Agrocean – nawozy z ekstraktem z alg morskich

Nonawozy z alg morskichwoczesne rolnictwo wymaga od rolnika, producenta warzyw i sadownika wprowadzania do praktyki rolniczej nowoczesnych nawozów zawierających oprócz typowych składników pokarmowych substancje wpływające na procesy fizykochemiczne zachodzące w roślinie oraz poprawiające ich zdrowotność. Doskonałym źródłem tego typu substancji wzrostowych są algi morskie Laminaria digitata pozyskiwane z Oceanu Atlantyckiego w rejonie Brestu we Francji.

Nawozy z alg morskich – charakterystyka składu

Nawozy z dodatkiem alg morskich Laminaria digitata zawierają:
kwas alginowy – zapewniający dużą przyczepność nawozu do liści,
jod – składnik hormonów, wpływa na tempo przemiany materii i energii w, ma specyficzne właściwości  zachęcające pszczoły do zapylania kwiatów,
mannitol – jeden z izomerycznych alkoholi heksahydroksylowych,
poliaminy – zaliczane do regulatorów wzrostu, biorą udział w regulacji podziałów komórkowych, w embriogenezie, kiełkowaniu nasion, ukorzenianiu, kwitnieniu, wzroście łagiewki pyłkowej. Poliaminy przeciwdziałają starzeniu się komórek i ujemnym skutkom czynników stresotwórczych,
fitoaleksyny – substancje obronne wytwarzane przez roślinę w odpowiedzi na atak patogenów i hamujące ich wzrost; fitoaleksyny chronią także rośliny przed działaniem jonów metali ciężkich, szoku termicznego, promieniowania UV,
auksyny – roślinne hormony wzrostu (kwas indolilooctowy IAA, kwas indolilopirogronowy IPA) wpływają na szybkość wydłużania się łodyg, otwieranie się pąków liściowych, aktywność enzymów, biorą udział w regulacji syntezy białek RNA
gibereliny – odpowiedzialne są za stymulacje podziału komórek, zwiększanie wzrostu łodygi, indukcję i stymulację wytwarzania kwiatów, żywotność pyłku a po zapłodnieniu żywotność zygoty, przerywanie spoczynku zimowego pączków u roślin wieloletnich a także indukcję kiełkowania nasion i hamowanie wzrostu pędów bocznych.
aminokwasy – są związkami biologicznie ważnymi jako materiał budulcowy wszystkich białek, w których połączone są wiązaniami peptydowymi.

Seria Agrocean

Produktami opartymi na ekstrakcie z alg morskich są koncentraty z serii Agrocean, cechą wspólną wszystkich nawozów z tej serii jest ich wpływ zwiększanie zawartość cukrów w owocach i stymulowanie pobierania nawozów z gleby.

Agrocean B

Oprócz naturalnego ekstraktu z alg Laminaria digitata – 47,2 % (594,7 g w 1 litrze) zawiera  magnez (MgO) – 5,0 %  i bor (B) – 2,5%.   Są to  niezbędne do prawidłowego rozwoju kwiatów w okresie ograniczonej aktywności systemu korzeniowego składniki pokarmowe. Nawóz pobudza syntezę polyamin, co zapewnia prawidłowy rozwój  kwiatów, poprawia lotność pyłku i jego kiełkowanie  przez co zwiększa liczbę zawiązanych owoców, wpływa on korzystnie na podziały komórkowe i wzrost owoców oraz większa syntezę chlorofilu w liściach.

Agrocean Canawożenie dolistne wapniem

Jest to nawóz zwiększający koncentrację wapnia w owocach. Ekstrakt z alg morskich 47,2% (670,2g w 1 litrze nawozu) w tym produkcie został wzbogacony o 8,77% azotu (N) całkowitego w tym:  8,15% azotu (N) azotanowego oraz 0,62% azotu (N) amonowego oraz 15,0% tlenku wapnia (CaO) rozpuszczalnego w wodzie. Wpływa on na poprawę zdolności przechowalniczych owoców, poprawia jędrność i twardość owoców truskawek i malin, zapobiega: gorzkiej plamistości podskórnej jabłek, pękaniu owoców wiśni, czereśni, i śliw, suchej zgniliźnie wierzchołkowej na pomidorach i papryce, brunatnieniu brzegów liści (tipburn) warzyw kapustnych.

Agrocean Mg

Zawiera naturalny ekstrakt z alg  20,05 % (252,8 g w 1 litrze) oraz 13,0% tlenku magnezu (MgO) rozpuszczalnego w wodzie  i jest przeznaczony do likwidowania niedoborów magnezu. Ma on korzystny wpływ na podziały komórkowe i wzrost owoców, zwiększa syntezę chlorofilu w liściach, aktywizuje proces fotosyntezy  oraz procesy  życiowe roślin w sytuacjach stresowych. Nawóz podnosi odporność roślin na niekorzystne warunki atmosferyczne, wysokie temperatury, susza, nadmierne promieniowanie UV.

Polecane artykuły: