Akarycydy do stosowania w sadownictwie

zwalczanie przędziorków ochrona sadu opryskiNa roślinach sadowniczych bytuje kilka gatunków szkodliwych roztoczy, których liczne występowanie wymaga prowadzenia przemyślanego zwalczania chemicznego. Przedstawiamy wybrane produkty spośród asortymentu dostępnych na naszym rynku środków ochrony roślin.

Apollo 500 SC

Apollo 500 SCTo akarycyd przeznaczony do zwalczania przędziorka owocowca na jabłoni. Zawiera 500 g/l chlofentezyny, związku z grupy tetrazyn. Działa głównie jajobójczo, ale zwalcza również stadium larwy i pierwsze stadium nimfy. Nie działa na formy dorosłe.

Oprysk należy wykonywać od fazy pękania pąków do początku fazy kwitnienia, najlepiej na początku wylęgu larw z jaj zimowych, który zbiega się z fazą zielonego pąka kwiatowego jabłoni. Zaleca się stosowanie dawki 0,4 l/ha przy użyciu 500–750 l wody na 1 ha.

Sumo 10 EC i Koromite  10 EC

Sumo 10 ECTo środki przeznaczone do zwalczania przędziorków i pordzewiaczy na jabłoni. Milbemektyna – substancja aktywna zawarta w preparatach jest produktem naturalnym należącym do grupy makrocyklicznych laktonów. Działając na system nerwowy roztoczy, środek powoduje paraliż szkodników.

Środki zwalczają wszystkie stadia rozwojowe roztoczy. Mają działanie kontaktowe i żołądkowe. Na roślinie działają powierzchniowo i wgłębnie. Zaleca się wykonanie jednego zabiegu w sezonie, stosując 500–750 l wody na 1 ha. Termin stosowania przypada na okres od pełni fazy kwitnienia, maksymalnie przez następne 4 tygodnie. Zalecana dawka: 0,75–1,0 l/ha. Maksymalna jednorazowa dawka do stosowania w przypadku dużej liczebności szkodnika wynosi: 1,0 l/ha.

Envidor 240 SC

ENVIDORTo akarycyd zawierający spirodiklofen. Na roślinie działa powierzchniowo, a w stosunku do przędziorków ma działanie kontaktowe. Jest przeznaczony do ochrony jabłoni przed przędziorkiem owocowcem i chmielowcem oraz pordzewiaczem jabłoniowym. W uprawie śliwy zwalcza przędziorka owocowca i pordzewiacza śliwowego. Niszczy jaja letnie, młode larwy oraz dorosłe samice.

Ponieważ działanie preparatu jest powolne, na jego dobrą efektywność należy poczekać około tygodnia. Optymalny termin stosowania preparatu przypada na początek wylęgania się larw z jaj. Stosując Envidor, nie należy dodawać zwilżacza. Ważne jest dokładne pokrycie roślin cieczą roboczą. Produkt polecany do stosowania w dawce 0,4 l/ha.

Catane 800 EC

Catane 800 ECJest preparatem olejowym zawierającym 800 g/l oleju parafinowego. Środek ma działanie kontaktowe, na roślinie działa powierzchniowo. Catane jest przeznaczony do ochrony drzew ziarnkowych przed przędziorkiem owocowcem oraz śliwy przed misecznikiem śliwowym. Środek niszczy jaja zimowe przędziorka owocowca.

Zabieg należy wykonać podczas suchej pogody przy użyciu 500–1000 l wody na 1 ha na początku wylęgania się larw przędziorka z jaj zimowych, co zbiega się z fazą zielonego pąka na jabłoniach. Zalecanie stężenie środka to 2%.

Zoom 110 SC

ZOOM 110 SCTo środek przędziorkobójczy o działaniu kontaktowym. Służy do zwalczania przędziorka owocowca w uprawie jabłoni. Substancją aktywną w tym produkcie jest etoksazol. Na roślinie wykazuje działanie powierzchniowe. Zalecany termin wykonania zabiegu to początek wylęgania się larw, co przypada na okres od fazy zielonego do różowego pąka jabłoni. Dawka rekomendowana to 0,45 l w 500–750 l wody na 1 ha.

Akarycyd wykazuje również działanie jajobójcze oraz ogranicza rozrodczość młodych samic. Zastosowanie preparatu w okresie wzrostu zawiązków owocowych zwalcza jaja i larwy letniego pokolenia przędziorka owocowca.

Polecane artykuły:

magazyn doradca sadowniczy