Analizy gleby – podsumowanie

W miesiącach jesiennych (wrzesień-grudzień) 2007 roku dział Techniczno-Naukowy Agrosimex zorganizował akcję pobierania i przyjmowania próbek gleby do analizy chemicznej. Oferta ta cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony sadowników. Jakie były efekty tej akcji?

Wiadomo, że podstawą racjonalnego nawożenia jest analiza gleby na zawartość przyswajalnych form składników mineralnych. Należy ją wykonywać co 2-3 lata. Optymalny poziom ph dla upraw sadowniczych to 6,2 do 6,7, jeśli jest niższy należy wykonać wapnowanie. Klienci mieli do wyboru dwie możliwości skorzystania z oferty.

Pierwsza: Nasi doradcy dojeżdżali na miejsce do gospodarstw i po krótkim scharakteryzowaniu gospodarstwa przez właściciela, pobierali próbki gleby laską EGNERA. Spakowane i opisane pudełka z glebą wysyłano do laboratorium.

Klient po ok. 3 tygodniach otrzymywał komplet wyników tzn. zasobność w makro i mikroelementy, ph gleby oraz stosunek K:Mg wraz z zaleceniami nawozowymi.

W drugiej opcji klienci mieli możliwość wypożyczenia laski EGNERA i pobrania pudełek na glebę w sklepach Agrosimex, a następnie sami przygotowywali próbki do analizy. Ta pierwsza forma cieszyła się dużo większym zainteresowaniem wśród sadowników,

Nasi doradcy wykonali zestawienia wyników analiz gleby z roku 2007. Jak  wynika z danych  wciąż zauważalny jest znaczny procent gleb kwaśnych, oraz o niskiej zawartości magnezu. Nie jest to już jednak tak drastyczne jak w latach ubiegłych. Odsetek gleb zasobnych w fosfor i potas jest na zadowalającym poziomie. Widząc poprawę w tym kierunku, działania nasze będą kontynuowane w latach następnych. Poniżej przedstawiamy w formie wykresów podsumowanie wyników analiz w roku 2007.

Tab.1 Zasobność gleb w Potas 2007 r.
Tab.1 Zasobność gleb w Potas 2007 r.
Tab.2 Zasobność gleb w Fosfor 2007 r.
Tab.2 Zasobność gleb w Fosfor 2007 r.
Tab.3 Zasobność gleb w Magnez 2007 r.
Tab.3 Zasobność gleb w Magnez 2007 r.
Tab.4 Udział gleb o różnym odczynie 2007 r.
Tab.4 Udział gleb o różnym odczynie 2007 r.