez konieczności mieszania kilku składników.

skład nawozów ASX
Skład nawozów ASX

Artur Kozera